Nenadna izguba teže
Izgubljanje odvečnih kilogramov brez kakršnega koli jasnega razloga (torej brez ustreznega truda) se morda sliši kot pravi dar bogov, toda dejansko je lahko znak hude bolezni. Če ste v zadnjih šestih mesecih izgubili 10 odstotkov svoje teže, se zato takoj posvetujte z zdravnikom. Razlogov je lahko več: od preveč aktivne ščitnice do sladkorne bolezni, bolezni jeter, motnje absorpcije hranil ter celo raka.
Dolgotrajna vročina
Vročina še ni razlog za paniko, saj je lahko samo znak, da se imunski sistem bojuje z infekcijo. Toda vročina, ki traja dlje kot tri dni, je razlog, da obiščete zdravnika. Dolgotrajna vročina lahko namreč odkriva sicer skrito infekcijo, ki je lahko tako vnetje urinarnega trakta kot tudi tuberkuloza. Včasih pa vročino povzročijo tudi rakava obolenja.
Zadihanost
Seveda je normalno, da smo zadihani po intenzivni telovadbi; sicer pa je to znak, da moramo pohiteti k zdravniku. Zadihanost je lahko namreč posledica kroničnega bronhitisa, astme, pljučnice, strdka v pljučih ali obstruktivne pljučne bolezni. Težko pa lahko dihate tudi, če vas zajame panična motnja.
Nenadna sprememba blata
Z zdravnikom se posvetujte, če se količina ali videz vašega blata nenadoma močno spremeni. To še posebno velja, kadar je blato črno ali krvavo oziroma prevečkrat izločate premajhno količino ali tudi če imate dolgotrajno drisko ali zaprtje. Sprememba blata je lahko znak raka debelega črevesa, sindrom razdražljivega črevesa ali bakterijskega oziroma virusnega vnetja.
Občutek zmedenosti
Pomoč zdravnika takoj poiščite tudi, če nenadoma ne morete več jasno misliti oziroma se orientirati v prostoru in času ali imate vedno več težav z osredotočanjem in pomnjenjem. Skrb vzbujajoče so tudi nenadne spremembe osebnosti – denimo večja agresivnost. Vse to je lahko znak vnetij, slabokrvnosti, nizkega krvnega sladkorja, dehidracije ali poslabšanja duševnega stanja.
Slab tek
Ta se pogosto pokaže na naslednji način: komaj ste začeli jesti, pa se že počutite siti. Ob tem vam je lahko tudi slabo, želite bruhati ali čutite napetost. Trebuh je lahko pogosto, kljub temu da hrane skoraj ne uživate, vseeno napihnjen. Tako hitro sitost povzroča refluksna bolezen požiralnika, sindrom razdražljivega črevesa ali rak trebušne slinavke.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV