Vizita.si
Botoks

Estetska medicina

Ali je lahko botoks škodljiv za naše zdravje?

V.H.
30. 05. 2023 05.00
0

Sodobna družba daje velik poudarek videzu, zato ni presenetljivo, da so raznorazni lepotni posegi vse bolj priljubljeni, hkrati pa vzbujajo veliko vprašanj. Torej ali je botoks lahko škodljiv za naše zdravje? Več o tem si lahko preberete v nadaljevanju.

Botoks, natančneje botulinski toksin, je beljakovina, ki je pridobljena iz bakterije Clostridium botulin, in ga uporabljamo predvsem v medicinske ali estetske namene. Gre za enega najpogostejših estetskih posegov, s katerim običajno želimo doseči bolj mladosten, spočit in svež videz. 

Zanj se običajno odločimo zaradi motečih mimičnih gubic, ki se rade pojavijo med obrvmi, okoli oči, ob nosnem korenu in podobno. S pomočjo apliciranja injekcije ga vzbrizgajo na izbrano področje in tako blokirajo živčne signale, kar sproži občasno paralizo izbranih mišic ter sprostitev obraza. Na tak način lahko gladimo gubice in ohranjamo mladosten videz. Njegove prednosti so torej dobro znane, ampak ali ima lahko uporaba botoksa tudi kakšne stranske učinke oziroma nezaželene posledice? 

Možni začasni stranski učinki

Stranski učinki botoksa so lahko naslednji, bolečina ali nelagodje na samem mestu injiciranja, podplutbe, modrice, rdečica, oteklina in glavobol, ampak običajno tudi sami od sebe izzvenijo in ne povzročajo večjih težav. V izjemnih primerih lahko pride tudi do spusta veke, kar navadno mine že v nekaj dneh, še bolj redek pojav pa je asimetrija, ki jo je treba nato korigirati. 

Pomembno je, kdo izvaja poseg.
Pomembno je, kdo izvaja poseg. FOTO: Dreamstime

Nevarnost širjenja

V izjemnih primerih obstaja nevarnost, da se toksin razširi oziroma napačno injicira, zato je še kako pomembno, da se zavedamo, da je vsaka pomlajevalna tehnika lahko nevarna, če jo izvaja nestrokovno osebje. 

Alergijske reakcije

Nekateri so lahko tudi bolj občutljivi na botoks in doživijo alergijsko reakcijo. Znaki tovrstne reakcije so srbenje, izpuščaji, koprivnica, otekanje in težje dihanje. V primeru tovrstnega odziva našega telesa moramo čim prej poiskati zdravniško pomoč. 

Brezizraznost ali zamrznjen izraz

Če postopek izvaja usposobljen zdravstveni delavec z ustrezno licenco, bo tudi vedel, kakšna mora biti primerna količina in kako se pravilno izvede postopek, da se izognemo temu, da bi se vidno spremenila naša obrazna mimika. Količina mora biti individualno prilagojena in tudi ustrezno dozirana za rezultat, ki si ga želimo. 

Torej botoks velja za načeloma varno izbiro, hkrati pa velja za enega najdlje izvajanih neinvazivnih estetskih posegov. Najpomembneje je, da postopek izvede preverjen in usposobljen strokovnjak, ki že ima izkušnje z uporabo botoksa. Prav tako je priporočljivo, da se pred samim postopkom posvetujemo o samem posegu, odkrito izrazimo svoje pomisleke, strahove, želje in dvome ter pridobimo odgovore na vsa pomembnejša vprašanja, ki nas v tem primeru zanimajo. 

O uporabi botoksa se posvetujte z izbranim strokovnjakom.
O uporabi botoksa se posvetujte z izbranim strokovnjakom. FOTO: Dreamstime

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 602