Visok krvni tlak in nizek utrip?

SIMPTOMI IN BOLEZNI

Visok krvni tlak in nizek utrip?

N.R.A.
13.05.2024, 4:31
0

Zelo redko pride do stanja, kjer se hkrati pojavita visok krvni tlak in nizek utrip. Možni vzroki vključujejo Cushingov sindrom in motnje srčne prevodnosti.

Običajno bo človekov srčni utrip v mirovanju padel med 60 in 100 utripov na minuto. Vendar pa srčni utrip, nižji od tega razpona, ne pomeni vedno zdravstvenih težav. Posebej športniki imajo lahko frekvence tako nizke, kot je 40 utripov na minuto brez škodljivih učinkov.

Krvni tlak
Krvni tlak / FOTO: Adobe Stock

Medicinski izraz za nizek srčni utrip je sicer bradikardija. Krvni tlak meri moč krvi v krvnih žilah. Visok krvni tlak lahko preobremeni cirkulacijski sistem, kar poveča tveganje za srčni infarkt in možgansko kap.

7 načinov, kako lahko zvišate krvni tlak
PREBERI ŠE

7 načinov, kako lahko zvišate krvni tlak

Vzroki visokega krvnega tlaka in nizkega utripa

Visok krvni tlak se lahko pojavi pri izjemno nizkem srčnem utripu zaradi težave z električnim ali prevodnim sistemom vašega srca. Električni sistem srca je odgovoren za določanje srčnega utripa.

Tudi nizek pritisk je lahko nevaren
PREBERI ŠE

Tudi nizek pritisk je lahko nevaren

Specializirane celice v srcu oddajajo signale, ki potujejo po srcu. Ti signali sporočajo vaši srčni mišici, da se skrči, kar povzroči utripanje srca. Zelo nizek srčni utrip se lahko zgodi, ko pride do motenj v vašem električnem sistemu. V nekaterih primerih lahko popravljanje nizkega srčnega utripa s srčnim spodbujevalnikom pomaga stabilizirati vaš krvni tlak.

Srčni utrip
Srčni utrip / FOTO: iStockphoto

Kombinacija visokega krvnega tlaka in nizkega utripa se lahko pojavi tudi zaradi Cushingovega sindroma. Ta sindrom povzroča tri simptome - splošno znane kot 'Cushingova triada'. Trije simptomi so nizek srčni utrip, visok krvni tlak in nenormalen vzorec dihanja.

Simptomi visokega krvnega tlaka in nizkega utripa

Visok krvni tlak običajno ne povzroča simptomov, zato ga včasih imenujejo 'tihi morilec'. Vendar lahko nizek utrip povzroči naslednje simptome, zlasti pri zelo nizkem srčnem utripu:

Kaj se zgodi, če vam srce bije prehitro?
PREBERI ŠE

Kaj se zgodi, če vam srce bije prehitro?

- Utrujenost.

- Šibkost.

- Omotičnost ali omotica.

- Nelagodje v prsih.

- Težave pri vadbi ali nestrpnost do vadbe.

- Omedlevica ali občutek omedlevice.

- Zmedenost.

Tak srčni utrip ni normalen
PREBERI ŠE

Tak srčni utrip ni normalen

Kaj še povzroča visok krvni tlak in nizek utrip?

Več stvari lahko povzroči kombinacijo visokega krvnega tlaka in nizkega srčnega utripa.

Zadebeljeno srčno tkivo

Dolgotrajen visok krvni tlak lahko povzroči nizek srčni utrip. Visok krvni tlak lahko povzroči preoblikovanje srčnega tkiva. Na primer, tkivo lahko postane debelejše v poskusu močnejšega udarca. To odebeljeno tkivo težje prevaja električne impulze.

Srčni utrip
Srčni utrip / FOTO: iStockphoto

Zdravila za krvni tlak

Nekatera zdravila za visok krvni tlak, zlasti zaviralci adrenergičnih receptorjev beta in zaviralci kalcijevih kanalčkov, lahko povzročijo tudi nizek srčni utrip. Za znižanje krvnega tlaka ta zdravila zmanjšajo vaš utrip in tako zmanjšajo obremenitev srca.

'Nimam utripa, delujem na baterije'
PREBERI ŠE

'Nimam utripa, delujem na baterije'

Travmatične poškodbe ali notranje krvavitve

Travmatska poškodba možganov ali krvavitev okoli možganov lahko povzroči tudi kombinacijo visokega krvnega tlaka in nizkega srčnega utripa. Poškodbe in krvavitve povečajo pritisk na vaše možgane, kar vodi do nečesa, kar se imenuje Cushingov sindrom.

Znanstveniki odkrili, da imajo drevesa 'srčni utrip'
PREBERI ŠE

Znanstveniki odkrili, da imajo drevesa 'srčni utrip'

Kdaj bi morali obiskati zdravnika?

Če jemljete zdravila za krvni tlak in imate nekoliko visok krvni tlak in nizek utrip, to na splošno ni razlog za zaskrbljenost.

Če pa ne jemljete nobenih zdravil, je najbolje, da sodelujete z zdravnikom, da ugotovite, kaj se dogaja. To še posebej velja, če imate simptome nizkega utripa, kot sta omotica ali težko dihanje.

Za ogled vsebine z družbenih omrežij omogoči piškotke družbenih omrežij.
Omogoči piškotke

Viri: health & medicalnewstoday & healthline