Zastrupitev z nikotinom se nanaša na toksične učinke uživanja nikotina. Do nedavnega je bila zastrupitev z nikotinom redka. Večina primerov je bila posledica uporabe nikotina kot insekticida, nenamernega zaužitja tobaka ali zaužitja rastlin, ki vsebujejo nikotin.
Danes postaja zastrupitev z nikotinom vse večja skrb zaradi novih nikotinskih izdelkov na trgu, zlasti elektronskih cigaret (e-cigaret) in čistega tekočega nikotina. Koncentracija nikotina v tekočih izdelkih je višja kot v večini drugih tobačnih izdelkov.
Kje se nahaja nikotin?
Nikotin je naravna strupena snov, ki jo najdemo v tobačnih izdelkih. To je tudi kemikalija, ki povzroča odvisnost od tobačnih izdelkov. Nikotin najdemo v cigaretah, cigarah, e-cigaretah, tobaku za žvečenje, njuhanju, tobaku za pipe, rastlinah tobaka, v izdelkih, ki nadomeščajo nikotin (nikotinski žvečilni gumi, obliži, pastile, inhalatorji in pršilo za nos).
Koga lahko prizadene zastrupitev z nikotinom?
Zastrupitev z nikotinom lahko prizadene vsakogar ne glede na starost. Največje tveganje za zastrupitev z nikotinom pa je pri otrocih zaradi njihove manjše telesne teže in velikosti.
Kako je nekdo izpostavljen učinkom nikotina?
Nikotin lahko vstopi v telo preko:
- Absorpcija skozi kožo, če je nikotin v tekoči obliki in se razlije po koži ali se ga dotakne.
- Vdihavanje v pljuča zaradi prekajenih izdelkov in elektronskih cigaret.
- Zaužitje in absorpcija skozi sluznico ust (iz izdelkov za žvečenje tobaka ali tekočega nikotina) ali skozi črevesje (po nenamernem zaužitju izdelkov za polnjenje e-cigaret ali pitju tekočega nikotina).
Kakšen je smrtonosni odmerek nikotina?
Po podatkih ameriškega Nacionalnega inštituta za varnost in zdravje pri delu je smrtonosni odmerek vdihanega nikotina 50 do 60 mg/kg pri 70 kilogramski odrasli osebi.
Ali lahko oseba predozira nikotin že samo s kajenjem?
Zelo zelo malo verjetno, vseeno pa ni nemogoče.
Zakaj so elektronske cigarete nevarne?
Elektronske cigarete (e-cigarete) so naprave, ki spominjajo na cigarete. Vsebujejo baterijo, grelec in tekoči nikotin. Pri segrevanju nikotin postane para, ki jo uporabniki vdihavajo.
Pri teh izdelkih je lahko nevaren tekoči nikotin, zlasti za otroke. Po podatkih Ameriške akademije za pediatrijo je že ena čajna žlička tekočega nikotina lahko usodna za 26 kilogramskega otroka. Tudi tekoči nikotin, razlit po koži, je lahko strupen v nekaj minutah.
Kakšni so znaki in simptomi zastrupitve z nikotinom?
Zastrupitev z nikotinom se lahko pojavi v dveh fazah: zgodnji fazi in pozni fazi. Simptomi zgodnje faze po zaužitju vključujejo:
- Slabost in bruhanje. Bruhanje se pojavi pri več kot 50 % ljudi s simptomi.
- Povečano slinjenje.
- Bolečine v trebuhu.
- Bleda barva kože.
- Potenje.
- Povišan krvni tlak.
- Povišan srčni utrip.
- Hitro, težko dihanje (hiperpneja).
- Izguba popolnega nadzora nad telesnimi gibi (ataksija), izguba ravnotežja, težave pri hoji.
- Tresenje.
- Glavobol, omotica.
- Trzanje mišic.
- Epileptični napadi.
Simptomi pozne faze vključujejo:
- Driska.
- Nizek krvni tlak (hipotenzija) in počasen srčni utrip (bradikardija).
- Nenormalni srčni ritem.
- Šok.
- Koma.
- Mišična oslabelost/paraliza.
- Plitko dihanje, težko dihanje, odpoved dihanja.
Kako hitro pride do zastrupitve z nikotinom?
Zgodnja faza se pojavi v 15 minutah do ene ure. Bruhanje je najpogostejši simptom zastrupitve z nikotinom. Pozna faza nastopi v 30 minutah do štirih urah.
Kako dolgo trajajo simptomi zastrupitve z nikotinom?
Simptomi lahko trajajo eno do dve uri, če ste imeli blago izpostavljenost. Če ste imeli hudo izpostavljenost, lahko simptomi trajajo do 18 do 24 ur po izpostavljenosti. Smrt lahko nastopi v eni uri po hudi izpostavljenosti.
Kaj povzroča zastrupitev z nikotinom?
Vsi tobačni izdelki vsebujejo nikotin in so škodljivi za vaše zdravje. Vsi so tehnično sposobni povzročiti zastrupitev, če jih zaužijemo v dovolj velikih količinah. Vendar so glavni vzroki za zastrupitev z nikotinom brezdimni tobačni izdelki (žvečilni in njuhalni) in tekoči nikotin, ki se uporablja v e-cigaretah. Nikotin je bolj koncentriran v tekočem nikotinu. Žvečenje in njuhanje tobaka sprosti več nikotina v telo kot kajenje.
Zastrupitev z nikotinom ali preveliko odmerjanje sta lahko tudi posledica zaužitja več kot priporočene količine nikotinskih nadomestkov (na primer žvečenje preveč žvečilnega gumija ali raztapljanje pastil) ali zaužitja prevelikega odmerka obližev, inhalatorjev ali pršil za nos.
Napoved je odvisna od tega, koliko nikotina je bil zaužit in kako hitro se je začelo zdravljenje. Če je oseba sposobna preživeti v prvih štirih urah po zastrupitvi, je običajno verjetno, da bo okrevala. Če je bila oseba resno prizadeta, ima lahko stalne epileptične napade ali odpoved dihanja ali druge težave zaradi škode zaradi nizke ravni kisika med dogodkom prevelikega odmerjanja nikotina.
Vizita e-novice
Vir: my.clevelandclinic
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV