Šumenje v ušesih se včasih pojavi brez jasnega vzroka, najpogosteje pa se razvije v sklopu Menierove bolezni. Opažajo ga tudi pri bolnikih z anemijo, čezmernim delovanjem ščitnice ali po poškodbi glave, pa tudi po zdravljenju z nekaterimi zdravili, kot so denimo aspirin in različni antibiotiki. Če nenadoma opazite tinitus, še posebej, če je le ta omejen na eno uho, se takoj posvetujte s svojim zdravnikom. Vztrajanje šumenja v ušesih lahko namreč zaradi svoje neprijetnosti vodi tudi v depresijo ali anksioznost.
Kako nam lahko pomaga zdravnik?
Po pregledu bobniča z otoskopom vas bo zdravnik najverjetneje napotil na preiskavo sluha in pregled krvi za ugotavljanje morebitne slabokrvnosti, morda pa tudi na CT ali MR slikanje. Če je tinitus posledica bolezni, na primer obolenja ščitnice, ga bodo uspešno odpravili z zdravljenjem osnovne bolezni. V primeru vztrajanja šumenja v ušesih pa vam bo zdravnik morda priporočil uporabo posebne naprave, podobne slušnemu aparatu, ki bo z oddajanjem zvokov odvračala vašo pozornost od šumenja.
V primeru, da tinitus spremlja tudi izguba sluha, vam bo pomagal slušni aparat, ki bo okrepil zvoke iz ozadja, zaradi česar se boste manj osredotočali na tinitus. Marsikateri bolnik si pomaga tudi s predvajanjem glasbe.
Kako si lahko pomagamo sami?
Nemalokrat je šumenje v ušesih zelo moteče in lahko povzroči celo duševne stiske. V tovrstnih primerih priporočajo posvet s strokovnjakom, vključitev v skupine za samopomoč ali različne sprostitvene tehnike, med katere sodi tudi zvočna terapija ali pa, denimo, meditacija.
Vizita e-novice
Vir: Dr. Miriam Stoppard, Zdravstveni vodnik za vso družino / Ordinacija.hr
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV