Vizita.si
Srbečica

Simptomi in bolezni

Simptomi, ki se pojavijo zaradi plesni

Vizita.si
04. 12. 2024 04.17
0

Plesen je pogosta težava v številnih domovih, še posebej v vlažnih in slabše prezračenih prostorih. Čeprav je sprva videti kot estetska nevšečnost, ima lahko plesen resne posledice za zdravje. Spore plesni, ki se sproščajo v zrak, lahko povzročijo vrsto simptomov, od blagih alergijskih reakcij do resnih kroničnih bolezni.

Plesen se razvija v vlažnih okoljih, kjer je prisotna povišana vlaga. Kopalnice, kleti, kuhinje in druge slabo prezračene prostore zadržujejo vlago, kar ustvarja idealne pogoje za rast plesni. Spore plesni se širijo po zraku in jih vdihavamo, kar lahko pri občutljivih posameznikih sproži vrsto reakcij. Plesen je posebej nevarna za ljudi z oslabljenim imunskim sistemom, astmo ali kroničnimi boleznimi dihal.

Kaj se zgodi, če pojeste plesen?
Preberi še
Kaj se zgodi, če pojeste plesen?

Najpogostejši simptomi, povezani z izpostavljenostjo plesni

- Draženje oči.

- Zamašen nos.

- Kihanje.

- Kašelj.

- Srbečica kože.

- Glavoboli.

Plesen
PlesenFOTO: AdobeStock

Vpliv plesni na dihala

Dihala so najpogosteje prizadeti del telesa, ko pride do stika s sporami plesni. Plesen lahko draži dihalne poti in poslabša obstoječe bolezni dihal. Pri občutljivih posameznikih se pogosto pojavi alergijski rinitis, ki ga spremljajo kihanje, srbenje nosu, zamašenost in izcedek iz nosu.

Pri astmatikih lahko vdihavanje plesni sproži poslabšanje simptomov ali celo astmatične napade:

- Težko dihanje.

- Piskanje v prsih.

- Stiskanje v prsih.

Kronična izpostavljenost plesni lahko privede do resnih bolezni dihal, kot je alergijska bronhopulmonalna aspergiloza, ki povzroča trajno poškodbo pljučnega tkiva.

Katerih težav s kožo ne smete ignorirati?
Preberi še
Katerih težav s kožo ne smete ignorirati?

Kožne reakcije

Plesen lahko vpliva tudi na kožo, še posebej pri ljudeh, ki pridejo v neposreden stik z okuženimi površinami. Pogoste kožne reakcije vključujejo:

- Rdečico.

- Izpuščaje.

- Srbečico.

Kožne težave so še posebej pogoste pri tistih, ki čistijo plesnive površine brez ustrezne zaščite, kot so rokavice in maske.

Plesen
PlesenFOTO: AdobeStock

Učinki na živčni sistem

Dolgotrajna izpostavljenost plesni lahko vpliva tudi na živčni sistem. Simptomi, ki jih poročajo posamezniki, izpostavljeni plesni, vključujejo:

- Glavobole.

- Motnje koncentracije.

- Zmedenost.

- Motnje spanja.

Ti simptomi so lahko posledica toksinov, ki jih sprošča plesen, kot so mikotoksini. Ti toksini lahko vplivajo na delovanje možganov in povzročijo nevrološke težave, če izpostavljenost traja dlje časa.

7 razlogov, za srbečico in izpuščaje pod pazduho
Preberi še
7 razlogov, za srbečico in izpuščaje pod pazduho

Alergijske reakcije

Pri ljudeh, ki so alergični na plesen, se simptomi pojavijo že ob minimalni izpostavljenosti. Alergijske reakcije na plesen so podobne tistim, ki jih sprožijo drugi alergeni, kot so prah, cvetni prah ali živalska dlaka. Simptomi alergije na plesen vključujejo:

- Kihanje.

- Zamašen nos.

- Vodeni izcedek iz nosu.

- Srbenje oči.

- Solzenje oči.

Huda alergijska reakcija lahko povzroči otekanje grla, kar zahteva nujno medicinsko pomoč.

Srbečica
SrbečicaFOTO: AdobeStock

Dolgoročne posledice

Kronična izpostavljenost plesni lahko povzroči trajne zdravstvene težave, še posebej pri ljudeh z oslabljenim imunskim sistemom. Dolgotrajni simptomi vključujejo:

- Kronični sinusitis.

- Trajno draženje dihalnih poti.

- Povečano tveganje za razvoj kronične obstruktivne pljučne bolezni (KOPB).

Pri nekaterih ljudeh lahko plesen povzroči tudi razvoj preobčutljivostnega pneumonitisa, vnetnega stanja pljuč, ki je posledica imunskega odziva na vdihane spore.

11 simptomov vnetja sinusov
Preberi še
11 simptomov vnetja sinusov

Preprečevanje plesni in ukrepanje

Čeprav so simptomi zaradi plesni lahko resni, jih je mogoče preprečiti z ustreznimi ukrepi. Ključnega pomena je, da se nadzoruje vlaga v domu, saj je to glavni dejavnik za rast plesni. Priporočljivo je:

- Redno prezračevanje prostorov.

- Uporaba razvlažilnikov zraka.

- Hitro sušenje razlitih tekočin ali vlažnih površin.

- Odstranjevanje plesni s primernimi čistili.

Sinusitis
SinusitisFOTO: Profimedia

Pri odstranjevanju plesni je pomembno, da uporabljate zaščitno opremo, kot so maske in rokavice, da zmanjšate izpostavljenost sporam. V hujših primerih ali pri obsežnih plesnivih površinah je priporočljivo najeti strokovnjake za sanacijo.

Izpostavljenost plesni je pogosto podcenjena, vendar ima lahko pomembne posledice za zdravje. Prepoznavanje simptomov in pravočasno ukrepanje sta ključna za zaščito zdravja ter zmanjšanje tveganja za resne bolezni. Če opazite trajne simptome ali težave z dihanjem, je priporočljivo poiskati pomoč zdravstvenega strokovnjaka.

UI Vsebina ustvarjena z generativno umetno inteligenco.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650