Vizita.si
Glavobol

Simptomi in bolezni

10 simptomov, ki jih ne smete ignorirati

S.V.
05. 11. 2020 15.01
0

Migrena je kompleksna nevrološka motnja, za katero so značilni ponavljajoči se glavoboli. Gre za tako močne glavobole, da zaradi njih ne zdržite naporov v službi, odklonite druženje s prijatelji ali pa se odmaknete od družinskega kosila. Včasih je težko na glas povedati, da se vse to dogaja zaradi migrene.

Migrena ni zgolj glavobol, ampak ima veliko hujše simptome. Pri njih gre za skupek različnih izjemno izčrpavajočih nevroloških simptomov. Če ste med tistimi, ki jo imate, zelo dobro veste, kako boleča in onesposabljajoča je lahko. Migrena prizadene približno 10 % celotne populacije in je od 2- do 3- krat pogostejša pri ženskah. Njeni simptomi so tako močni, da posameznika ne pustijo, da bi delal naprej, ostal na zabavi s prijatelji, odšel na sprehod ali bil na primer na obisku pri starših. 

Verjetno se prepoznate v tem, da vam je vsak mesec težko že zjutraj povedati vodji, da vas boli glava in boste morali oditi domov. Pojavi se strah, ki ga boste lažje obvladali, če veste, kaj se dogaja in kaj lahko pričakujete med napadom. Z razumevanjem vzrokov bolečine in drugih spremljajočih težav boste o migreni lažje spregovorili s prijateljem, družino in/ali sodelavcem. Na spletni strani migrena.si lahko najdete veliko informacij, ki vam bodo pomagale pri razumevanju, kaj se dogaja, ko imate migreno. 

Simptomi migrene

Hude ponavljajoče se bolečine in/ali utripajoče bolečine na eni strani glave (lahko se pojavijo tudi na obeh straneh), motnje vida, slabost, bruhanje, omotičnost, ekstremna občutljivost na zvok, svetlobo, dotik in vonj, mravljinčenje in omrtvelost obraza so najpogostejši simptomi migrene. Nekateri določene simptome občutite že v opozorilni fazi, medtem ko jih drugi zaznate kasneje. 

Migrena ni zgolj glavobol, ampak ima veliko hujše simptome.
Migrena ni zgolj glavobol, ampak ima veliko hujše simptome.FOTO: Arhiv naročnika

Faze migrene

Napadi migrene lahko potekajo v štirih fazah, med katerimi je opozorilna faza, faza avre, glavna faza napada in faza okrevanja. Ni nujno, da vsak posameznik doživlja vse faze. Prva se začne od nekaj ur do nekaj dni pred napadom in njeni znaki so lahko sprememba v apetitu, razpoloženju in energiji. V fazi avre se lahko pojavijo že nevrološki simptomi, kot so utripajoča svetloba, iskrice, meglen vid ali na primer dvojna slika. Ta faza ni značilna za vse vrste migrene, zato teh simptomov nimajo vsi bolniki z migreno. V glavni fazi napada občutite značilno boleč utripajoč glavobol, ki se večinoma pojavi na eni strani glave. To bolečino spremljajo še ostali simptomi, kot so slabost, bruhanje in številni drugi, ki smo jih že omenili zgoraj. V zadnji fazi okrevanja ali v tako imenovani »fazi postdroma« lahko občutite podobne znake kot v prvi. Traja lahko nekaj ur ali nekaj dni po končanem glavnem napadu. 

Vzroki za migreno

Stres, spalne navade, način prehranjevanja, okoljski dejavniki, čutni dražljaji, ki so lahko utripajoča luč, močen vonj, glasen zvok ter mnogi drugi dejavniki, so lahko vzrok za pojav bolečine v glavi. Natančni vzroki za migrene niso dobro znani. Domneva se, da do njih prihaja zaradi kemijskih sprememb ter sprememb osrednjega in perifernega živčevja. Starost, genetika in spol prav tako lahko vplivajo na pojavnost tega bolezenskega stanja. Migrene se namreč pogosteje razvijejo v pozni adolescenci in prizadenejo večinoma posameznike, stare od 25 do 55 let. V kolikor ima že kdo v družini težave z migrenami, lahko to pomeni večje tveganje za vas. Tudi spol vpliva, saj je migrena pri ženskah trikrat pogostejša kot pri moških.

Kako si lahko pomagate? 

Migreno lahko preprečite z izogibanjem stresu, ki je eden od sprožilcev bolečin.
Migreno lahko preprečite z izogibanjem stresu, ki je eden od sprožilcev bolečin. FOTO: iStock

Vsak glavobol lahko omilite ali delno preprečite že sami, z zdravim življenjskim slogom. Migreno lahko preprečite z izogibanjem sprožilcem dejavnikov tveganja, kot so stres, spalne navade, prehranjevanje in drugi dejavniki, ki smo jih že omenili. Pri manjših glavobolih si lahko bolečino lajšate s sprostitvijo v vodni kopeli, ležanjem, izogibanjem otežujočim dejavnikom (npr. čezmernemu hrupu ali zatohlim prostorom), raztezanjem in masiranjem mišic v ramenih, vratu, na obrazu in lasišču, spanjem ali blagim analgetikom. Akupunktura in tudi dodatki, kot so koencim Q10, magnezij in vitamin B2 (riboflavin), se pogosto uporabljajo za terapijo pri migrenah. V kolikor gre za migreno ali vzrok hujše bolezni, se o zdravljenju posvetujte z zdravnikom. Ta vam bo svetoval, katera zdravila (akutna ali preventivna), ali njihova kombinacija, so za vas najbolj primerna. 

Nasvet dveh strokovnjakinj o najboljših načinih za obvladovanje migrene na delovnem mestu ter mnoga druga priporočila, kako si lahko pomagate tudi v drugih primerih, si lahko preberete na spletni strani migrena.si.  

Monoklonska protitelesa - nova biološka zdravila za preventivno zdravljenje migrene 

Nedavno so odkrili biološka zdravila za preventivno zdravljenje migrene, to so monoklonska protitelesa (mPt). Delujejo tako, da zavirajo ali preprečujejo sproščanje ključnih nevropeptidov, do katerih pride pri migreni. Tako se olajšajo simptomi akutnega migrenskega napada. Ta specifična biološka zdravila, monoklonska protitelesa, ki zavirajo delovanje ključnega nevropeptida (CGRP), so za preventivno zdravljenje migrene tudi v Sloveniji že v uporabi. Zdravila se preprosto odmerjajo, in sicer v mesečnih ali četrtletnih podkožnih (subkutanih) injekcijah. Zdravilo si aplicirajo bolniki sami po predhodni demonstraciji. Zanje so značilni hiter začetek delovanja, dobra odzivnost pri večini bolnikov in velika varnost.

Na spletni strani migrena.si so koristne informacije o migreni, simptomih in o vzrokih za migreno ter o obvladovanju in zdravljenju migrene. Zbrana so različna gradiva in pripomočki, ki vam lahko pomagajo pri obvladovanju težav. Med pripomočki so dnevnik glavobola, vodnik za pogovor z zdravnikom in aplikacija »Migraine Buddy«. 

Monoklonska protitelesa - nova biološka zdravila za preventivno zdravljenje migrene.
Monoklonska protitelesa - nova biološka zdravila za preventivno zdravljenje migrene.FOTO: Thinkstock

Sponzorirana vsebina

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662