Vizita.si
Grizenje ustnice in sluznice

Simptomi in bolezni

Zakaj grizemo ustno sluznico, lica, ustnico in jezik?

dr. Tea Malnar Turnšek
18. 10. 2023 05.00
0

Je razlog v zobeh ali v 'psihi'? Kakšne, če so, so posledice? Kako se odvaditi?

Marsikdo misli, da je grizenje v ustno sluznico neškodljiva navada, podobna grizenju nohtov (ki iz vidika zobnega zdravja ravno tako ni dobra navada, saj lahko povzroči krušenje zob). A je lahko periodično grizenje ustnic tudi znak stanj, podobnih obsesivno-kompulzivni motnji, ki so posledice anksioznosti in stresa.

Pogosti razlogi za suhe in razpokane ustnice
Preberi še
Pogosti razlogi za suhe in razpokane ustnice

Grizenje sluznice lic ...

... Je lahko podzavestno ali zavestno dejanje. Prisotno je pri približno 750 osebah na milijon, pogosteje pri ženskah. Lahko je naključno, ko se po nesreči med hranjenjem ugriznemo v lica ali jezik, pogosto naključno, ko je lahko težava v postavitvi zob, ugrizu ali posledica poškodbe čeljustnega sklepa (smiseln bi bil obisk pri zobozdravniku za diagnostiko), grizenje med spanjem, navada grizenja v lica (nezavedno, a se ga lahko odvadimo) ali kronično grizenje lic oziroma 'morsicatio buccarum' (oseba ne more nehati s takim početjem brez dodatne strokovne pomoči in pomembno vpliva na kakovost življenja vsak dan).

Grizenje ustnice in sluznice
Grizenje ustnice in sluzniceFOTO: AdobeStock

Zakaj se to dogaja?

Razlogov za grizenje v lica je veliko in možno je, da se oseba tega početja niti ne zaveda. Lahko je posledica stresa, anksioznosti ali dolgčasa. 

Tega pozimi nikar ne delajte
Preberi še
Tega pozimi nikar ne delajte

Študija iz leta 2019 je povezala navado grizenja ustnic s prisotnostjo depresije. Možno je tudi, da se zgodi po nesreči, med govorom ali prehranjevanjem, med drugimi opravili, zaradi težav z ugrizom ali med izraščanjem modrostnikov oziroma zaradi napačne smeri njihove izrasti ali če ima oseba težave s privajanjem oziroma uporabo protetičnih nadomestkov, kot so nova fiksna protetika (npr. mostički ali proteze).

To vaš videz razkriva o vašem zdravju
Preberi še
To vaš videz razkriva o vašem zdravju

Pogosto je tudi, da oseba, ki je pričela z grizenjem sluznice in povzročila poškodbo na njej ter neravne robove ranice, nadaljuje s početjem v želji, da neravno površino zravna. 

Grizenje ustnice in sluznice
Grizenje ustnice in sluzniceFOTO: AdobeStock

Kako si lahko pomagamo pri odvajanju od tega početja?

Če je grizenje ustnic navada, si lahko pomagamo z žvečenjem žvečilke, ki naj bo brez sladkorja ali sladkana s ksilitolom, da še dodatno pozitivno vpliva na zdravje zob. V kolikor opazimo, da je grizenje lic posledica stresa, lahko poskusimo z različnimi sprostitvenimi tehnikami, kot so določene tehnike dihanja, ki se jih poslužimo, ko začutimo potrebo po grizenju. 

Znate prepoznati sporočila vašega telesa?
Preberi še
Znate prepoznati sporočila vašega telesa?

Poskusimo lahko tudi z meditacijo in prakticiranjem čuječnosti. Predvsem pa je pomembno, da identificiramo t. i. sprožilce, ki v nas sprožijo željo po grizenju sluznice, da jih lahko v bodoče pravočasno zaznamo ali odpravimo. Pomagamo si lahko tudi z nočno opornico, ki lahko ščiti sluznico lic pred poškodbami, a je to efektivno zgolj, če opornico oziroma ščitnik nosimo vsako noč, saj se v raziskavi ugotovili, da se je ob prenehanju uporabe opornice oziroma ščitnika navada vrnila. 

Kdaj je kovinski okus v ustih nevaren?
Preberi še
Kdaj je kovinski okus v ustih nevaren?

V primeru, da je grizenje posledica anksioznosti, stresa ali depresivnih motenj, pa bi bilo morda smiselno obiskati tudi terapevta.

Kako pozimi poskrbeti za razpokane ustnice?
Preberi še
Kako pozimi poskrbeti za razpokane ustnice?

Ima lahko to početje škodljive posledice?

V kolikor je to pogosto početje, je možen razvoj bolečih razjed, krvavitve, rdečine in otekline predela. Moteče je lahko tudi med hranjenjem in pitjem, saj so rane občutljive na slano, kislo in pekoče. Ravno tako problem predstavlja oteklina, saj zaradi le te predel lahko še dodatno poškodujemo nehote med grizenjem hrane. 

Grizenje ustnice in sluznice
Grizenje ustnice in sluzniceFOTO: AdobeStock

Rane na ustni sluznici se lahko vnamejo, kar vodi v podaljšano celjenje. Lahko se zazdravijo in na njihovem mestu nastanejo brazgotine. Poškodbe sluznice in posledične rane ali brazgotine pa lahko vodijo v nastanek neravne površine, ki še dodatno spodbuja grizenje tega predela. 

Tonzilarni kamni, nadloga, ki se pojavi v ustni votlini
Preberi še
Tonzilarni kamni, nadloga, ki se pojavi v ustni votlini

Kronične ranice, ki so posledica grizenja ali pa na primer slabo prilegajoče proteze, sicer same po sebi ne vodijo v razvoj raka ustne votline, lahko pa poslabšajo kliničen potek, v kolikor je bolezen že prisotna.

Kronično grizenje sluznice lic je kompulzivna motnja in oseba ima težave s prenehanjem tega početja. Vzroki so različni, pomoč je odvisna od vzroka. V primeru, da oseba ne more prenehati, naj se obrne na svojega zdravnika ali zobozdravnika. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662