Vizita.si
Žolčnik

Simptomi in bolezni

Pravočasno prepoznajte vnetje žolčnika

N.R.A.
15. 02. 2021 06.00
0

Vnetje stene žolčnika se običajno razvije, kadar žolčni kamni ovirajo odtekanje žolča, prebavne tekočine, ki jo izločajo jetra. Kateri simptomi so najpogostejši in kako ga zdravimo?

Žolčnik
Žolčnik FOTO: Dreamstime

Holecistitis, kakor strokovno pravimo vnetju žolčnika, se razvije, kadar žolčni kamen, zagozden v žolčevodu, ovira odtekanje žolča, ki se zato kopiči v žolčniku in povzroči vnetje. V zastajajočem žolču lahko nastane tudi bakterijska okužba. Redko se vnetje žolčnika razvije tudi v odsotnosti žolčnih kamnov. Dodatni dejavniki tveganja za razvoj žolčnih kamnov, posledično pa vnetje žolčnika, so debelost, prehrana z veliko vsebnostjo maščob in nekatere krvne bolezni, kot je srpastocelična anemija. 

Kakšni so simptomi?

Simptomi so lahko različno izraziti. Običajno se razvijejo v nekaj urah in vključujejo nenehno in hudo bolečino pod desnim rebrnim lokom, bolečino v desnem ramenu, slabost in bruhanje, vročino in mrzlico. Včasih se razvije tudi zlatenica, rumeno obarvanje kože in očesnih veznic. Stanje se izboljša že v nekaj dneh in simptomi večinoma povsem izzvenijo v enem tednu. Včasih pa se težave stopnjujejo, tako da bolnik potrebuje nujno zdravniško pomoč. 

Nasveti za naravno čiščenje jeter
Preberi še
Nasveti za naravno čiščenje jeter

V redkih primerih lahko ob bakterijski okužbi nastane predrtje (perforacija) stene žolčnika in izlitje dražečega žolča v trebušno votlino. Razvije se nevarno vnetje potrebušnice ali peritonitis. Vnetje žolčnika včasih spremlja tudi akutni pankreatitis, nenadno boleče vnetje trebušne slinavke. Ob sumu na vnetje vas bo zdravnik napotil na ultrazvočni pregled trebuha, s katerima bo potrdil diagnozo in ugotovil lego žolčnih kamnov. 

Kako ga zdravimo?

Žolčnik
Žolčnik FOTO: Dreamstime

Če imate le blage simptomi, bolnišnično zdravljenje ne bo potrebno. Jemati boste morali antibiotike in sredstva proti bolečinam. V primeru hudih biliarnih kolik boste morali v bolnišnico. Prejemali boste infuzije tekočine, antibiotike in sredstva proti bolečinam. Morda vam bodo skozi usta v želodec vstavili cevko, skozi katero bodo izsesali želodčno vsebino. S tem bodo preprečili njeno zatekanje v dvanajstnik in posledično boleče krčenje žolča. 

Čeprav se vnetje žolčnika ob antibiotičnem zdravljenju umiri, je priporočljivo žolčnik kirurško odstraniti, saj le tako preprečimo ponovne napade. V primeru zapletov, kot je predrtje stene žolčnika, je operacija nujna. Odstranitev žolčnika prepreči ponovitev vnetja, dolgoročno pa bolnikovim prebavilom ne škodi. 

Vir: Dr. Miriam Stoppard, Zdravstveni vodnik za vso družino

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662