Vizita.si
Microneedling

Estetska medicina

Katere so neinvazivne tehnike pomlajevanja?

Eva Dolenc
10. 06. 2020 08.15
0

Trend nekirurških metod pomlajevanja je zadnje čase močno narastel, ravno zaradi njihove nizke invazivnosti in kratke dobe rehabilitacije. Že angleški mislec Swift je nekoč zapisal: "Vsak človek si želi dolgo živeti, nihče pa se ne želi postarati." Tako je starostne spremembe možno dolgoročno izboljšati tudi brez kirurškega noža - skalpela in dolgotrajnega okrevanja, in sicer s številnimi kozmetičnimi posegi in z visokotehnološkimi napravami, s katerimi lahko dosežemo neverjetne rezultate.

Od metod, katerih učinkovitost in varnost je preizkušena v znanstvenih študijah, v estetskih klinikah najpogosteje izvajamo pomlajevanje s sadnimi kislinami, radiofrekvenčno terapijo, microneedling, HIFU (High Intensity Focused Ultrasound), razne laserske posege, dermoabrazijo (mehansko brušenje kože), itd. Kateri poseg je najbolj primeren za vas, vam bodo na posvetu glede na vašo problematiko najbolje svetovali estetski strokovnjaki.

Piše Eva Dolenc, dipl. kozmetičarka in estetska terapevtka.
Piše Eva Dolenc, dipl. kozmetičarka in estetska terapevtka. FOTO: osebni arhiv

Radiofrekvenčna terapija 

Radiofrekvenčna terapija je zasnovana na tehnologiji radiofrekvenčnih valov, ki omogočajo ciljno in homogeno segrevanje tkiva v usnjici in podkožju, brez bolečin. Toplota povzroča vazodilatacijo, pospešuje metabolizem, povečuje mišični tonus, razteza tkivo ter aktivira fibroblaste in s tem tvorbo novega mladega kolagena. Rezultat takšnega postopka je bolj mladostna, napeta in gladka koža na obrazu, tudi okoli oči in ustnic, vratu, dekolteju in hrbtiščih rok. Učinki radiofrekvenčne terapije so vidni že takoj po zaključku, zapozneli oziroma kasnejši učinek liftinga pa je viden več mesecev po izvedenih terapijah.

Kislinski pilingi

Kislinski piling (ang. peel-luščiti) je tretma kože namenjen vidnemu izboljšanju strukture tretiranega področja z zunanjo aplikacijo kaustične raztopine. Je najstarejša oblika pomlajevanja, ki jo je poznala že Kleopatra. Pri postopku na kožo nanesemo raztopino organske kisline določene jakosti in vrste, ki povzroči nadzorovano poškodbo, saj se zunanji, poškodovani sloj kože odlušči in odstranijo se poroženele celice. Nastala poškodba sproži zapletene procese preoblikovanja in tvorbe kolagena ter elastina, zaradi česar se izboljša struktura kože. Ločimo tri vrste kemičnih pilingov, ki se razlikujejo glede na globino delovanja in koncentracijo aktivne učinkovine, in sicer  so  to povrhnji pilingi,  pri katerih uporabljamo α-in β-hidroksi kisline ter triklorocetno kislino, srednje globoki pilingi, ki vključuje uporabo triklorocetne kisline v koncentraciji 30-50 %, z njim vplivamo na zgornje  plasti  dermisa in globoki  pilingi, pri  katerih  z uporabo  fenolne  kisline in  tudi triklorocetne kisline, s koncentracijo nad 50 %, delujemo na spodnje plasti dermisa.

Cilj kemičnih pilingov je zmanjšanje pigmentnih nepravilnosti, izboljšanje čvrstosti kože in zmanjšanje globine gub, tretiranje aken, vlaženje kože, … Za uspešen rezultat je izjemnega pomena poznavanje problematike, debelina kože, prisotnost drugih motenj kože, občutljivost, domača nega kože, predpriprava stranke na postopke ter število in frekvenca ponovitev. Tretma ni primeren čez poletje, saj je koža po izvedenem kislinskem pilingu bolj občutljiva na UV sevanje in je tako povečano tveganje za nastanek nezaželjene hiperpigmentacije.

Microneedling
MicroneedlingFOTO: Dreamstime

Microneedling

Microneedling ali iglična terapija je minimalno invaziven in varen kozmetični postopek. Izvaja se z igličnim pisalom in sterilnim igličnim nastavkom za enkratno uporabo. T.i. terapija za perkutano kolagensko indukcijo in pospeševanje penetracije aktivnih učinkovin. S finimi iglicami (0,25 – 2,00 mm) povzročimo kontrolirano poškodbo kože, ki sproži proces celjenja kože. Microneedling je odlična terapija pri naslednjih stanjih oz. problematikah: mimične in atrofične gube, slabša čvrstost kože, brazgotine po aknah in operacijah, strije, prekomerno potenje, izguba las oz. manjša gostota las in neenakomerna površina kože.

Po izvedeni terapiji je na koži običajno prisoten rahel eritem oz. rdečica, ki v nekaj urah izzveni. Učinki  microneedlinga so vidni že po prvem obisku, a strankam vsekakor priporočam 4 do 6 terapij, po katerih pa že vidimo precejšnje spremembe na koži.

Z madeži na koži se sreča večina žensk
Preberi še
Z madeži na koži se sreča večina žensk

HIFU terapija (High Intensity Focused Ultrasound)

HIFU je neinvazivna metoda za pomlajevanje in učvrščevanje kože, pri kateri se za dosego rezultatov uporablja fokusiran ultrazvok visokih moči. Rezultati pri terapiji so doseženi s termičnim učinkom, saj se v globokem dermisu in spodaj ležečem subdermalnem povezovalnem tkivu SMAS ustvarjajo selektivne termične koagulativne spremembe, medtem ko površina kože ostane nepoškodovana. Temu sledi regeneracijski odgovor kože na poškodbo s formiranjem novega kolagena. Z metodo HIFU dosežemo takojšnji učinek liftinga in zapozneli učinek liftinga, ki traja več mesecev po izvedeni terapiji. Številne študije so dokazale tvorbo novega kolagena še 12 mesecev po izvedeni terapiji HIFU. Terapija HIFU se lahko izvaja na različnih delih telesa za učvrščevanje tkiva in kože, največkrat pa se izvaja na predelu obraza, vratu in dekolteja. Za doseganje rezultatov terapije HIFU priporočajo izvajanje tretmaja enkrat letno. Pri nekaterih osebah se priporoča tudi pogostejše izvajanje terapije (na vsakih 3-6 mesecev), predvsem pri osebah z izrazito ohlapno in povešeno kožo.

Zaščitne kreme naj tako vsebujejo zaščito pred UVA, UVB, IR in HEV žarki.
Zaščitne kreme naj tako vsebujejo zaščito pred UVA, UVB, IR in HEV žarki.FOTO: iStock

Znakov staranja kože ne moremo v celoti preprečiti, lahko pa jih omilimo z uporabo različnih neinazivnih metod pomlajevanja v kombinaciji z ustrezno anti-oksidativno nego kože ter zdravim življenjskim slogom. Za nego kože priporočam uporabo kozmecevtikov, z vgrajenimi aktivnimi učinkovinami, kot so antioksidanti  (npr. tokoferoli –vitamin  E,  askorbinska kislina –vitamin  C,  polifenoli –resveratrol), peptidi, hidroksi kisline, retinoidi, itd.  V nedavni znanstveni raziskavi so Nakashima in sod. dokazali, da k prezgodnjemu staranju kože prispevajo tudi žarki visoko energijske vidne svetlobe (angl. “High Energy Visible light”), imenovane »BLUE LIGHT«, z valovno dolžino med 430-490 nm, ki prav tako doseže našo kožo in jo trajno poškoduje. Ta svetloba prihaja iz naravnega vira, torej sonca in predstavlja 50 odstotkov svetlobe sončnega spektra, vendar pa jo oddajajo tudi elektronske naprave kot so: mobilni telefoni, računalniki, led luči in drugi umetni viri svetlobe (ki so šibkejši od sonca). Zaščitne kreme naj tako vsebujejo zaščito pred UVA, UVB, IR in HEV žarki.

Zakaj vaša koža ni sijoča in kako to spremeniti?
Preberi še
Zakaj vaša koža ni sijoča in kako to spremeniti?

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587