Vizita.si
Usta

Zdravi zobje

Vse, kar morate vedeti o sindromu pekočih ust

N.R.A.
07. 03. 2023 05.00
0

To stanje običajno ni nevarno, je pa sila neprijetno.

Nenaden, nenehen ali ponavljajoči se pekoč občutek v ustih brez očitnega vzroka pogosto povzroča skrb.  Tudi psihične posledice so lahko hude, saj resno poslabša kakovost življenja. Za kaj se sploh gre? 

Sindrom pekočih ust se običajno pojavi nenadoma, lahko pa se razvije postopoma skozi čas. Čeprav so nekateri možni vzroki znani, natančnega vzroka žal pogosto ni mogoče ugotoviti.

Sindrom pekočih ust

Sindrom pekočih ust ali pekoča bolečina v ustni votlini je medicinski izraz za stalno (kronično) ali ponavljajoče se pekoče občutje v ustih, za katerega ni očitnega vzroka. To nelagodje lahko prizadene jezik, dlesni, ustnice, notranjo stran lic, nebo ali široke predele celotnih ust. Pekoč občutek je lahko močan, kot da bi si opekli usta.

Sindrom pekočih ust se običajno pojavi nenadoma.
Sindrom pekočih ust se običajno pojavi nenadoma.FOTO: Shutterstock

Sindrom pekočih ust se običajno pojavi nenadoma, lahko pa se razvije postopoma skozi čas. Čeprav so nekateri možni vzroki znani, natančnega žal pogosto ni mogoče ugotoviti. Čeprav je zaradi tega zdravljenje bolj zahtevno, lahko tesno sodelovanje z zdravnikom in zobozdravnikom pomaga ublažiti simptome.

Simptomi pekočih ust

Simptomi sindroma pekočih ust lahko vključujejo:

- pekoč občutek, ki najpogosteje zajame jezik, lahko pa tudi ustnice, dlesni, nebo, grlo ali celotna usta,

- občutek suhih ust s povečano žejo,

- spremembe okusa v ustih, kot je grenak ali kovinski okus,

- izguba okusa,

- mravljinčenje, pekoč občutek ali otrplost v ustih.

Nelagodje, ki ga povzroča sindrom pekočih ust, ima običajno več različnih oblik.
Nelagodje, ki ga povzroča sindrom pekočih ust, ima običajno več različnih oblik. FOTO: iStock

Nelagodje, ki ga povzroča sindrom pekočih ust, ima običajno več različnih oblik. Pojavi se lahko vsak dan, zato se zbudite z neprijetnim občutkom, vendar se simptomi do konca dneva postopoma poslabšajo, lahko se začne močneje takoj po prebujanju in traja ves dan, lahko pa pride in mine.

Ne glede na vzorec nelagodja v ustih lahko sindrom pekočih ust traja več mesecev ali celo let. V redkih primerih lahko simptomi nenadoma izginejo sami ali postanejo manj pogosti. Nekatere občutke je mogoče začasno ublažiti z jedjo ali pitjem.

Sindrom pekočih ust običajno ne povzroči opaznih fizičnih sprememb na jeziku ali ustih.

Vzroki sindroma pekočih ust

Če čutite nelagodje, pekoč občutek ali bolečino v jeziku, ustnicah, dlesnih ali drugih delih ust, obiščite zdravnika ali zobozdravnika. Morda bosta morala sodelovati, da ugotovita vzrok in razvijeta učinkovit načrt zdravljenja.

Vzroke sindroma pekočih ust lahko razvrstimo na primarne in sekundarne.

Vzroke sindroma pekočih ust lahko razvrstimo na primarne in sekundarne.
Vzroke sindroma pekočih ust lahko razvrstimo na primarne in sekundarne.FOTO: iStock

Primarni sindrom pekočih ust; če ni mogoče ugotoviti kliničnih ali laboratorijskih nepravilnosti, se stanje imenuje primarni ali idiopatski sindrom pekočih ust. Nekatere raziskave kažejo, da je primarni sindrom pekočih ust povezan s težavami z okušanjem in senzoričnimi živci v perifernem ali centralnem živčnem sistemu.

Sekundarni sindrom pekočih ust; včasih je sindrom pekočih ust posledica osnovnega zdravstvenega stanja. V teh primerih se imenuje sekundarni sindrom pekočih ust. Osnovne težave, ki so lahko povezane s sekundarnim sindromom pekočih ust, vključujejo suha usta, številna obolenja v ustih, prehranske pomanjkljivosti, alergije ali reakcije na hrano, gastroezofagealna refluksna bolezen (GERB), nekatera zdravila, zlasti zdravila za visok krvni tlak, ustne navade, kot je suvanje z jezikom, grizenje konice jezika in škrtanje z zobmi (bruksizem), endokrine motnje, kot sta sladkorna bolezen ali hipotiroidizem, prekomerno draženje ust, ki je lahko posledica pretiranega ščetkanja jezika, uporabo abrazivnih zobnih past, pretirano uporabo ustnih vodic ali uživanje preveč kislih pijač, psihološke dejavnike, kot so anksioznost, depresija ali stres in nošenje zobnih protez (večinoma poslabšajo, namesto da povzročijo simptome, tudi če se ne prilegajo dobro in povzročajo mehurje).

Dejavniki tveganja

Sindrom pekočih ust ni pogost. Vendar pa je tveganje lahko večje pri ženskah, zlasti tistih v perimenopavzi ali po menopavzi in tistih, starejših od petdeset let.

Bele obloge na jeziku nakazujejo na to
Preberi še
Bele obloge na jeziku nakazujejo na to

Čeprav se običajno začne spontano, brez znanega 'sprožilca', lahko nekateri dejavniki povečajo tveganje za razvoj sindroma pekočih ust, vključno z nedavno boleznijo, nekaterimi kroničnimi zdravstvenimi motnjami, alergijskimi reakcijami na hrano, zdravili, travmatičnimi življenjskimi dogodki, stresom, anksioznostjo in depresijo. 

Zapleti in preprečevanje

Zapleti, ki jih lahko povzroči ali so povezani s sindromom pekočih ust, so večinoma povezani z nelagodjem. Sem sodijo na primer težave s spanjem, težave s prehranjevanjem, sindrom pa lahko sproži tudi depresijo in tesnobo.

Ni znanega načina za preprečevanje sindroma pekočih ust. Če se izogibate tobaku, kisli in začinjeni hrani, gaziranim pijačam in pretiranemu stresu, boste morda lahko zmanjšali nelagodje, ki ga povzroča ta sindrom, ali preprečili, da bi se poslabšal.

Vir: adiva.hr

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662