Kašelj je refleksno dejanje, ki očisti dihalne poti dražečih snovi in sluzi.
Poznamo dve vrsti kašlja: produktiven in neproduktiven oziroma suh.
Produktiven kašelj proizvaja sluz, ki jo odstranjuje iz pljuč. Neproduktivni kašelj, znan tudi kot suh kašelj, ne proizvaja sluzi. Vzrokov za suh kašelj je veliko, od alergij do refluksa kisline. V nekaterih primerih ni očitnega vzroka.
Ne glede na vzrok lahko trdovraten suh kašelj resno vpliva na vsakdanje življenje. Kakovost življenja poslabša predvsem suh kašelj, ki se ponoči okrepi.
Pogosti vzroki suhega kašlja pri otrocih in odraslih
Astma je stanje, pri katerem dihalne poti nabreknejo in se zožijo. Kašelj, povezan z astmo, je lahko produktiven in neproduktiven, vendar je pogosto neproduktiven. Kašelj je pogost simptom astme, vendar običajno ni njen najizrazitejši simptom. Vendar pa obstaja vrsta astme, ki vključuje kronični suh kašelj kot glavni simptom.
Drugi simptomi astme lahko vključujejo: težko dihanje, tiščanje ali bolečine v prsnem košu, težave s spanjem zaradi piskajočega dihanja ali kašlja, napade kašlja ali piskajočega zvoka pri izdihu.
Dolgotrajno zdravljenje astme pogosto vključuje zdravila, kot so inhalacijski kortikosteroidi in kratkodelujoča zdravila za zdravljenje občasnih napadov astme. Lahko so tudi del dolgoročnega načrta zdravljenja.
Gastroezofagealna refluksna bolezen (GERB) je vrsta kroničnega refluksa kisline. To se zgodi, ko se želodčna kislina redno vrača v požiralnik, ki povezuje usta z želodcem. Želodčna kislina lahko draži požiralnik in sproži refleks kašlja. Drugi simptomi GERB so: zgaga, bolečine v prsih, regurgitacija hrane (vračanje hrane v usta iz požiralnika ali želodca brez slabosti ali močnih trebušnih krčev) ali kisle tekočine, občutek cmoka v zadnjem delu grla, kronični kašelj, kronično vneto grlo, blaga hripavost, težave pri požiranju.
Večina ljudi najde olajšanje GERB s kombinacijo sprememb življenjskega sloga in zdravil za zmanjševanje kisline brez recepta. Pomaga tudi izogibanje hrani, ki deluje kot sprožilec refluksa, in sicer kofeinu, alkoholu, čokoladi, gaziranim pijačam in kisli hrani, kot so limone. Potrebno je poudariti, da morajo ljudje z GERB-om pogosto tudi sami opazovati in ugotoviti, katera hrana jim škodi.
Sindrom postnazalnega kapljanja se nanaša na dodatno kapljanje sluzi po grlu. Ko imate prehlad ali sezonske alergije, se membrane v vašem nosu odzovejo tako, da proizvedejo več sluzi kot običajno. Za razliko od običajne (zdrave) sluzi je ta sluz vodena in tekoča, zato zlahka kaplja po zadnji strani grla. Postnazalno kapljanje lahko požgečka živce v zadnjem delu grla, kar lahko povzroči kašelj.
Drugi simptomi postnazalnega kapljanja ali sindroma kapljanja so: vneto grlo, občutek cmoka v zadnjem delu grla, težave pri požiranju, izcedek iz nosu, suh kašelj ponoči. Zdravljenje postnazalnega kapljanja bo odvisno od tega, kaj ga povzroča. Običajno je posledica alergij, bakterijske okužbe ali virusa. Ne glede na osnovni vzrok lahko para iz vroče prhe ali kotlička pomaga očistiti vaše sinuse. Fiziološko pršilo za nos lahko pomaga tudi pri izločanju odvečne sluzi.
Virusna okužba povzroča simptome prehlada, ki običajno trajajo manj kot en teden. Vendar pa ni nenavadno, da kašelj vztraja še dolgo po tem, ko drugi simptomi izzvenijo. Ta kašelj po prehladu je običajno suh in lahko traja do dva meseca. Običajno je posledica draženja dihalnih poti, ki so po virusnem obolenju pogosto preobčutljive. To vrsto kašlja je težko zdraviti in pogosto zahteva čas in potrpljenje.
Kašelj le še poveča draženje dihalnih poti, zato za pomiritev grla uporabljajte pastile za grlo in pijte veliko tople tekočine. To lahko pomaga zmanjšati kašelj, kar daje tudi dihalnim potem možnost, da se zacelijo.
Kako umiriti suh kašelj?
Suh kašelj je težko zdraviti. Ko postanejo dihalne poti preveč občutljive, jih kašelj dodatno razdraži in ustvari začaran krog. Vsakdo pa vseeno lahko naredi nekaj stvari za olajšanje, ne glede na vzrok kašlja:
- pastile za grlo, ki navlažijo in pomirijo razdraženo tkivo grla,
- jemanje zaviralcev kašlja, na primer na osnovi dekstrometorfana, ki zavira refleks kašlja, v prodaji so v obliki sirupa, tablet, pršil in pastil,
- z dodajanjem medu toplim napitkom za pomiritev razdraženega tkiva grla,
- grlo redno vlažite z mlačno tekočino, pomaga tudi žvečilni gumi, saj spodbuja izločanje sline,
- izpiranje nosu,
- redno zračenje prostora, kjer se oseba zadržuje.
Vizita e-novice
Vir: miss7zdrava
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV