Pri revmatoidnem artritisu lahko pride tudi do okvare kit in sklepnih vezi. Sčasoma lahko pride do hudih okvar in razobličenja sklepa. Običajno prizadene male sklepe rok in nog, sicer pa lahko prizadene katerikoli sklep. Prizadeti sklepi so običajno razporejeni simetrično, obojestransko.
Bolezen je avtoimunske narave, kar pomeni, da telo samo izdeluje protitelesa, ki napadejo telesu lastna tkiva. Prizadene predvsem vezivno tkivo, ki vsebuje kolagen, ki je prisotno v številnih tkivih po celem telesu. Bolezen zato sodi v skupino sistemskih bolezni vezivnega tkiva. V okviru revmatoidnega artritisa so lahko poleg sklepov prizadeti tudi oči, pljuča, srce in krvne žile.
Revmatoidni artritis se najpogosteje pojavi med 40. in 60. letom. Bolezen je pogostejša pri ženskah. Včasih se kaže družinska nagnjenost k pojavljanju obolenja, kar nakazuje vpliv dednih dejavnikov.
KAKŠNI SO SIMPTOMI?
Bolezen se običajno razvija počasi, občasno pa je začetek bolezni zelo buren. Lahko so prisotni splošni simptomi, kot so utrujenost, bledica, težka sapa ob naporu in pomanjkanje
apetita. Med specifičnimi simptomi pa so lahko prisotni:
- Okoreli, boleči in otekli sklepi.
- Okorelost sklepov je hujša na začetku gibanja, znana tudi kot jutranja okorelost, ki čez dan postopoma izzveni;
- Na mehansko obremenjenih delih telesa, kot je na primer iztezna stran komolca, se lahko pojavijo neboleči podkožni vozlički.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV