Kaj so polnila in za katere predele obraza jih lahko uporabljamo?
Dobro vprašanje, saj stranke pogosto mešajo polnila z botoksom oziroma drugimi metodami pomlajevanja. Ko govorimo o polnilih, mislimo hialuronsko kislino ali skrajšano hialuron oziroma "filerji". Gre za naravno sestavino, ki je v tem primeru pridobljena v sterilnih pogojih laboratorija in ni živalskega izvora. Hialuron je snov, ki nase veže vodo, se pravi, je hidrofilna sestavina, ki zaradi te lastnosti napne tkivo in tkivu povrne nekaj mladostne živahnosti. Uporablja se ga predvsem za polnjenje gubic in gub, podočnjakov in lahko tudi za preoblikovanje obraza. Se pravi oblikovanje ličnic, brade, čeljustne linije, oblike nosa, vdrtin, ki so nastale zaradi aken …
Hialuron je biorazgradljiv, njegova razgradnja pa je odvisna od tipa polnila (kemične vezave linearnih molekul z BDE) in seveda od koncentracije encima, ki tega v telesu razgrajuje. Pred leti se je uporabljal predvsem za polnjenje gubic, ki nastanejo od nosa do ustnic in od ustnic do brade. V zadnjih letih pa pravzaprav ni omejitve pri uporabi. Treba pa je poudariti, da pretiravanje s polnili lahko privede do nenaravnega videza. Ravnotežje je ključnega pomena, da se doseže naraven videz.
Ali mora biti oseba v Sloveniji polnoletna, da bi opravila ta poseg?
Za uporabo hialuronske kisline ni potrebno, da je oseba polnoletna. Se pa mora s posegom strinjati odrasla oseba (eden od staršev oziroma skrbnikov). Včasih je težava, da oseba še ni popolnoma odrasla in bi kirurški poseg lahko privedel do poznejše deformacije zaradi rasti.
Tak primer je nos, kjer se že v najstniških letih, pod vplivom hormonov, lahko začnejo kazati nepravilnosti. Naenkrat se pojavi grbica, ki kazi simetrijo obraza v letih, ko je moteč že vsak mozolj na obrazu. Kirurški poseg seveda še ni primeren, z uporabo hialuronske kisline pa se lahko to nepravilnost omili ali celo popolnoma odpravi.
Za kaj se večinoma ženske pri nas odločajo – za polnilo v ustnicah ali kateri drug predel?
Različno, mislim, da prednjačijo še vedno ustnice. Je pa opaziti vedno večjo zmernost. Se mi zdi, da smo prešli obdobje, ko so morale biti ustnice ogromne, čeprav so bile potem videti kot safalada. Zdaj je večji poudarek na obliki, se pravi, da morajo biti ustnice sicer večje, a lepo oblikovane in "sočne". Takoj na drugem mestu pa so še vedno obnosne gube, gubice po robu ustnic, v zadnjem času pa opažam porast definicije čeljustne linije, predvsem preoblikovanje nosa in ličnic.
Kakšne so posledice pretirane uporabe polnil? Ali morate kdaj opozoriti svoje pacientke tudi na to?
Resnih posledic zaradi pretiravanja sicer ni. Možni zapleti, kot so modrice, oteklina … se lahko zgodijo tudi pri zmerni uporabi. Problem je t. i. liquid lift. Naj razložim, liquid lift je "nadomestilo" kirurškemu liftingu obraza, a brez brazgotin in rehabilitacije. Sliši se fantastično, kajne? Edini problem je, da se za dvig uporablja tekočino, ki je mehka. Da dosežeš dvig, mora dobiti hidravlični efekt, se pravi, mora postati trda, kar pa pomeni, da moraš uporabiti zelo velike količine polnila. S tem dosežeš sicer relativno dober dvig, je pa človek popolnoma spremenjen. V misli mi vedno pride Renee Zelweger, ko na neki podelitvi nekih nagrad pred leti sploh ni bila spoznavna.
Kakšna je razlika med trajnimi in začasnimi polnili?
Razlika je že v kemični sestavi. Dobra stran začasnih polnil je njihova razgradnja. Če se po posegu zgodi, da stranka z rezultatom ni zadovoljna, se počaka in se polnila razgradijo. V najslabšem primeru se jih lahko razgradi z aplikacijo posebnega encima. Trajna polnila pa lahko povzročijo trajne probleme in posledice. Tudi odstranitev teh ni tako enostavna, potreben je kirurški poseg, ki vedno povzroči brazgotinjenje. Čez leta lahko pride tudi do reaktivne otekline, kar se pogosto opazi pri uporabi t. i. biopolimera (ki, mimogrede, ni bio), saj se velikokrat zgodi, da postanejo ustnice čez leta veliko večje in asimetrične in na videz prav smešne. Zato se veliko deklet odloči za kirurško odstranitev. Tako da je še vedno veliko boljša in varnejša izbira uporaba začasnih polnil v rokah strokovnjakov v zato primernih prostorih.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV