Vizita.si
Umivanje zob

Simptomi in bolezni

Tonzilarni kamni, nadloga, ki se pojavi v ustni votlini

N.R.A.
28. 08. 2020 05.45
0

Mandlji imajo v našem telesu presenetljiv pomen – naše telo pomagajo braniti pred okužbami, a zaradi težav, ki nastanejo z njimi, jih pogosto odstranjujejo že majhnim otrokom. Tonzilarni kamni so pravzaprav kamni, ki se nabirajo na mandljih, v najboljšem primeru so zgolj 'moteči', v najslabšem pa zahtevajo operativni poseg.

Poskrbite za ustrezno ustno higieno.
Poskrbite za ustrezno ustno higieno. FOTO: Profimedia

Tonzilarni kamni so kalcifikacija na mandljih. Lahko se tvorijo na vidnem polju ali pa globoko v ustni votlini, da jih komaj vidimo tudi z ogledalom. Običajno so svetlo rumene ali bele barve. 

Kako nastanejo tonzilarni kamni?

Naši mandlji delujejo kot izjemen in popoln del našega celotnega imunskega sistema, saj lovijo bakterije in izločajo mikrobe iz telesa. Tonzilarni kamni se tvorijo, ko se koščki hrane, bakterije ali odmrle kožne celice ujamejo v drobne razpoke prav na mandljih. Ko se delci tako rekoč potisnejo na mandlje, se počasi začnejo tvoriti trde kroglice, ki se, ko se strdijo, oblikujejo v tonzilarne kamne. 

Veliko ljudi, ki ima tonzilarne kamen, nima simptomov.
Veliko ljudi, ki ima tonzilarne kamen, nima simptomov. FOTO: iStock

Veliko ljudi, ki ima tonzilarne kamen, nima simptomov. Če pa imate simptome, se lahko pojavijo rdečica in draženje v mandljih, okužbe, kot so tonzilitis, vneto grlo ali bolečina pri požiranju. Zaradi bakterij, ki rastejo na mandljih in zaradi katerih nastanejo tonzilarni kamni, se lahko ljudje, ki jih imajo, soočajo tudi s precej slabim zadahom, ki ni običajen, dodatno pa nekateri bolniki poročajo tudi o bolečini in pritisku v ušesih. 

Kdo je najbolj dovzeten?

Strokovnjaki ne vedo natančno, zakaj nekateri pogosteje razvijejo tonzilarne kamne, drugi pa ne, vendar je treba omeniti nekaj dejavnikov. Po besedah ​​dr. Kyre Osborne, so ljudje, ki imajo večje ali globlje mandlje in razpoke v njih, bolj dovzetni za to težavo. Tonzilarni kamni so pogostejši tudi pri najstnikih.

Če opazite majhne kamenčke v ustni votlini, ki niso boleči ali pa ne povzročajo drugih simptomov, jih boste morda lahko odstranili celo sami.
Če opazite majhne kamenčke v ustni votlini, ki niso boleči ali pa ne povzročajo drugih simptomov, jih boste morda lahko odstranili celo sami. FOTO: Profimedia

Če opazite majhne kamenčke v ustni votlini, ki niso boleči ali pa ne povzročajo drugih simptomov, jih boste morda lahko odstranili celo sami. Preprosto pritisnite zadnji del zobne ščetke proti njim in podrgnite. Nikakor jih ne pogoltniti, temveč jih potisnite naprej in jih odstranite iz ust. Včasih lahko pomaga tudi grgranje. Če jih ne morete odstraniti sami, obiščite zdravnika. 

Strokovnjaki pri tem poudarjajo, da lahko z ustrezno in zadostno ustno higieno tonzilarne kamen preprečimo. Ščetkajte svoje zobe dvakrat na dan, izpirajte usta in na splošno skrbite za dobro ustno higieno. 

Povzeto po TheHealthy

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662