Vizita.si
sindrom razdražljivega črevesa

Simptomi in bolezni

Sindrom razdražljivega črevesja: vzroki, simptomi, pomoč

N.R.A.
02. 11. 2022 05.00
0

Sindrom razdražljivega črevesja je pogosta motnja, za katero so značilne bolečine v trebuhu in spremenjeno odvajanje blata v obdobju vsaj treh mesecev. Kakšni so simptomi in vzroki za sindrom razdražljivega črevesja? Kakšni so načini zdravljenja, kaj jesti in čemu se izogibati in ali omenjeni sindrom vpliva na telesno težo?

''Sindrom razdražljivega črevesja prizadene tanko in debelo črevo ter povzroča simptome, kot so izmenjujoče se epizode drisk in zaprtja. Prizadene 10 do 15 odstotkov odraslih in je dvakrat pogostejši pri ženskah,'' pojasnjuje dr. Darija Vranešić Bender za portal miss7zdrava

''Natančen vzrok ni znan, doslej preizkušenih načinov zdravljenja pa je veliko, večinoma vključujejo prehranska dopolnila z vlakninami, probiotiki, antidepresivi, psihoterapijo, spremembami v prehrani, akupunkturo in odvajali. Včasih sindrom razdražljivega črevesja imenujemo tudi trebušni glavobol ali 'živčno črevesje.' Glavni simptomi so obdobja zaprtja in driske,'' zaključuje omenjena zdravnica. 

Črevesje
Črevesje FOTO: Dreamstime

 

Kaj sploh je sindrom razdražljivega črevesja? 

Znan je tudi kot spastično debelo črevo, sindrom razdražljivega črevesja, mukozni kolitis in spastični kolitis. To stanje je ločeno od vnetne črevesne bolezni in ni povezano z drugimi črevesnimi boleznimi. 

Sindrom razdražljivega črevesja je v bistvu skupina črevesnih simptomov, ki se običajno pojavijo skupaj. Simptomi se razlikujejo po resnosti in trajanju od osebe do osebe. Trajajo pa vsaj tri mesece in vsaj tri dni na mesec. V nekaterih primerih lahko povzroči poškodbe črevesja, vendar običajno ne. Omenjeni sindrom ne povečuje tveganja za raka na prebavilih, vendar lahko še vedno pomembno vpliva na kakovost življenja.

Simptomi sindroma razdražljivega črevesja pri bolnikih so odvisni od dneva do dneva – včasih so kakšen dan bolj, drugič manj izraženi. Ni nenavadno, da imajo ljudje s tem sindromom epizode tako zaprtja kot driske. Simptom, kot je napenjanje, običajno izginejo po odvajanju blata.

Prebavila
PrebavilaFOTO: Dreamstime

Glavni simptomi

- Obdobja zaprtja in driske,

- krči v spodnjem delu trebuha, še posebej izraziti po zaužitju hrane, 

- občutek napenjanja v spodnjem delu trebuha,

- neprijeten občutek v spodnjem delu trebuha. 

Niso izključeni niti naslednji simptomi:

- utrujenost in pomanjkanje energije,

- slabost,

- bolečine v hrbtu,

-  težave z uriniranjem (potreba po pogostem uriniranju, potreba po nenadnem in nujnem uriniranju ter občutek, da mehur ni popolnoma izpraznjen),

- nezmožnost nadzora blata (inkontinenca),

- sluzasto blato.

Ženske imajo lahko simptome med menstruacijo ali pa imajo v tem času več simptomov. Ženske v menopavzi imajo manj simptomov kot ženske, ki še imajo menstruacijo. 

Ženske imajo lahko simptome med menstruacijo ali pa imajo v tem času več simptomov.
Ženske imajo lahko simptome med menstruacijo ali pa imajo v tem času več simptomov. FOTO: iStock

Vzroki za sindrom razdražljivega črevesja 

Čeprav obstaja veliko načinov za zdravljenje, natančen vzrok (še) ni znan. Možni vzroki vključujejo preveč občutljivo debelo črevo ali imunski sistem. Postinfekcijski sindrom je posledica predhodne bakterijske okužbe v prebavilih. Različni možni vzroki otežujejo preprečevanje te bolezni. 

Fizični vzroki so lahko tudi različni, vendar so lahko sestavljeni iz: 

- počasnih ali spastičnih gibov debelega črevesa, ki povzročajo boleče krče, 

- nenormalne ravni serotonina v debelem črevesu, ki vplivajo na gibljivost črevesja in praznjenje,

- blago celiakijo, ki poškoduje črevesje in povzroča simptome sindroma razdražljivega črevesja.

Gibanje prebavnega sistema v veliki meri nadzoruje živčni sistem. Stres lahko vpliva na živce, zaradi česar je prebavni sistem preveč aktiven. Če imate sindrom, je lahko vaše debelo črevo preveč občutljivo tudi na (naj)manjše prebavne motnje. Na sindrom naj bi vplivalo tudi stanje imunskega sistema.

Črevo
ČrevoFOTO: Thinkstock

Zdravljenje sindroma razdražljivega črevesja

Na začetku bolezni je obvezna sprememba življenjskega sloga in prehrane, kasneje pa se lahko priporočajo določene farmakološke in druge metode zdravljenja. Konvencionalno zdravljenje se opira na zdravila, kot sta loperamid in antibiotik rifaksimin proti driski ali dodatke za zaprtje na osnovi vlaknin. Bolečine v trebuhu lahko zdravimo s spazmolitiki. Najbolj pa pomaga, če in ko človek spremlja, kaj poje in beleži, kaj povzroča njegove simptome, nato pa ta živila izloči iz svoje prehrane.

Ali sindrom razdražljivega črevesja vpliva na težo? 

Ne, sindrom ne vpliva na težo vseh ljudi. Vendar pa lahko potencialno vodi do izgube teže, če oseba ne poje dovolj, da bi vzdrževala težo, z namenom, da se izogne simptomom. Krči se lahko pogosteje pojavijo takoj po jedi. Če je pogosta driska eden od simptomov, telo morda ne dobi vseh potrebnih hranil. Posledično se lahko teža zmanjša.

Povzeto po miss7zdrava

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587