Želodčna sluznica je anatomsko in fiziološko nagubana, precej odporna in izloča želodčno kislino, sluz ter encime. V primeru vnetja postane otekla in rdeča, prekrita s sluzjo in večjo ali manjšo količino penaste vsebine. Na sluznici so lahko prisotne tako imenovane stresne razjede oziroma erozije, torej poškodbe sluznice, ali pa ima bolnik pravo razjedo na želodcu (ulkus), torej ulkusni gastritis. Več si lahko preberete v spodnjem članku:
Sprožilci gastritisa
Na razvoj gastritisa vplivajo različne stvari – od genetike, do slabe prehrane, stresa in alkohola. K sprožilcem štejemo tudi bakterijo Helicobacter pylori, ki v velikih količinah povzroča vnetje želodčne sluznice, pri nadaljnjem poslabšanju pa lahko privede do raka želodca.
Simptomi gastritisa
Gastritis spremljajo bolečine v želodcu, napenjanje, težave z zgago, spahovanje, slabost in občutek teže v želodcu. Zaradi uhajanja želodčne kisline navzgor se pogosto pojavljajo težave s sinusi, grlom, kašljem in celo različne težave s kožo. Če kislina močno draži sluznico požiralnika in ustne votline, se razvije ezofagitis, torej vnetje požiralnika, sluznica ust in jezika pa je ob tem navadno bela.
Diagnoza gastritis
Po gastroskopiji, RTG-ju želodca in določitvi ali izključitvi bakterije H. pylori iz blata ali iz izdiha (ne iz krvi, ker je ta ugotovitev lahko lažno pozitivna) nadaljujejo s terapijo. Poleg ugotovitev je zelo pomembna tudi anamneza. Zakaj? Ker se glede na bolnikove simptome uredi najboljšo terapijo. Nekaterim bolnikom pomaga že (zgolj) sprememba prehrane, drugi potrebujejo dodatno terapijo ali tablete. Terapija je odvisna od simptomov, starosti, drugih diagnoz in zdravil, ki jih človek že jemlje.
Nasveti za lajšanje simptomov
Kot že omenjeno, je pomembno, da se o terapiji v prvi vrsti posvetujete s svojim gastroenterologom. Izjemno pomaga sprememba prehrane, čeprav je pri tem treba poudariti, da različnim ljudem škodijo različne stvari – denimo, nekateri bodo opazili, da jim škodijo jajca, spet drugi bodo opazili težave pri mlečnih izdelkih, spet tretji pa morda v katerem drugem živilu. Svetuje se, da bolniki z gastritisom izogibajo alkoholu in kavi ter opustijo (če kadijo) tobak. Raje zaužijte več majhnih obrokov kot večjih, nekaj nasvetov pa najdete še v spodnjem članku:
Vizita e-novice
Vir: miss7drava
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV