Nekateri posamezniki zaradi uživanja nikotina občutijo tudi takojšnje negativne učinke, kot so glavoboli. Nikotinski glavobol vključuje različne glavobole, ki jih povzroča vnos nikotina. Nikotin, ki ga najdemo v tobačnih izdelkih, kot so cigarete, e-cigarete, vapi ali nikotinske vrečke, lahko povzročijo glavobole.
Ti glavoboli se lahko pojavijo med uporabo ali opustitvijo nikotina in celo izpostavljenost pasivnemu kajenju lahko povzroči glavobole. Tri pogoste vrste glavobolov, povezane z uporabo nikotina, vključujejo:
Migrena, za katero so značilni hudi glavoboli s simptomi, kot so 'utripanje' in občutljivost na svetlobo, pred katerimi se včasih pojavijo tudi motnje vida.
'Grozdni' glavobol: intenzivni, enostranski glavoboli s simptomi, kot so izcedek iz nosu, znojenje, solzenje oči in otekle veke, ki se pojavljajo v skupkih ob določenem času.
Tenzijski glavobol: dvostranski, blagi do zmerni glavoboli zaradi pritiska, ki pa jih dnevne dejavnosti, kot sta hoja ali plezanje po stopnicah, ne poslabšajo.
Kako se nikotinski glavobol razlikuje od drugih glavobolov?
Nikotinske glavobole sproži predvsem uživanje ali odtegnitev od nikotina, za razliko od drugih glavobolov, ki imajo lahko različne sprožilce, kot je menstrualni ciklus ali telesna vadba.
Kaj povzroča nikotinske glavobole?
Nikotin deluje na centralni živčni sistem tako, da aktivira nikotinske acetilholinske receptorje, ki jih najdemo tudi v drugih tkivih. Vendar pa se o natančni vzročno-posledični povezavi med nikotinom in glavoboli še vedno razpravlja s tremi glavnimi hipotezami.
Nikotin neposredno povzroča glavobole. Glavoboli vodijo v uporabo nikotina zaradi njegovega začasnega analgetičnega učinka. Uporaba nikotina in glavoboli imajo skupne dejavnike tveganja, kot so izpostavljenost okolju, genetika in motnje razpoloženja.
Simptomi nikotinskih glavobolov
Odrasli z nikotinskim glavobolom doživljajo blage do hude glavobole, ki trajajo od nekaj ur do dni, spremljajo pa jih simptomi, kot sta slabost in občutljivost na svetlobo.
Pri otrocih in mladostnikih so poročali o dodatnih simptomih, kot so bolečine v vratu in ramenih, bolečine v trebuhu, bolečine v hrbtu in psihološke motnje, pri čemer so pogosteje prizadete deklice kot dečki.
Kajenje povečuje tveganje za druge bolezni, na primer za devetkrat večje tveganje za možgansko kap pri kadilcih, ki trpijo za glavoboli. O stalnih nikotinskih glavobolih se je treba posvetovati z zdravnikom. Seveda pa je najboljše, da opustite kajenje, saj gre za navado, ki vam dejansko, v nobenem primeru in na noben način, ne koristi, škodi pa močno.
Vizita e-novice
Vir: krenidzravo
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV