V nekaterih primerih so suha usta lahko znak resne bolezni, opozarja zobozdravnik Azad Eyrumlu. Suha usta v medicinskem 'jeziku' poznamo pod izrazom kserostomija, kar v dobesednem prevodu pomeni pomanjkanje sline v ustih.
Suha usta so lahko znak, da je nekaj narobe z našim zdravjem. Lahko nakazujejo na nekatere resne bolezni, kot so:
- diabetes,
- kap,
- HIV,
- Alzheimerjeva bolezen,
- Sjögrenov sindrom.
Suha usta ali kserostomija se nanaša na stanje, pri katerem žleze slinavke v ustih ne proizvedejo dovolj sline, da bi vaša usta ostala mokra. Suha usta so pogosto posledica neželenih učinkov določenih zdravil ali težav s staranjem ali kot posledica radioterapije ali kemoterapije. Manj pogosto so suha usta lahko posledica stanja, ki neposredno prizadene žleze slinavke.
Kakšna je vloga sline?
Slina pomaga preprečevati karies tako, da nevtralizira kisline, ki jih proizvajajo bakterije, omejuje rast bakterij in izpira delce hrane. Slina prav tako poveča vašo sposobnost okušanja in olajša žvečenje in požiranje. Poleg tega encimi v slini pomagajo pri prebavi.
Zmanjšano izločanje sline in suha usta se lahko razlikujejo od tega, da je to zgolj nadloga, do nečesa, kar močno vpliva na vaše splošno zdravje in zdravje vaših zob in dlesni, pa tudi na vaš apetit in uživanje v hrani.
Najpogostejši razlogi za suha usta
Na stotine zdravil, vključno s številnimi zdravili brez recepta, povzročajo suha usta kot stranski učinek. Med pogostejšimi vrstami, ki povzročajo težave, so nekatera zdravila, ki se uporabljajo za zdravljenje depresije, visokega krvnega tlaka in tesnobe, pa tudi nekateri antihistaminiki, dekongestivi, mišični relaksanti in zdravila proti bolečinam.
Mnogi starejši ljudje se s staranjem soočajo s suhimi usti. Dejavniki, ki prispevajo, so uporaba določenih zdravil, spremembe v sposobnosti telesa za predelavo zdravil, neustrezna prehrana in dolgotrajne zdravstvene težave.
Zdravila za kemoterapijo lahko spremenijo naravo in količino proizvedene sline. To je lahko začasno, po končanem zdravljenju pa se povrne normalen pretok sline. Obsevanje glave in vratu lahko poškoduje žleze slinavke, kar povzroči izrazito zmanjšanje proizvodnje sline. To je spet lahko začasno ali trajno, odvisno od odmerka sevanja in zdravljenega območja.
Poškodba ali operacija, ki povzroči poškodbo živcev v predelu glave in vratu, lahko povzroči suha usta.
Suha usta so lahko posledica nekaterih zdravstvenih stanj, kot so sladkorna bolezen, možganska kap, glivična okužba (soor) v ustih ali Alzheimerjeva bolezen ali avtoimunske bolezni, kot je Sjogrenov sindrom ali HIV/aids. Smrčanje in dihanje z odprtimi usti lahko prav tako prispevata k suhim ustom.
Pitje alkohola in kajenje ali žvečenje tobaka lahko povečajo simptome suhih ust.
Uživanje metamfetamina lahko povzroči huda suha usta in poškodbe zob.
Zdravljenje suhih ust je odvisno od vzroka
Če ne proizvajate dovolj sline, boste morda ves čas ali večino časa opazili te znake in simptome:
- suhost ali občutek lepljivosti v ustih,
- slina, ki se zdi gosta in žilava,
- slab zadah,
- težave pri žvečenju, govorjenju in požiranju,
- suho ali boleče grlo in hripavost,
- suh ali žlebast jezik,
- spremenjen občutek okusa,
- težave pri nošenju proteze.
Kdaj k zdravniku?
Če ste opazili dolgotrajne znake in simptome suhih ust, se posvetujte z zdravnikom.
Vizita e-novice
Vir: mayoclinic & index.hr
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV