Včasih je težko prepoznati, katera žuželka nas je ugriznila ali zbodla, če 'krivca' nismo ujeli pri delu. Toda ne skrbite, saj je zdravljenje večine ugrizov in vbodov podobno.
Vrste vbodov oziroma ugrizov in simptomi
Osa in sršen - Njihov pik povzroča nenadne, ostre bolečine. Na koži se lahko pojavi rdeča oteklina, ki lahko traja več ur in je lahko zelo boleča in srbeča. Včasih je rdeče, boleče tudi večje območje okoli vboda, tudi do teden dni. Gre za manjšo alergijsko reakcijo, ki ponavadi ne bi smela biti zaskrbljujoča. Nekaj ljudi pa lahko doživi hudo alergijsko reakcijo - težave z dihanjem, omotico in otekanje obraza ali ust. Če imate te simptome, takoj pokličite pomoč.
Čebela - Pik čebele povzroča podobne občutke kot pri osi, vendar želo pogosto ostane v koži. Pik lahko povzroči bolečino, pordelost in otekanje, ki trajajo več ur. Tako kot pri vbodih os imajo lahko določeni ljudje alergijsko reakcijo, ki traja do teden dni. Občasno se lahko pojavijo hude alergijske reakcije, ki povzročajo oteženo dihanje, omotico in otekanje obraza ali ust. Če imate te simptome, takoj pokličite pomoč.
Komar - Ugrizi komarjev pogosto povzročajo majhne rdeče izbokline na koži, ki srbijo. Nekateri ljudje lahko razvijejo tudi mehurčke, napolnjene s tekočino. Pri nas komarji ne prenašajo nalezljivih bolezni, v nekaterih delih sveta pa lahko širijo resne bolezni, kot sta malarija in virus zika. Takoj poiščite zdravniško pomoč, če se po ugrizu komarja v tujini pojavijo zaskrbljujoči simptomi, kot so vročina, mrzlica, glavobol in slabost.
Klopi - Ugrizi klopov običajno niso boleči, zato morda ne boste takoj opazili, da so vas ugriznili. Simptomi ugriza klopov lahko vključujejo majhno rdečo oteklino na koži, srbenje, mehurček ali modrico.
Klopi lahko včasih prenašajo potencialno resno okužbo, imenovano lymska borelioza, zato je treba klope čim prej odstraniti iz kože. Če imate simptome, kot je rdeč obročast madež na mestu vboda klopa ali vročina, se posvetujte z zdravnikom.
Bolhe - Ugrizi bolh lahko povzročijo majhne, rdeče, srbeče izbokline, ki so običajno združene na enem delu kože. Bolhe mačk in psov pogosto grizejo pod kolenom, običajno okoli gležnjev.
Pajek - Pajkovi ugrizi puščajo na koži majhne sledi pik, lahko tudi rdečico in oteklino. Skoraj vsi od 30.000 vrst pajkov so sicer strupeni, vendar brez skrbi, pipalke (helicere) večine vrst so prekratke ali prešibke, da bi preluknjale kožo.
Resne sistemske reakcije pa se lahko pojavijo po ugrizu rjavega pajka samotarja (znanstveno ime Loxosceles reclusa) in črne vdove (Latrodectus tredecimguttatus), ki živi tudi v Istri, Dalmaciji oziroma Sredozemlju. Od trenutka ugriza do pojava prvih simptomov mine deset minut do ena ura, včasih tudi nekaj ur, izjemoma takoj po ugrizu pacient čuti pekočo bolečino in krče na območju ugriza.
Simptomi vključujejo krče v mišicah, tesnobo in pritisk v prsnem košu, drhtenje, hladen znoj. Oseba zaradi močnih bolečin ne more stati ali sedeti. Ti simptomi trajajo 24 ur, nato popustijo. Posledice trajajo lahko od sedem dni do treh tednov, smrtno nevarne pa so samo pri bolnikih, ki že trpijo za drugimi boleznimi, kot so na primer visoki krvni tlak in težave s srcem.
Prva pomoč in zdravljenje
Za zdravljenje mesta vboda oziroma ugriza:
- Odstranite želo ali žuželko, če je še vedno na koži.
- Prizadeto mesto sperite z milom in vodo.
- Na mesto dajte hladen obkladek in hladite vsaj 10 minut.
- Izogibajte se praskanju prizadetega dela kože, da zmanjšate tveganje za okužbo.
- Izogibajte se tradicionalnim domačim zdravilom, kot sta kis in soda bikarbona, saj vam verjetno ne bodo pomagali.
- Bolečina, oteklina in srbenje lahko včasih trajajo več dni, lahko si pomagate tudi s kremami za lajšanje teh simptomov.
Kako odstraniti klopa?
Če vas je ugriznil klop in je še vedno pritrjen, ga čim prej odstranite, da zmanjšate tveganje za pojav lymske borelioze. Odstranite ga s pinceto, razkuženo z alkoholom, tako da klopa primite čim bližje koži. Cilj je, da ga zgrabite z glavo, ne da bi ga zdrobili, in potegnite naravnost ven. Če kateri del ostane v koži, ne skrbite, telo ga bo samo porinilo ven. Ugriz dobro razkužite z alkoholom. Brez skrbi, če je malce vneto in rdeče. Nekaj dni sledite območju ugriza in če začne nabrekniti ali se rdečina razširi, še posebej, če se okoli ugriza pojavi rdeč obroč, takoj obiščite zdravnika, saj je to lahko znak okužbe, ki jo prenašajo klopi. Ko klopa odstranite, ga prilepite na kos belega papirja in zapišite datum, ko vas je ugriznil. V primeru, da morate obiskati zdravnika, vam lahko pomaga ugotoviti vrsto klopa, ki vas je ugriznil, in ugotoviti, s čim je okužen.
Če imate po piku ali ugrizu žuželke neprijetne simptome, vam lahko pomagajo naslednji načini zdravljenja:
- Za bolečino ali nelagodje - jemljite zdravila, kot sta paracetamol ali ibuprofen.
- Za srbenje - vprašajte svojega farmacevta o ustreznih načinih zdravljenja, dal vam bo ustrezno kremo ali antihistaminske tablete.
- Za oteklino - redno nanašajte hladen obkladek na prizadeto mesto ali se posvetujte z zdravnikom ali farmacevtom glede zdravljenja.
Na zdravnika se obrnite v naslednjih primerih:
- Skrbi vas zaradi ugriza ali vboda.
- Simptomi se v nekaj dneh ne izboljšajo ali se celo poslabšajo.
- Vbod ali ugriz je blizu ust, grla ali oči.
- Veliko območje (mesto približno 10 cm ali več) okoli ugriza postane rdeče in oteklo (v tem primeru vas bo zdravnik verjetno napotil na alergijski test). Morda boste potrebovali antibiotike, če imate simptome razširjene okužbe, kot so vročina, otekle žleze in drugi gripi podobni simptomi.
Pokličite pomoč ali rešilca, če imate vi ali nekdo drug enega ali več naslednjih simptomov:
- oteženo dihanje,
- otekel obraz, usta ali grlo,
- zelo slabo počutje,
- povišan srčni utrip,
- omotica ali omedlevica,
- težave pri požiranju,
- izguba zavesti.
Vir: missZDRAVA
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV