Prsni vsadki niso do konca življenja. Njihov rok trajanja navadno zajema desetletje ali več, kot bomo videli v nadaljevanju, odvisno od vrste in same operacije. Starejšim vsadki povečajo tveganje za zaplete. Občasno spremljanje vsadka in ocena osebe in njenega splošnega zdravja lahko pomagajo zmanjšati zaplete.
Dejavniki, ki vplivajo na življenjsko dobo prsnih vsadkov
Življenjska doba prsnih vsadkov je lahko zelo različna, od pet do celo 40 let po operaciji. Čeprav je znanstvena študija poročala o zlomu vsadka 40 let po operaciji povečanja prsi, večina vsadkov morda ne bo zdržala tako dolgo. Življenjska doba vsadkov se razlikuje od osebe do osebe, varnost vsadkov pa je odvisna od različnih dejavnikov.
Vrsta vsadka
V ZDA je FDA glede na vrsto polnila odobrila dve vrsti prsnih vsadkov:
- vsadki, napolnjeni s fiziološko raztopino,
- vsadki, polnjeni s silikonskim gelom.
Čeprav se obe vrsti štejeta za varni, so vsadki, polnjeni s fiziološko raztopino, odobreni za osebe, starejše od 18 let, medtem ko so silikonski vsadki odobreni za osebe, starejše od 22 let. Poleg teh vrst se zdravniki s pacienti pogovarjajo o možnostih, povezanih z obliko (okroglo ali kapljasto anatomsko), teksturo (gladko ali teksturirano), velikostjo (ustvarjanje simetrije) in dimenzijami. Poleg tega pred operacijo preverite garancije za implantate. Te garancije so lahko koristne v primeru okvare implantata ali migracije.
Življenjski slog
Dejavniki življenjskega sloga vplivajo na dolgo življenjsko dobo prsnih vsadkov. Na primer ukvarjanje s športom lahko privede do blagih topih poškodb. Medtem ko vsadki običajno ne počijo zaradi takšne travme, lahko neposredna topa travma, kot je nesreča, povzroči pretrganje vsadka.
Kirurška tehnika
Zapleti prsnega vsadka so lahko odvisni tudi od uporabljene kirurške tehnike. Na dolgoročne rezultate operacije lahko vpliva več dejavnikov, na primer mesto namestitve vsadka (pod mlečno žlezo ali pod prsne mišice) ali kako je napolnjen (napolnjen spredaj ali napolnjen med operacijo). Preden se odločite za operacijo implantacije, se posvetujte s svojim zdravnikom o različnih podrobnostih, da boste sprejeli premišljeno odločitev.
Poleg teh treh dejavnikov nezanesljivi dokazi zdravnikov in bolnikov kažejo, da lahko spremembe v starosti in teži vplivajo tudi na trajanje vsadkov. Za razumevanje narave teh vplivov so potrebne nadaljnje znanstvene raziskave.
Znaki, da je potrebna zamenjava prsnega vsadka
Za določitev časa za zamenjavo prsnega vsadka je potrebno redno spremljanje. Poleg tega morajo biti posamezniki z vsadki pozorni na naslednje znake:
- Pretrganje vsadka ali izpihovanje vsadka: Fiziološka raztopina lahko izteče v tkivo dojke, če vsadek poči ali pride do izpihovanja. Zaradi propada vsadka se bo dojka postopoma zmanjšala. Odkrivanje razpok je lahko težavno, zato je občasno spremljanje implantata nujno.
- Estetske težave: Lahko pride do tanjšanja ali krčenja kože, kar lahko povzroči neenakomerne ali asimetrične prsi. Prav tako se lahko dojke povesijo zaradi izgube teže ali staranja.
- Nelagodje in bolečina na območju bradavic ali drugih delov dojke.
- Okužba: Čeprav so okužbe pogoste nekaj dni po operaciji, se lahko pojavijo kadar koli po operaciji (npr. po več mesecih).
- Kapularna kontraktura: Okoli vsadka se strdi in s tem pritiska na vsadek. Ko se to zgodi, je dojka trda ali preveč čvrsta.
- Sprememba položaja: Vsadek je mogoče videti ali otipati skozi kožo, dojke pa so lahko videti neenakomerne.
- Osebne želje: Po nekaj letih bodo nekateri ljudje morda želeli spremembo velikosti, oblike ali teksture svojih prsnih vsadkov.
Ob prisotnosti teh znakov bo morda potrebna zamenjava prsnega vsadka. Nekateri bolniki se lahko odločijo za odstranitev vsadkov, namesto da bi jih zamenjali z novimi. Takoj se posvetujte s svojim plastičnim kirurgom, če opazite kakršne koli nepravilnosti na prsih.
Kako skrbeti za prsne vsadke?
Študije so ocenile, da je tveganje za zlom prsnega vsadka 1 % na leto. Zato je potrebno izobraževanje pacientov o negi implantatov. Bolniki naj opravljajo občasne samopreglede doma in letni pregled pri zdravstvenem delavcu. Glede na vrsto vsadka zdravniki priporočajo slikanje z magnetno resonanco (MRI) na 2 do 3 leta; za teksturirane vsadke se običajno priporoča ultrazvok.
Če zdravniki opazijo nenormalne znake, bo morda potrebna biopsija ali citološka preiskava.
Glede na splošno zdravstveno stanje pacienta lahko obstoječe vsadke nadomestimo z vsadki različnih velikosti, oblik ali tekstur. Pogovorite se s svojim plastičnim kirurgom o možnostih, ki so na voljo, ko razmišljate o zamenjavi vsadka.
Vizita e-novice
Vir: krenizdravo
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV