Zapora vključuje popolno ali delno prekinitev prehoda črevesne vsebine skozi črevesje. Lahko je mehanska, ko je prehod skozi črevesno votlino blokiran, ne da bi bil pri tem ogrožen črevesni pretok krvi, ali pa je bolj zapletena zaradi oviranja krvnih žil, ki hranijo črevesno steno.
Kaj vse lahko privede do zapore črevesja?
Napredujoči tumorji črevesja ali drugih organov v trebušni votlini in medenici s pritiskom na črevesno steno lahko kot prvi simptom povzročijo črevesno zaporo. Adhezije po predhodnih operacijah so drugi pogost vzrok za oviranje. Vlečenje dela črevesja v dimeljski kanal in ustvarjanje dimeljske kile lahko povzroči zamašitev črevesnega dela in oviro. Vrtenje črevesja okoli svoje osi in zvijanje okoli tkiva, skozi katerega poteka njegova oskrba s krvjo, prepletenost črevesja povzroči oviranje. Vzroki so lahko tudi vnetje črevesnih divertikulov, manjših vrečastih izrastkov črevesne stene, ki se slepo končajo, črevesni zajedavci, pogoltnjeni tujki ali večji žolčni kamni, trdo blato, ki ga ni mogoče izločiti.
Popolna ali delna ovira?
Pri popolni oviri se nad mestom oviranja kopičijo hrana, prebavni sokovi in plini. Ta del črevesja se razteza, poslabša se sposobnost sluznice, da absorbira in izloča prebavne encime, in razvije se otekanje črevesne stene. Črevesni meander na prizadetem mestu se razširi, kar moti dotok krvi in vodi do ishemije. Če ovire ne odstranimo, se razvije gangrena črevesne stene, pride do perforacije in vsebina črevesja se izlije iz trebušne votline. Delne ovire v črevesju so morda dolgo neprepoznane. Popolne ovire, zlasti če pride do takojšnje zadušitve krvne žile, se kažejo z izrazitimi simptomi in zahtevajo takojšnje ukrepanje.
Zapora debelega črevesa se razvija počasneje, krči se nahajajo v spodnjem delu trebuha. Popolna obstrukcija tankega črevesa običajno povzroči hude krče, ki se pojavijo okoli popka ali v epigastriju, bruhanje, pomanjkanje vetrov in blata. Driska se lahko pojavi z delno oviro. Trebušna stena je sprva neboleča na dotik. Z ogrožanjem krvnega obtoka bolečina postane močna in stalna. Razvoj gangrene in perforacije črevesja se kaže s stimulacijo trebušne stene, ki postane boleča na dotik, trebušne mišice napete in trde, vsak gib pa še poslabša bolečino.
Diagnoza in zdravljenje
Sum na obstrukcijo črevesja zahteva hospitalizacijo. Zdravljenje se začne s podrobno anamnezo in kliničnim pregledom. Nadaljuje se z laboratorijsko in radiološko diagnostiko. Dober opis bolečine, lokalizacije, značaja in izvora lahko izključi številne druge vzroke za bolečine v trebuhu. Za potrditev diagnoze morda zadostuje rentgensko slikanje trebuha v ležečem in stoječem položaju.
Nazogastrična sonda, intravenska nadomestitev tekočine in elektrolitov ter antibiotiki, kot je navedeno, kažejo na konzervativno zdravljenje, ki lahko zadostuje za večino delnih ovir. Popolne ovire pogosto zahtevajo kirurško zdravljenje.
Vizita e-novice
Povzeto po adiva.hr
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV