Gube so razdeljene v dve kategoriji: fine, površinske linije in globlje brazde.
Kaj povzroča gube?
S starostjo se kožne celice delijo počasneje, notranja plast kože, imenovana usnjica, pa se začne tanjšati. To začne odpravljati raztegljivost in spreminja samo strukturo kože.
Staranje kože prav tako začne izgubljati sposobnost zadrževanja vlage. Proizvaja manj olja in se počasneje celi. Vse to prispeva k procesu gubanja. Druge stvari, ki povzročajo gube, so:
◾ Kajenje upočasni proizvodnjo kolagena v vaši koži, ki je ključni del strukture kože. Upad kolagena utira pot gubam. To je še en razlog več, da prenehate kaditi ali sploh nikoli ne začnete.
◾ Tip kože (ljudje s svetlo kožo in modrimi očmi so bolj dovzetni za poškodbe sonca),
◾ Dednost,
◾ Izpostavljenost soncu,
◾ Ponavljajoči se obrazni izrazi.
Čeprav ne morete nadzorovati vseh dejavnikov, lahko vsekakor storite vsaj nekaj – zmanjšajte izpostavljenost soncu in prenehajte kaditi.
Katere načine zdravljenja gub poznamo?
Obstajajo tretmaji, ki zmanjšajo videz gub in jih celo odstranijo.
Retinoidi
Med medicinskimi tretmaji je to daleč najbolj preizkušen in učinkovit način za odpravo znakov staranja, kot so neenakomerna pigmentacija, hrapavost in gube. Sprva lahko ta zdravila povzročijo rdečico in luščenje. Čeprav je to lahko neprijetno, izboljšanje pride, ko se luščenje ustavi.
Alfa-hidroksi kisline
Gre za tako imenovane sadne kisline, ki vključujejo glikolno in mlečno kislino. Pripravki, ki vsebujejo te sadne kisline, so precej varni in povzročajo le blago in začasno draženje. Izboljšanje, ki ga povzročajo, pa je razmeroma subtilno.
Antioksidanti
Ti vključujejo vitamine skupine A, C in E ter beta-karoten. Izdelki, ki vsebujejo antioksidante, lahko zagotovijo nekaj zaščite pred soncem (čeprav bi morali še vedno nositi kremo za sončenje) in rahlo izboljšajo gube.
Piling glikolne kisline
Ti površinski pilingi lahko zelo rahlo spremenijo intenzivnost drobnih gub.
Globlji pilingi
Ti pilingi uporabljajo sestavine, kot sta fenol in TCA (trikloroocetna kislina), da prodrejo nekoliko globlje v kožo. Ti globlji pilingi bolje zgladijo drobne gubice. Na splošno pa globlja, kot je guba, večja je možnost neželenih učinkov, kot sta brazgotinjenje in sprememba barve kože. Takšni pilingi so lahko neprijetni, zato se vnaprej pozanimajte, kaj lahko pričakujete.
Dermoabrazija
Ta postopek pobrusi kožo. Odvisno od spretnosti in izkušenj strokovnjaka, ki to opravlja, lahko dermoabrazija naredi veliko razliko. Možni so tudi neželeni učinki, vključno z brazgotinami in trajnimi spremembami barve kože. Posledično tovrsten poseg ni primeren za vsak tip kože.
Lasersko preoblikovanje
Zdravniki lahko uporabljajo laserje za spodbujanje proizvodnje kolagena v koži, ki kožo napolni. Obstajajo različne vrste laserjev in svojega zdravnika morate vprašati, koliko tretmajev in časa boste potrebovali, da se vaša koža zaceli. Pozanimajte se tudi o morebitnih tveganjih.
Plastična kirurgija
Lifting obraza, dvig obrvi in druge lepotne operacije nekaterim ljudem pomagajo doseči bolj poln in svež izgled. Za druge so dovolj že manjši posegi. O tem se pogovorite s svojim zdravnikom, preden se odločite, kakšen postopek, če sploh, želite narediti.
Ultrazvočna terapija
Ultrazvočna terapija uporablja ultrazvok v neinvazivni tehniki za dvigovanje in zategovanje kože na obrazu, vratu in bradi. Uporablja se lahko tudi za gube na predelu prsnega koša.
Injekcije
Nekatere injekcije, vključno z botulinskim toksinom (botoks, dysport in Xeomin), sproščajo mišice na čelu, drobne gubice okoli oči in druge gube. Izboljšanje videza traja do nekaj mesecev, nato pa je treba postopek injiciranja ponoviti. Tukaj so še ostala polnila za gube, ki se vbrizgajo v kožne gube, zlasti okoli ust, da izboljšajo videz gub. Injekcije za zapolnitev vdolbinic na licih in templjih dvignejo povešeno kožo, zlasti okoli ust in stranskih predelov vratu. Nekatera polnila dejansko spodbujajo tvorbo kolagena, kar izboljša tonus in teksturo kože. Tovrstne injekcije lahko dobite le pri izkušenih strokovnjakih v estetskih ordinacijah!
Fotodinamično pomlajevanje
Ta terapija lahko pomaga pri zdravljenju drobnih gubic, ki nastanejo zaradi izpostavljenosti soncu.
Mikrodermoabrazija
Tako kot dermoabrazija tudi ta postopek odstrani plast kože z vrtljivo krtačo in tako spodbudi tvorbo kolagena v globljih plasteh kože. Pri mikrodermoabraziji je plast kože, ki se odlepi, tanjša od kože, ki je brušena pri dermoabraziji.
Če razmišljate o kozmetičnem posegu, se posvetujte z izkušenimi zdravniki! Povejte jim svoje cilje in jih vprašajte o tveganjih, koristih in stroških. Pogovorite se s strokovnjakom predvsem in tudi o pričakovanjih – za slednja vedno velja, da je dobro, da so realna!
Kako lahko preprečimo gube?
◾ Zaščitite kožo pred soncem. Omejite čas na neposredni sončni svetlobi, zlasti sredi dneva. Nosite zaščitna oblačila: klobuke, rokave in sončna očala. Nanesite kremo za sončenje širokega spektra z vsaj SPF 30 in ponovno nanesite vsaki dve uri. Ko izbirate ličila, losjon ali druge izdelke za vsakodnevno lepoto, poiščite tiste, ki imajo vgrajen SPF, da boste vedeli, da ne glede na vse prejemate vsakodnevno zaščito.
◾ Navlažite svojo kožo. Hidrirana koža je polna koža. Suha koža krči vaše kožne celice in spodbuja fine gubice in gube.
◾ Prepovedano kajenje. Če kadite, poiščite način, ki vam bo pomagal prenehati. Tonus in tekstura kože se bosta izboljšala, ko boste opustili to ne tako zelo lepo navado.
◾ Jejte zdravo hrano. Ko vaše telo dobi vitamine in minerale, ki jih potrebuje, koristi celotnemu telesu – vključno s kožo.
Vizita e-novice
Vir: webmd, healthline
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV