Slednje tkivo deluje kot običajno maternično tkivo med menstruacijo: navadno 'razpade' in na koncu cikla krvavi. Pri endometriozi ta kri nima kam iti. Endometrioza je najpogostejša na jajčnikih.
Vrste endometrioze
Obstajajo tri glavne vrste endometrioze, ki jih razlikujemo na podlagi tega, kje se nahaja:
Površinska peritonealna lezija: Naj bi bila najpogostejša vrsta. Na peritoneumu se pojavi lezija, tanek film, ki prekriva medenično votlino.
Endometrioma (lezija jajčnikov): Te temne ciste, napolnjene s tekočino, imenovane tudi 'čokoladne ciste', nastanejo globoko v jajčnikih. Ne odzivajo se dobro na zdravljenje in lahko poškodujejo zdravo tkivo.
Globoko infiltrirajoča endometrioza: Ta vrsta raste pod vašim peritoneumom in lahko vključuje organe v bližini maternice, na primer črevesje ali mehur. Približno od 1 do 5 % žensk, ki trpi zaradi endometrioze, ima to obliko.
Simptomi endometrioze
Edometrioza je problematična, ker nima nujno kakršnih koli simptomov. Navadno pa se slednji izražajo na naslednje načine:
- bolečine v hrbtu med menstruacijo,
- hudi menstrualni krči,
- bolečine pri odvajanju blata ali vode, zlasti med menstruacijo,
- nenavadna ali močna krvavitev med menstruacijo,
- kri v blatu ali urinu,
- driska ali zaprtje,
- bolečine med spolnimi odnosi,
- utrujenost, ki ne mine,
- težave z zanositvijo.
Vzroki za endometriozo
Zdravniki ne vedo natančno, kaj povzroča endometriozo. Nekateri strokovnjaki menijo, da lahko menstrualna kri, ki vsebuje celice endometrija, preide nazaj skozi jajcevod in v medenično votlino, kjer se celice držijo vaših organov. To se imenuje 'retrogradna menstruacija'.
Vlogo bi lahko igrali tudi geni. Če ima vaša mama ali sestra endometriozo, je večja verjetnost, da jo dobite tudi vi. Nekatere ženske z endometriozo imajo lahko tudi motnje imunskega sistema. Toda pri tem je treba poudariti, da znanstveniki še vedno niso prepričani, če dejansko obstaja povezava.
Zapleti endometrioze
Huda bolečina pri endometriozi lahko vpliva na kakovost življenja. Nekatere ženske se zaradi nje spopadajo z anksioznostjo ali depresijo. Zdravstvena oskrba in skrb za duševno zdravje lahko močno pomagata.
Endometrioza lahko poveča tveganje za nastanek raka jajčnikov ali druge vrste raka, imenovanega adenokarcinom, ki je povezan z endometriozo.
Endometrioza in plodnost
Endometrioza je eden od glavnih vzrokov neplodnosti. Če endometrioza moti vaše reproduktivne organe, lahko vaša sposobnost zanositve postane problem, in sicer na naslednje načine:
- ko se tkivo endometrija ovije okoli jajčnikov, lahko blokira sproščanje jajčec,
- tkivo lahko prepreči spermi, da bi se prebila po jajcevodih,
- lahko prepreči, da bi oplojeno jajčece zdrsnilo po cevkah v maternico.
Z operacijo se lahko odpravi težave, vendar se težave z endometriozo rade ponavljajo. Če operacija ni možna, lahko razmislite o intrauterini oploditvi (IUI), ki vključuje vnos sperme vašega partnerja neposredno v maternico.
Zdravnik vam bo morda predlagal združevanje IUI z 'nadzorovano hiperstimulacijo jajčnikov', kar pomeni, da z zdravili pomagate, da jajčniki izločijo več jajčec. Ženske, ki uporabljajo to tehniko, pogosteje zanosijo kot tiste, ki se ne odločijo zanjo. Druga možnost je oploditev vitro (IVF). Tudi to lahko poveča vaše možnosti za spočetje, vendar se statistični podatki o nosečnostih po uporabi IVF razlikujejo.
Diagnoza endometrioze
Zdravnik lahko na podlagi vaših simptomov posumi na endometriozo. Za potrditev lahko opravijo teste, ki vključujejo:
- Medenični izpit. Vaš zdravnik bo morda občutil ciste ali brazgotine za maternico.
- Slikovni testi. Ultrazvok, CT ali MRI lahko naredijo podrobne slike vaših organov.
- Laparoskopija. Zdravnik vam naredi manjši rez na trebuhu in na koncu vstavi tanko cev s kamero (imenovano laparoskop). Vidijo lahko, kje in kako, če seveda sploh, velike so lezije. Običajno je to edini način, da ste popolnoma prepričani, da imate endometriozo.
- Biopsija. Zdravnik vzame vzorec tkiva, pogosto med laparoskopijo, specialist pa ga pregleda pod mikroskopom, da potrdi diagnozo.
Faze endometrioze
Zdravniki uporabljajo štiri stopnje endometrioze po Ameriškem združenju za reproduktivno medicino:
1. stopnja (minimalna). Imate nekaj majhnih lezij, vendar brez brazgotin.
2. stopnja (blaga). Obstaja več lezij, vendar ni brazgotin.
3. stopnja (zmerna). Poškodbe so lahko globoke. Morda imate endometriome in brazgotinsko tkivo okoli jajčnikov ali jajcevodov.
4. stopnja (huda). V jajčnikih je veliko lezij in morda velike ciste. Morda imate brazgotinsko tkivo okoli jajčnikov in jajcevodov ali med maternico in spodnjim delom črevesja.
Faze ne upoštevajo bolečine ali simptomov. Na primer, endometrioza prve stopnje lahko povzroči hude bolečine, med tem ko ženska s 4. stopnjo sploh nima nujno simptomov.
Zdravljenje endometrioze
Za endometriozo ni zdravila. Zdravljenje običajno vključuje operacijo ali jemanje zdravil. Morda boste morali poskusiti različne načine zdravljenja, da ugotovite, kaj vam pomaga, da se počutite bolje. Hormonska terapija zmanjša količino estrogena, ki ga telo ustvari, in lahko ustavi menstruacijo. To pomaga, da lezije manj krvavijo, zato nimate toliko vnetja, brazgotin in nastajanja cist.
Zdravnik vam bo morda priporočil operacijo, s katero odstranite čim več prizadetega tkiva. V nekaterih primerih operacija pomaga pri simptomih in poveča verjetnost zanositve. Zdravnik bo morda uporabil laparoskop ali naredil standardno operacijo. Kot že omenjeno, se lahko endometrioza kljub vsemu ponovi.
Spremembe življenjskega sloga
Tople kopeli in grelne blazinice lahko hitro olajšajo bolečine pri endometriozi. Pomagalo pa naj bi tudi, če uvedemo nekatere 'zdrave' navade.
Jejte zdravo. Raziskave so pokazale povezavo med endometriozo in dietami, ki vsebujejo malo sadja in zelenjave ter veliko rdečega mesa. Nekateri strokovnjaki menijo, da velika količina maščob v mesu, kot je govedina, spodbuja vaše telo k proizvodnji kemikalij, imenovanih prostaglandini, kar lahko povzroči večjo proizvodnjo estrogena. Ta dodatni estrogen je lahko vzrok za rast presežnega tkiva endometrija.
Raziskave so pokazale tudi, da so živila, bogata z omega-3 maščobnimi kislinami, na primer losos in orehi, v pomoč. Ena študija je pokazala, da so ženske, ki so zaužile največjo količino omega-3 maščobnih kislin, za 22 % manj verjetno razvile endometriozo kot ženske, ki so jih pojedle najmanj.
Izogibajte se alkoholu in kofeinu. Zdi se, da pitje kave s kofeinom povečuje vaše možnosti za razvoj endometrioze, čeprav raziskovalci niso prepričani, zakaj. Tudi alkohol je povezan z večjim tveganjem.
Redna vadba. Obstaja veliko razlogov, zakaj je vadba odličen način za obvladovanje endometrioze. Vadba spodbuja vaše srce, da črpa kri v vse vaše organe, izboljša prekrvavitev in pomaga dotok hranil in kisika v vse vaše sisteme. Treningi z nižjo intenzivnostjo, kot je joga, so lahko koristni tudi z raztezanjem tkiv in mišic v medenici za lajšanje bolečin in zmanjšanje stresa.
Upravljajte stres. Raziskovalci menijo, da stres lahko poslabša endometriozo. Pravzaprav je stanje lahko vzrok stresa zaradi hude bolečine in drugih stranskih učinkov.
Če vas zanima alternativna terapija, se najprej pogovorite s svojim zdravnikom, še posebej, če razmišljate o jemanju dodatkov brez recepta. Lahko imajo neželene učinke, za katere ne veste. In nikoli ne prekoračite priporočenega odmerka ali vzemite več kot enega dodatka hkrati.
Vizita e-novice
Vir: wemb, thehealthy.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV