Vizita.si
Dermalna polnila

Estetska medicina

Kakšna dermalna polnila poznamo?

Neja Rems Arzenšek
28. 03. 2023 05.00
0

Minimalno invazivni postopki, ki vključujejo tudi dermalna polnila, v zadnjem času postajajo vse bolj priljubljeni. Zato ne čudi dejstvo, da se ljudje sprašujejo, kako natančno delujejo, kaj sploh so in katera možnost je najboljša zanje.

Razmišljate o dermalnih polnilih? Od injekcij proti gubam do povečanja ustnic in oblikovanja čeljusti, so dermalna polnila v zadnjih petih letih postala zelo priljubljena. Ti nekirurški, na videz 'neinvazivni' postopki imajo lahko takojšnje kozmetične rezultate in tudi kratek čas okrevanja.

Vendar je treba, preden se odločite za kakršenkoli poseg ali operacijo, pretehtati vse možnosti in se soočiti z vsemi dejstvi, ki obstajajo. 

Kaj je dermalno polnilo?

Dermalna polnila so gelu podobne snovi, ki se vbrizgajo pod kožo, da ji povrnejo izgubljeni volumen, zgladijo linije in zmehčajo gube ali izboljšajo konture obraza. Izdelana so iz različnih snovi in so na splošno razvrščena glede na to, iz česa so narejena.

Dermalna polnila
Dermalna polnilaFOTO: Adobe Stock

Katere so različne vrste dermalnih polnil?

Zanimivo je, da ne obstaja 'eno polnilo za vse'. Vrsta polnila, ki ga injicirajo, je odvisna od več stvari: mesta, kamor boste dali polnilo, preferenc vašega zdravnika in samih stroškov. 

Zelo pomembno je vedeti, katera polnila ima estetika na voljo – le-to vpliva na naknadno oskrbo in to, kar morate vedeti, v primeru, če bi šlo kaj narobe. 

Iz česa so narejena dermalna polnila?

Dermalna polnila so narejena iz hialuronske kisline, naravne snovi, ki je že naravno prisotna v naši koži in pomembno prispeva k hidrataciji in mehkosti kože. Dermalna polnila so mehke in gelu podobne snovi, ki so obstojne v telesu od 6 do 22 mesecev, za tem časom pa telo delce polnila absorbira. Večina polnil je prepojena tudi z lidokainom (anestetikom), ki pomaga zmanjšati nelagodje med zdravljenjem.

Kalcijev hidroksilapatit, ki ga naravno najdemo v naših kosteh, je še ena snov, ki se uporablja za izdelavo dermalnih polnil. Ta polnila so debelejša in trajajo dlje kot polnila s hialuronsko kislino in pomagajo stimulirati proizvodnjo kolagena. Najbolje jih je menda uporabiti za globlje linije in gube.

Tehnično razvrščeni kot 'stimulatorji kolagena' so izdelki iz poli-L-mlečne kisline, še ena vrsta dermalnih polnil, na katere lahko naletite. Uporabljajo se že leta, njihova glavna funkcija pa je gladiti gubice in pomagati koži pri obnovi naravnega kolagena, pri čemer polnilni gel izgine nekaj dni po tretmaju. Tovrstna polnila se navadno uporablja za zdravljenje globljih obraznih gub, rezultati pa lahko trajajo več kot dve leti. 

Zakaj je pomembno, da obiščete usposobljenega in izkušenega strokovnjaka?
Zakaj je pomembno, da obiščete usposobljenega in izkušenega strokovnjaka?FOTO: Adobe Stock

Obstajajo tveganja pri uporabi dermalnih polnil?

Dermalna polnila so injekcijska in tako kot pri vsakem postopku injiciranja obstajajo tveganja.

Za začetek obstaja možnost okužbe pred in po zdravljenju. Koža je pogosto večkrat 'preluknjana', kar pomeni, da obstaja ranljivost za okužbo zaradi bakterij, ki vstopajo skozi vbode z iglo. 

Druga skrb je, da lahko polnila migrirajo tudi z mesta okužbe, zlasti če se napačna vrsta polnila uporablja na napačnem predelu obraza ali injicira v napačno ravnino. Lahko povzročijo grudice (spet zaradi slabe izbire izdelka ali slabe tehnike injiciranja) in če se polnilo vbrizga neustrezno, lahko postane vidno navzven in lahko povzroči modrikast odtenek na koži.

Obstajajo tudi primeri, ko se imunski sistem lahko odzove na dermalna polnila ali ko se polnila nenamerno vbrizgajo v krvno žilo na obrazu, kar lahko blokira pretok krvi in povzroči 'odmrtje' kože, slepoto ali celo možgansko kap. Vsi opisani primeri pa so vseeno zelo redki. 

Zakaj je pomembno, da obiščete usposobljenega in izkušenega strokovnjaka?

V prvi vrsti, zaradi vseh zgoraj omenjenih nezaželenih učinkov in posledic. Preprosto povedano, nujno je, da obiščete usposobljenega strokovnjaka zaradi prej omenjenih tveganj, povezanih z zdravljenjem z dermalnimi polnili, ki imajo lahko v hudih okoliščinah tudi življenjsko nevarne posledice. To niso lepotni tretmaji, ampak zdravljenje, ki lahko prinaša resna tveganja.

Usposobljen strokovnjak vam bo znal svetovati, kaj je dobro in primerno za vas oz. vam bo povedal alternativno možnost in zdravljenje, ki bo primerno za vas. 

Usposobljeni zdravnik bo razumel ne le, kako se najbolje izogniti zapletom, ampak bo imel tudi poglobljeno usposabljanje, kako obvladovati morebitne zaplete, če se pojavijo. 

Kaj je še pomembno? 

Izberite kvalitetno estetiko in usposobljenega strokovnjaka. Ne moremo dovolj poudariti, kako pomembno je, da pri tovrstnih zadevah ne gledate na ceno, temveč na kvaliteto. Izberite kvalitetno estetiko z usposobljenim in priznanim strokovnjakom. Ta vam bo namreč predstavil vsa dejstva, ki jih morate vedeti o dermalnih polnilih, znal vam bo svetovati, kaj je primerno za vas in kaj ni, hkrati pa vas bo soočil z vsemi, realnimi in nerealnimi, posledicami.

Imejte realna pričakovanja. Morali bi imeti realno razumevanje pričakovanega rezultata in tega, kaj je dosegljivo in kaj ne. Pacient in zdravnik morata biti na isti strani, z načrtom zdravljenja pa se morata strinjati oba.

 Vir: aedit, womenshealthmag

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650