Vizita.si
Gašper Kramar, preobrazba

Estetska medicina

Gašper Kramar uspešno prestal prvo operacijo

Sandra Cvetkovič
24. 12. 2019 09.56
0

Pred dnevi je Gašper Kramar prestal operacijo odstranitve odvečne kože cirkularno okoli trebuha, ki mu je ostala po drastičnem hujšanju. To je le prvi od serije posegov; čaka ga namreč še odstranitev kože na nadlahteh, stegnih ter korekcija prsi. O tem, za kakšne posege pravzaprav gre ter katere so prednosti in morebitna tveganja, smo se pogovarjali z Miranom Križančičem, dr. med., specialistom plastične, rekonstruktivne in estetske medicine, ki je Gašperja tudi operiral.

Pred dnevi je Gašper prestal že prvi poseg, v operacijsko sobo pa ga je pospremila tudi naša ekipa. Več o njegovi preobrazbi ter operaciji si lahko ogledate v prispevku.

V iskrenem in izčrpnem intervjuju za naš portal je 35-letni Gašper Kramar, ki navdihuje z neverjetno preobrazbo – v letu in pol je shujšal osupljivih 100 kilogramov – brez dlake na jeziku spregovoril o svoji preobrazbi, ki jo je poimenoval kar ‘PROJEKT SIXPACK’. Med drugim nam je zaupal, kako je pravzaprav prišlo do tega, da je njegova tehtnica pokazala skoraj 200 kilogramov, kako se je takrat v svoji koži počutil, kdaj in zakaj se je odločil za korenito spremembo in kakšni so njegovi načrti ter cilji za naprej. Navdušen športnik, ki je z aktivnim življenjskim slogom ter neomajno vero v svoj uspeh zgled tako mladim kot starim, pravi, da si enkrat v življenju želi imeti izklesan trebuh. Trenutno je nekje na pol poti; čeprav so kilogrami skopneli, je drastično hujšanje pustilo posledice v obliki odvečne kože tako rekoč po vsem telesu. Težavo je mogoče odpraviti zgolj kirurško, zato se je Gašper odločil za operacijo odstranitev odvečne kože pri Miranu Križančiču, dr. med., specialistu plastične, rekonstruktivne in estetske medicine. Ta nam je pojasnil, za kakšno operacijo gre, kakšna so tveganja ter kakšen je proces okrevanja.

Miran Križančič, dr. med., specialist plastične, rekonstruktivne in estetske medicine
Miran Križančič, dr. med., specialist plastične, rekonstruktivne in estetske medicine FOTO: Aljoša Kravanja

Kakšno operacijo ste izvedli pri Gašperju?

Pravzaprav gre za serijo posegov odstranitve odvečne kože. Za začetek smo predvideli operacijo, imenovano bodylift oziroma dvig trupa. Običajno izvedemo pri tovrstni operaciji odstranitev odvečne kože, včasih tudi podkožja, in sicer cirkularno okrog trebuha ter na hrbtu. Pri tem dvignemo zadnjico, stranske dele stegen in hkrati zmanjšamo videz viseče kože na trebuhu. Na ta način tudi ukrojimo ta centralni del telesa, da je bolj estetski, da ni več viseče kože, da se konec koncev koža lepše prilega temu, kar je pravzaprav od Gašperja spodaj tudi ostalo. Odvečna koža je tudi na nadlahteh, odstranili pa jo bomo s posegom, imenovanim brahioplastika. Ravno tako ima odvečno kožo na stegnih – to bomo odstranili s posegom, ki se mu reče femoroplastika. Na vseh the mestih torej zategnemo kožo, da ni več ohlapna. Pri njem je seveda zaradi enormne izgube telesne teže potrebna korekcija tudi na prsih. Ta je sicer manj pogosta, ampak pri njem je koža precej viseča, ravno tako so kolobarji in bradavice pozicionirani bistveno nižje, kot bi to bilo optimalno.

Katere so vse prednosti tovrstnih operacij?

Zmotno je mišljenje, da gre zgolj za estetski učinek. Pri izgubi 100 kilogramov telesne teže koža, kot rečeno, ostaja zelo povešena, pod temi kožnimi gubami pa pogosto prihaja do vnetij in dermatitisa. Tudi gibanje je bistveno zmanjšano, včasih celo onemogočeno, predvsem zaradi kože na stegnih in tudi pod gubo na trebuhu. Tako da so načeloma ti posegi tudi funkcionalni, ne zgolj estetski. Seveda je pomemben tudi estetski učinek, že zaradi boljše socializacije. Marsikdo se namreč sploh ne zaveda, kaj vse so prestali ljudje, ki so izgubili toliko kilogramov.

Gašper Kramar uspešno prestal prvo operacijo
Preberi še
Gašper Kramar uspešno prestal prvo operacijo
Med prvim posegom so mu odstranili odvečno kožo cirkularno okoli trebuha.
Med prvim posegom so mu odstranili odvečno kožo cirkularno okoli trebuha.FOTO: Aljoša Kravanja
Je operacija tvegana? Lahko pride do zapletov?

