Želodec je organ v obliki črke J, ki se nahaja med požiralnikom in tankim črevesom. Ima tri glavne funkcije:
- shrani zaužito hrano in jo sprosti v tanko črevo s hitrostjo, ki je optimalna za prebavo in absorpcijo,
- izloča klorovodikovo kislino, ki uniči večino mikroorganizmov, zaužitih s hrano, in izloča encime, ki sprožijo prebavo beljakovin,
- mehansko razgradi hrano in jo zmeša z želodčnimi sokovi, da nastane gosta, tekoča zmes.
Katere so najpogostejše bolezni prebavnega sistema, kako jih prepoznati in zdraviti?
Obstaja tudi posebna funkcija želodca: Celice, ki tvorijo želodčno steno (parietalne celice), izločajo beljakovino, imenovano intrinzični faktor, ki je potrebna za absorpcijo vitamina B12. Kompleks intrinzičnega faktorja in vitamina B12 se veže na poseben receptor v tankem črevesu, kjer se absorbira.
Samo razmišljanje o okušanju, vonjanju, žvečenju in požiranju hrane poveča izločanje želodca, preden kar koli pojeste! Želodec vsak dan izloči dva litra želodčnega soka. Želodčna kislina je zelo močna in vsebuje encime, ki razgrajujejo beljakovine, zato se vsaj vsake tri dni ustvari nova zaščitna plast sluzi, ki prekrije želodčno sluznico. Brez tega bi želodčni sokovi začeli škodovati notranji steni želodca.
Čustva lahko vplivajo na gibljivost želodca
Odvisno od osebe, žalost in strah po navadi zmanjšata mobilnost, jeza in agresija pa jo lahko povečata. Intenzivna bolečina v katerem koli delu telesa zmanjša gibljivost celotnega prebavnega trakta. Kadar imamo težave z želodcem, so najpogostejši simptomi bolezni želodca:
- bolečina v žlički,
- napenjanje,
- zgaga,
- riganje,
- slabost,
- bruhanje,
- intoleranca na hrano,
- izguba teže.
Pri krvavitvah v predelu želodca se lahko pojavi črno blato, pri močnejših krvavitvah pa so znaki krvavitve lahko bledica in hladna ter potna koža.
Zakaj lahko zamenjujemo simptome težav z želodcem s prehladom?
Želodec lahko povzroči težave, ki jih sprva ne bi povezali z želodcem. Pa začnimo s spremembo kože. Spremembe na koži so predvsem posledica zmanjšane proizvodnje želodčne kisline. Najpogostejše spremembe so suha koža, izguba las, akne, spremembe na nohtih, ki so krhki in lomljivi ter včasih zavzamejo nepravilne oblike. Če pride do pomanjkanja vitamina B12, postane koža bledo rumena.
Kašelj in GERB
Kašelj je eden najpogostejših simptomov gastroezofagealnega refluksa (GERB). Včasih traja več tednov, da ugotovimo, da je kronični kašelj posledica te bolezni.
GERB je bolezen, pri kateri se želodčna kislina vrača v požiralnik, ta kislina pa lahko pride tudi v ustno votlino. GERB je eden najpogostejših vzrokov trdovratnega kašlja, celo v 25 odstotkih primerov kroničnega kašlja. Večina ljudi s kašljem, ki ga povzroča GERB, tudi nima klasičnih simptomov bolezni, kot je denimo zgaga.
Kronični kašelj je lahko posledica refluksa kisline ali druge želodčne vsebine. Nekateri kazalniki, ali kronični kašelj povzroča GERB, vključujejo:
- kašelj, ki se pojavi predvsem ponoči ali po obroku,
- kašelj, ki se pojavi med ležanjem,
- trdovraten kašelj, ki se pojavi tudi brez običajnih vzrokov, kot sta kajenje ali jemanje zdravil, kjer je kašelj stranski učinek,
- kašelj brez astme ali izcedek iz nosu po žrelu ali ko je rentgenska slika prsnega koša normalna.
Spremembe na zobeh
Med najpogostejše spremembe v ustni votlini pri bolnikih z GERB so spremembe na zobeh. Ena izmed njih je zobna erozija, opredeljena pa je kot poškodba zobne površine s kemičnim procesom, to je z delovanjem kislin brez vpliva bakterij. Pogosta in ponavljajoča se izpostavljenost zob kislini lahko povzroči izgubo zobne strukture, preobčutljivost in celo zlom zoba.
Vizita e-novice
Povzeto po Adiva.hr
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV