Vizita.si
Utrujenost

Simptomi in bolezni

Znaki hormonskega neravnovesja pri ženskah

N.R.A.
08. 09. 2022 05.00
0

Hormonsko neravnovesje je lahko vzrok za številne spremembe v vašem telesu, saj vpliva na delo celic in vseh organov. Normalno je, da se skozi življenje spreminja, na primer pred menstruacijo ali po njej, na celotno ravnovesje pa lahko vplivajo tudi nekatera zdravila. Kako prepoznati primere hormonskega neravnovesja?

Menstruacija
Menstruacija FOTO: Dreamstime

Nereden menstrualni cikel

Pri večini žensk traja menstrualni cikel od 21 do 35 dni. Za dekleta in mlade ženske, posebej tiste, ki so komaj dobile menstruacijo, nereden menstrualni cikel ni nič posebnega, saj se ravnovesje v telesu šele vzpostavlja.  A če je cikel pri odrasli in že razviti ženski nereden, se lahko razlog za to skriva v pomanjkanju ali pa – nasprotno – v preveliki količini določenega hormona.  Če je za vas vsak mesec drugačen, lahko to pomeni, da imate preveč ali premalo določenega hormona. Tukaj moramo poudariti, da se za nerednim ciklom lahko skriva tudi sindrom policističnih jajčnikov ali pa nekatera druga stanja, zato se je v primeru sprememb v ciklu vedno pametno pogovoriti s svojim ginekologom. 

Navade ljudi, ki imajo dober spanec
Preberi še
Navade ljudi, ki imajo dober spanec

Težave s spanjem

Če imate težave s spanjem, če težko zaspite, se čez noč pogosto zbujate ali pa se celo po spanju počutite utrujeni, so lahko za to krivi hormoni. Za dober spanec je odgovoren tudi hormon progesteron, ki ga pri ženskah sproščajo jajčniki. Če je njegova raven nižja od običajne oz. normalne, se lahko ženske srečujejo s težavami spanca. Prav tako lahko nizke ravni estrogena vplivajo na pojav vročinskih oblivov in povečanega nočnega znojenja. 

Nenaden pojav aken
Nenaden pojav aken FOTO: Dreamstime

Nenaden pojav aken

Če se akne pojavijo med ali pred menstruacijo, ni razloga za skrb. Toda tiste, ki ne minejo in se denimo pojavijo v zrelih letih, četudi nismo nikoli imeli težav z aknami, lahko nakazujejo na hormonsko neravnovesje, konkretno na povečano delovanje žlez lojnic. Za to je odgovoren hormon androgen, ki lahko povzroči tudi spremembe v lasnih mešičkih. 

Težave s spominom in koncentracijo

Strokovnjaki niso povsem prepričani, kako hormoni vplivajo na možgane, znano pa je, da lahko progesteron in estrogen vplivata na občutek zmedenosti, težave s spominom in težave s koncentracijo. Težave s spominom so namreč še posebno izrazite pri ženskah med menopavzo in v obdobju pred njo. 

To morate delati, če želite imeti boljšo koncentracijo in spomin
Preberi še
To morate delati, če želite imeti boljšo koncentracijo in spomin

Težave s prebavo

Ko je raven določenih hormonov povečana ali pa se naše telo sooča z njihovim pomanjkanjem, lahko pride do spremenjene prebave – pojavijo se lahko driska, bolečine v trebuhu, napenjanje in slabost. 

Nihanje razpoloženja

Znižana raven hormonov lahko vsekakor vpliva tudi na razpoloženje, ker estrogen vpliva na kemikalije v možganih, kot sta denimo serotonin in dopamin.

Stalna lakota
Stalna lakota FOTO: iStockphoto

Stalna lakota

Če smo žalostni ali jezni, se lahko v telesu raven estrogena zniža, posledično pa je večja verjetnost, da se bomo prenajedli ali pa posegali po mastni hrani. Iz tega razloga so hormonske motnje povezane tudi s povečanjem telesne mase.

Seveda lahko zaradi hormonskega ravnovesja pride tudi do nekaterih drugih simptomov, kot so glavoboli, stalna žeja, spremembe v prsih in nekateri drugi. Kot že rečeno, občasne težave niso razlog za preplah, posebej če je govora o obdobju pred menstruacijo, a če se določeni simptomi pojavljajo dlje časa, poleg tega pa za to ni posebnega razloga, je vedno dobro obiskati ginekologa. 

Povzeto po Ordinacija.hr

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 567