Tako kot vsaka druga operacija, tudi ta prinaša določena tveganja, konec koncev že zaradi tega, ker je operativni poseg zelo dolg. Že ta osnovni operativni poseg, ki opravi z odvečno kožo in maščevjem na trebuhu oziroma cirkularno okrog trebuha, traja dobrih pet ur. Torej pet ur anestezije, pet ur posega, pet ur popolne zbranosti kirurga. Najprej je Gašper v položaju na trebuhu, tako da odstranimo odvečno kožo v predelu nad zadnjico, dvignemo zadnjico, nato pa ga sredi operacije obrnemo in odstranimo odvečno kožo še na trebuhu. Sam poseg je torej zelo zahteven tako za pacienta kot kirurga. Ker je celotna ekipa izjemno profesionalna in skrbimo za popolno sterilnost, med posegom sicer redko pride do zapletov, so pa seveda možni. Predvsem v obliki krvavitev, saj je pod samo kožo, ki jo odstranjujemo, veliko žil. Te sicer po domače povedano ‘zapiramo’, a zna se zgoditi, da se kdaj kakšna ‘odpre’. Na tem mestu nato nastane podkožna krvavitev, ki jo moramo čim prej identificirati ter odpraviti. Kri se lahko nabira v smislu hematoma, kasneje lahko potem nastane serom. Zelo izpostavljene so tudi šivne linije. Morate vedeti, da gre za poseg, ki prinese s seboj več kot meter dolge brazgotine, vse okrog trupa in še navzgor do prsnega koša. Na vseh teh mestih lahko ob stiku z bakterijami pride do vnetij. Med samo operacijo sicer ne, saj kot rečeno poskrbimo za popolno sterilnost (s trojnim čiščenjem, antibiotiki …), ampak kasneje. Ravno tako se kasneje lahko brazgotina nekoliko razpre, ampak to so pričakovane situacije, ki jih z ustreznimi ukrepi, na primer s prevezi in antibiotično terapijo, v kolikor je potrebna, učinkovito odpravimo.

Gašper se po prvi operaciji počuti dobro, za njim je tudi že prvi pooperativni pregled.
Gašper se po prvi operaciji počuti dobro, za njim je tudi že prvi pooperativni pregled. FOTO: S.C.

Pred vsakim posegom o celotnem poteku ter morebitnih tveganjih seznanimo pacienta, poleg tega smo mu na voljo za kakršno koli pomoč in nasvet tudi med celotnim postopkom rehabilitacije.

Kakšen je proces okrevanja?

Hospitalizacija v bolnišnici je relativno kratka. Gašper bo po vsakem posegu v bolnišnišni oskrbi nekaj dni, odvisno od samega počutja. Nekaj dni bo imel nameščene tudi drenažne cevke, ki preprečujejo nabiranje tkivne tekočine ter krvi v podkožju, nato jih odstranimo. Seveda samo celjenje s tem še ni zaključeno, ampak se po odhodu domov pravi proces okrevanja šele začne. Nekaj časa bo moral Gašper nositi kompresijsko oblačilo, ki ravno tako zmanjšuje možnost nabiranja tekočine v podkožju, hkrati daje podporo trebušni steni, ki je zaradi samega posega spremenjena, ter zagotavlja lahkotnost gibanja. Kar se tiče samega gibanja, se bo k vsakodnevnim aktivnostim lahko vrnil že po nekaj dneh oziroma dobrem tednu, s treningi v fitnesu in drugimi športnimi aktivnostmi pa bo lahko začel šele čez nekaj tednov. Na srečo je na splošno zelo dobro fizično pripravljen, kar je pravzaprav nujno za takšno operacijo, kljub temu pa telo potrebuje nekaj časa, da si opomore. Ravno tako se morajo učvrstiti brazgotine.

Omenili ste, da je brazgotin pri tovrstnih posegov zelo veliko. Kako zagotoviti, da bodo čim manj vidne?

Ja, res je. Če izvzamemo masivne poškodbe, je to poseg, kjer so brazgotine pravzaprav največje. Na srečo lahko načrtujemo, kje bodo potekale, da bodo najmanj vidne. Pri odstranitvi kože cirkularno okoli trebuha jih pozicioniramo v nivoju spodnjega perila oziroma kopalk, da se lahko vsaj delno skrijejo. Dejstvo pa je, da bodo brazgotine vidne, temu se ne moremo izogniti. Je pa brazgotinjenje proces, ki traja, zato je predvsem treba pustiti času čas. Na začetku so brazgotine čvrste, se formirajo, so bolj rdečkaste oziroma rožnate, kasneje bledijo, se mehčajo in so vedno manj očitne. Kolagenska vlakna se morajo učvrstiti, da so brazgotine zmožne nositi tenzijo. V nasprotnem primeru se raztegnejo. Pogosto ljudje sprašujejo, kdaj jih lahko začnejo masirati. Praviloma se brazgotin ne masira, vsaj ne v začetnih mesecih po tovrstnih posegih. Masiranje brazgotin je recimo smiselno na mestih, ki so funkcionalna, na primer na sklepih, sicer pa se zmehčajo same od sebe.

Gašperjevo okrevanje ter celotno pot do končnega cilja bomo budno spremljali tudi na našem portalu.

Gaper se bo lahko k treningom v fitnesu ter k športnim aktivnostim vrnil šele po nekaj tednih.
Gaper se bo lahko k treningom v fitnesu ter k športnim aktivnostim vrnil šele po nekaj tednih.FOTO: Damjan Žibert
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662