Vizita.si
Timus - ODREZANO SAMO ZA NASLOVNO

Simptomi in bolezni

Timus – žleza, ki v mladosti vpliva na našo imunost

N.R.A.
20. 05. 2021 06.00
0

Timus je žleza, ki igra pomembno vlogo pri regulaciji imunskega sistema v zgodnjem otroštvu. Čez čas, v odraslosti naj bi to žlezo nadomestila maščobna tkiva, kljub temu pa si poglejmo nekaj zanimivosti o tej dokaj nepoznani žlezi.

Timus se nahaja v sprednjem zgornjem delu prsnega koša, ki ga imenujemo mediastinum oz. medpljučje. Je osrednji organ imunskega sistema v otroštvu in sodeluje pri njegovi regulaciji z ustvarjanjem prvih celic limfnega sistema, ki z nadaljnjim procesom zorenja postanejo zrele celice T-limfocitov. Imeli naj bi ga do približno štirinajstega leta starosti, nato pa naj bi ta žleza začela krneti. Pravimo ji tudi 'priželjc'. Sestavljata ga limfatično tkivo in epitelijske celice. Gradijo ga vezivna ovojnica, temno obarvana skorja, kjer se nahajajo limfociti T, in svetlejša sredica z več epitelijskimi celicami Hassalovih telesc.

Upočasnjeno delovanje ščitnice - kaj jesti, kdaj in v kakšnih količini?
Preberi še
Upočasnjeno delovanje ščitnice - kaj jesti, kdaj in v kakšnih količini?

Beseda timus prihaja iz grškega jezika in v dobesednem prevodu pomeni duša. Pred tisoč leti so namreč verjeli, da se naša duša res nahaja na tem mestu. Velikost in aktivnost timusa sta najizrazitejši v zgodnjem otroštvu (do drugega ali tretjega leta). Po puberteti se ta žleza pod vplivom spolnih hormonov skrči in do odrasle dobe njeno strukturo popolnoma nadomesti maščobno tkivo.

V nekaterih situacijah lahko timus kaže pretirano aktivnost zaradi prekomerne proliferacije celic, taka motnja pa se imenuje hiperplazija timusa. To stanje se pogosto pojavi pri drugih boleznih,  denimo pri pospešenem delovanju ščitnice.

12 simptomov nepravilnega delovanja ščitnice
Preberi še
12 simptomov nepravilnega delovanja ščitnice

Simptomi in znaki prekomerno aktivnega timusa vključujejo povečane bezgavke, bledo kožo, tonzilitis in vnetje nosne sluznice (rinitis). Zdravljenje je sestavljeno iz jemanja dodatkov joda, vitaminov A in D ter kalcija, talasoterapije in helioterapije, včasih tudi obsevanja.

Nekateri strokovnjaki pravijo, da ta žleza nima velikega pomena, zlasti ker je nimamo v odraslosti. Kljub temu pa drugi pravijo, da bi morali tej žlezi prepisovati velik pomen, saj naj bi bistveno vplivala na razvoj našega imunskega sistema. 

Povzeto po Adiva.hr in Wikipediji. 

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587