Vizita.si
Respiratorne bolezni

Simptomi in bolezni

Okužbe dihal so v porastu, poskrbite za preventivo

N.R.A.
30. 12. 2022 12.39
0

Dodatna previdnost, ki je nastala kot posledica pojava covida, je preprečila širjenje ostalih okužb dihal, ki pa se zdaj, ko ni več strogih zaščitnih ukrepov, tako rekoč vračajo še v večjem številu. S splošnimi preventivnimi ukrepi pa lahko kljub temu zmanjšamo tveganja za respiratorne okužbe, pravijo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje.

Najpomembnejša stvar pri okužbi dihal je, da v primeru simptomov ostanemo doma. Če se počutimo slabo, če je prisotna vročina in/ali ostali simptomi bolezni, pa je pomembno tudi, da se obrnemo na svojega izbranega zdravnika.

8 domačih pripravkov za prehlad in gripo
Preberi še
8 domačih pripravkov za prehlad in gripo

Gripa

Gripa je izjemno nalezljiva bolezen, ki predstavlja veliko grožnjo za javno zdravje, saj se virus z lahkoto in zelo hitro širi med ljudmi. Za preventivo proti gripi je pomembno, da skrbimo za higieno – dobro in pogosto si umivamo roke, pri kihanju in kašlju pokrijemo usta, redno zračimo prostore, se izogibamo prostorom, kjer se zadržuje veliko ljudi, vsako leto pa je na voljo tudi cepljenje, ki ščiti tako pred boleznijo kot pred morebitnimi zapleti.

Respiratorne bolezni
Respiratorne bolezni FOTO: AdobeStock

Adenovirusi

''Adenovirusi povzročajo vnetja zgornjih dihal (nahod, vnetje žrela) in spodnjih dihal (akutni bronhitis, bronhiolitis in pljučnico), očesnih veznic, vnetje prebavil, sečil. Osrednje živčevje prizadenejo izjemno redko. Ugotovili so, da povzročajo adenovirusi 4 odstotke diarealnih obolenj pri ambulantno in 2-22 odstotkov pri bolnišnično zdravljenih otrocih. Z adenovirusnimi driskami obolevajo predvsem otroci do dveh let starosti, lahko pa zbolijo tudi starejši otroci in odrasli. Adenovirusi povzročajo tudi izbruhe v bolnišničnem okolju,'' imajo zapisano na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (v nadaljevanju NIJZ).

Kaj pomaga pri hitrejšem okrevanju ob prehladu?
Preberi še
Kaj pomaga pri hitrejšem okrevanju ob prehladu?

Virus SARS-CoV-2 (bolezen covid-19)

Če zaznate simptome ali znake okužbe, ostanite doma in pokličite izbranega zdravnika, od katerega boste prejeli nadaljnja navodila. Če imate možnost, se lahko samo testirate in opravite hitri test. V primeru pozitivnega testa je potrebno oditi na uradni test. V primeru potrditve okužbe s covidom je pomembno, da ostanete v izolaciji. 

Respiratorne bolezni
Respiratorne bolezni FOTO: AdobeStock

Okužbe z respiratornim sincicijskim virusom (RSV)

''RSV je najpogostejši povzročitelj akutnega bronhiolitisa majhnih otrok, pri večjih otrocih in odraslih povzroča blažja prehladna obolenja. Začetek kroženja RSV zaznamo le, če kužnine dihal testiramo na RSV, saj klinična slika okužbe z RSV nima značilnega poteka,'' pravijo na NIJZ.

Je ta pripravek res naravno zdravilo proti prehladu in gripi?
Preberi še
Je ta pripravek res naravno zdravilo proti prehladu in gripi?

Kako zmanjšamo nevarnost okužbe z RSV?

Ta virus je zelo nalezljiv. Dojenčki se lahko okužijo z RSV, če pridejo v stik z otrokom ali odraslim, ki je z virusom okužen. Virus RSV se lahko širi s kašljanjem in kihanjem ali z neposrednim stikom. Kot starši lahko z nekaj ukrepi pomagate zmanjšati tveganje za okužbo z RSV, tako doma kot zunaj doma.

Respiratorne bolezni
Respiratorne bolezni FOTO: AdobeStock

Streptokokna angina

Precej pogosta bolezen, ki je najpogostejša v otroštvu, lahko pa jo srečamo v katerikoli starostni skupini. ''Angina se začne nenadno s povišano telesno temperaturo in mrzlico ter bolečinami v žrelu pri požiranju. Bolečine so lahko celo tako močne, da je moteno požiranje sline. Večji otroci pogosto tožijo zaradi glavobola, mlajši pa pogosteje potožijo, da jih boli trebušček, neredko tudi bruhajo.''

Živila, zaradi katerih boste pozabili na gripo in prehlad
Preberi še
Živila, zaradi katerih boste pozabili na gripo in prehlad

Kako preprečiti širjenje okužb dihal?

Najpomembnejša stvar, h kateri pozivajo zdravniki, je izolacija obolelega, saj se v prvih dneh bolezni mikrobi zlahka širijo s kihanjem, kašljanjem in smrkanjem. Zaradi človeka samega in okolice bi bilo najbolje, če posameznik nekaj dni preživi v postelji. Priporočljivo je tudi, da se izogibate prostorom, kjer se zadržuje veliko ljudi, v primeru, da se je treba znajti v takšni situaciji, pa bi bilo dobro uporabiti zaščitno masko. Vse smernice, ki so nas varovale pred okužbo s covidom, nas bodo pomagale zaščititi tudi pred drugimi okužbami dihal.

Kako preprečiti širjenje okužb dihal?
Kako preprečiti širjenje okužb dihal?FOTO: AdobeStock

Kaj pa, če pride do okužbe?

Pijte dovolj tekočine. Zaradi zvišane telesne temperature telo porabi več tekočine kot sicer. Preprečite dehidracijo tako, da popijete vsaj šest do osem kozarcev vode, sokov in drugih pijač brez kofeina. Olajšajte simptome, kot so vročina, glavobol in bolečine v mišicah, z zdravili, ki vsebujejo paracetamol (NE acetilsalicilne kisline). Druga zdravila brez recepta (kot so pastile za grlo in kapljice za nos) tudi lahko pomagajo.

Pred nakupom se posvetujte z zdravnikom ali farmacevtom. Zdravljenje z antibiotiki ni učinkovito pri virusnih okužbah. Telo osvežite z juho in krekerji, izogibajte se težki hrani. Če se temperatura ne zniža ali se pojavijo drugi zaskrbljujoči simptomi, kot so oteženo dihanje, izguba zavesti, izpuščaj, otekle bezgavke in podobno, se posvetujte z zdravnikom.

Vir: NIJZ, miss7zdrava

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 580