Vizita.si
Ščitnica

Simptomi in bolezni

Kako prepoznati motnje ščitnice?

Vizita.si
09. 04. 2024 04.41
0

Ali doživljate nepojasnjene spremembe teže, utrujenost ali nihanje razpoloženja? Lahko gre za motnjo ščitnice.

Ščitnica je majhna žleza v obliki metulja, ki se nahaja v vratu in ima ključno vlogo pri uravnavanju metabolizma in drugih telesnih funkcij. Če ščitnica ne deluje pravilno, lahko povzroči različne simptome in zdravstvene težave.

Ščitnica
Ščitnica FOTO: Dreamstime

Kaj je ščitnica in kaj počne?

Ščitnica je majhna žleza v vratu, ki proizvaja hormone, ki uravnavajo presnovo, srčni utrip, telesno temperaturo in druge telesne funkcije. Ti hormoni so bistveni za pravilno delovanje telesnih celic in organov. Če ščitnica ne deluje pravilno, lahko povzroči različne simptome in zdravstvene težave, vključno s spremembami telesne teže, utrujenostjo in nihanjem razpoloženja. Razumevanje vloge ščitnice je pomembno pri prepoznavanju in zdravljenju bolezni ščitnice.

Upočasnjeno delovanje ščitnice - kaj jesti, kdaj in v kakšnih količini?
Preberi še
Upočasnjeno delovanje ščitnice - kaj jesti, kdaj in v kakšnih količini?

Hipotiroidizem: simptomi, vzroki in zdravljenje

Hipotiroidizem je pogosta motnja ščitnice, ki se pojavi, ko ščitnica ne proizvaja dovolj hormonov. To lahko povzroči počasnejšo presnovo, povečanje telesne mase, utrujenost in druge simptome. Najpogostejši vzrok hipotiroidizma je avtoimunska motnja, imenovana Hashimotov tiroiditis

Hashimotovov tiroiditis je potrebno zdraviti
Preberi še
Hashimotovov tiroiditis je potrebno zdraviti

Zdravljenje hipotiroidizma običajno vključuje jemanje sintetičnih zdravil za ščitnični hormon, ki nadomestijo hormone, ki jih ščitnica ne proizvaja dovolj. Za pravilno diagnosticiranje in obvladovanje hipotiroidizma je pomembno sodelovati z zdravnikom.

Ščitnica
ŠčitnicaFOTO: Dreamstime

Hipertiroidizem: simptomi, vzroki in zdravljenje

Hipertiroidizem je še ena pogosta motnja ščitnice, ki se pojavi, ko ščitnica proizvaja preveč hormonov. To lahko privede do hitrejšega metabolizma, izgube teže, tesnobe in drugih simptomov. Najpogostejši vzrok hipertiroidizma je avtoimunska motnja, imenovana Gravesova bolezen

To so simptomi Gravesove bolezni
Preberi še
To so simptomi Gravesove bolezni

Zdravljenje hipertiroidizma lahko vključuje zdravila za upočasnitev proizvodnje ščitničnega hormona, terapijo z radioaktivnim jodom ali operacijo odstranitve ščitnice. Za pravilno diagnosticiranje in obvladovanje hipertiroidizma je pomembno sodelovati z zdravnikom.

Ščitnica
ŠčitnicaFOTO: iStock

Vozli v ščitnici: simptomi, vzroki in zdravljenje

Ščitnični vozli so zatrdline, ki nastanejo v ščitnici. So zelo pogosti in pogosto ostanejo neopaženi, v nekaterih primerih pa lahko povzročijo simptome, kot so težave pri požiranju ali dihanju. Vzroki za nastanek vozlov na ščitnici niso popolnoma razumljeni, lahko so povezani s pomanjkanjem joda, genetiko ali izpostavljenostjo sevanju. Zdravljenje vozlov na ščitnici je odvisno od velikosti in vrste vozličev, vendar lahko vključuje spremljanje, zdravila ali operacijo. Pomembno je, da zdravnik oceni morebitne ščitnične vozle, da izključi morebitna resna stanja.

Ščitnica
ŠčitnicaFOTO: Dreamstime

Rak ščitnice: simptomi, vzroki in zdravljenje

Rak ščitnice je redka, a resna vrsta raka, ki prizadene ščitnico. Simptomi lahko vključujejo bulo ali oteklino na vratu, težave pri požiranju ali dihanju, hripavost ali trdovraten kašelj. Natančni vzroki raka ščitnice niso znani, vendar dejavniki tveganja vključujejo izpostavljenost sevanju, družinsko anamnezo in nekatere genetske bolezni. 

Rak ščitnice: vzroki, simptomi in zdravljenje
Preberi še
Rak ščitnice: vzroki, simptomi in zdravljenje

Zdravljenje raka ščitnice lahko vključuje operacijo, radioterapijo ali kemoterapijo, odvisno od stopnje in vrste raka.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650