Odločitev za estetsko operacijo je za nekatere lahka, spet drugi so neodločni ali polni dvomov, tretji imajo predsodke, jih je strah operacije, mogoče celo odziva bližnjih ali okolice. A kakor koli, na koncu je pomembno samo to, da je bila odločitev prava za nas in da se dobro počutimo v svoji koži. Mag. Miran Križančič, dr. med., specialist plastične, rekonstrukcijske in estetske kirurgije: "Vsak pacient, ki pride v mojo ambulanto, pride z nekim zelo osebnim razlogom. In prav gotovo mora zbrati kar nekaj poguma, da pove svoje želje, predstave in v končni fazi pojasni svoje nezadovoljstvo z določenim delom telesa oz. podobo. To zahteva veliko poguma in odločnosti. Prav zato se vedno potrudim, da pacientu namenim dovolj časa za vsa vprašanja, da se pogovoriva o realnih možnostih spremembe s kirurškim posegom, tehničnih podrobnostih in nenazadnje tudi potencialnih komplikacijah." Več o tem pa v nadaljevanju.
Kateri so najpogostejši razlogi za lepotno operacijo?
Najpogosteje se ljudje odločajo za operacije zaradi nezadovoljstva z določenim delom telesa. Dejstvo je, da so ideali lepote nekako vezani na določeno okolje, sami pa si seveda želimo biti čim bližje tem idealom. Določene telesne nepopolnosti so za posameznika lahko zelo obremenjujoče, zato se odloči za korekcijo.
Prevladujejo manj invazivne korekcije ...
Seveda se veliko lažje odločamo za manj invazivne korekcije, na primer korekcije s hialuronskimi polnili ali botoksom. Slednja dva sta v zadnjih letih postala splošno sprejeta, saj so ljudje spoznali, da lahko aplikacija ustrezne količine na pravo mesto izredno učinkovito odpravi nepravilnosti, izniči asimetrijo, povrne izgubljeni volumen ali izbriše gube skrbi in let.
Kaj pa operativni poseg?
Operativni poseg pride na vrsto takrat, ko druge metode niso uspešne ali niso primerne. Za povešeno kožo vek, štrleča ušesa ali povešeno in odvečno kožo na trebuhu, po nosečnosti ali izgubi telesne teže, na žalost kaj drugega, primerno učinkovitega, ne obstaja.
Kdaj je estetska operacija dobra odločitev?
Odločitev za estetsko operacijo ni kot odhod v supermarket, kjer s police vzameš izdelek po izbiri, pač pa je poglobljen proces zavedanja glede spremembe in tudi tega, da v večini primerov enostavne poti nazaj več ni. Zato mora biti razmislek o estetski operaciji zelo temeljit in ne zgolj stvar trenutnega navdiha. Šele ko pri pacientu zaznam to željo po spremembi, se skupaj odločimo za najprimernejšo izvedbo.
Kar lahko ugodno vpliva tudi na samopodobo ...
Estetske operacije lahko izredno pozitivno vplivajo na izboljšano samopodobo in s tem na kvaliteto življenja. Mar ni bistven element kvalitete življenja tudi to, da se dobro počutimo v svoji koži? In zanimivo, kljub temu, da moderni (predvsem medijski) svet poveličuje mladost in popolnost, je dejstvo, da se radi počutimo dobro v svoji koži univerzalno in to ni vezano na starost.
Leta niso vedno ovira ...
V začetku svoje kariere plastičnega in estetskega kirurga sem imel na primer predsodke pri dodajanju polnil pri ljudeh v sedemdesetih, tudi osemdesetih letih. Nato pa sem se vprašal, ali so res leta tisti faktor, ko se človeku ni treba več dobro počutiti v svoji koži?
Kaj pa gospe v tretjem obdobju življenja, ki si z veseljem oblečejo lepa oblačila, uredijo frizuro, si nadenejo nakit in se naličijo, ko gredo na obisk, na družabni dogodek ali pa npr. v opero ali balet? In šminka se pri ustnicah, ki so z leti izgubile volumen, zelo trdovratno zarine v gube, nabere v grudicah in ni nikakor več estetska.
Kakšne so opcije v tem primeru?
Malenkost hialuronskega polnila povrne volumen, obnovi obliko in poživi celoten obraz. Ustnice so bile vedno okras obraza in to lahko ostanejo ne glede na leta. To nikakor ne pomeni račjega kljunčka in videza, zaradi katerega bi se ljudje zgražali, češ – kaj pa se gospa gre pri svojih letih. To pomeni subtilno spremembo, vračanje volumna, ki je nekdaj bil, a se je z leti zmanjšal do te mere, da je to postalo moteče.
In zame je v takih primerih največji poklon to, ko ob naslednjem obisku povedo, da je morebiti samo najboljša prijateljica opazila (možje tako običajno ne), kaj je drugače, od ostalih pa so prišli zgolj komplimenti, kako sveže in spočito je videti.
Kdo je torej primeren pacient?
Vsekakor tisti, ki ni zadovoljen s svojim videzom, tisti, ki si želi osvežitve, pomlajenega videza, pa tudi tisti, ki si zaradi odvečne kože, maščobnih oblog ali prevelikih oz. premajhnih prsi želi narediti korak k bolj samozavestni in lahkotni prihodnosti. Moderna medicina vse to omogoča.
K vam prihajajo tudi mlajši ...
Ja, v spremstvu staršev pride tudi kar nekaj otrok. Včasih jih motijo kakšna izbočena kožna znamenja, ki so na mestih, kjer si jih poškodujejo, navadno pa ta znamenja bolj skrbijo starše kot otroke. V vsakem primeru lahko taka znamenja kirurško odstranimo, seveda pa se v takih primerih vedno maksimalno potrudimo, da so brazgotine čim manj vidne. Sodobne kirurške tehnike in materiali namreč omogočajo, da ni zunanjih šivov, pač pa so skriti pod kožo – tako kasnejše pobiranje šivov ni potrebno, saj se pod kožo razgradijo, na koži pa tudi ni vidnih brazgotin v obliki luknjic, ki so bile včasih vedno znak šivanja rane.
In ni treba vedno čakati do polnoletnosti ...
Nekatere nepravilnosti so tudi prirojene in s posegi za korekcijo tovrstnih deformacij seveda ni treba čakati do polnoletnosti. Še najbolj pogosto je to pri štrlečih ušesih, ki postanejo predmet vrstniškega zbadanja že v prvih razredih osnovne šole. Primeren čas za korekcijo je tako tik pred vstopom v šolo, ko sta uhlja že primerno razvita, hkrati pa negativni komentarji vrstnikov še ne vplivajo na psihosocialni razvoj otroka.
Kaj je in v Sloveniji oziroma po čem je največ povpraševanja?
Slovenija glede števila posegov verjetno ne zaostaja, pa tudi ne prehiteva sosednjih dežel. Prsi so še vedno najpogostejše področje, kjer opravimo bodisi povečavo z vsadki ali lastno maščobo, zmanjšanje v primeru prevelikih prsi oz. dvig, če so prsi povešene. Tudi pri moških so lahko povečane prsi problem – stanje se imenuje ginekomastija – a jih lahko z manjšim kirurškim posegom, ki je običajno kar v lokalni anesteziji, učinkovito zmanjšamo.
Tem posegom po pogostosti sledi odstranjevanje kože na različnih delih telesa (po hujšanju, nosečnosti, povešena koža na vekah), pa odstranjevanje trdovratnih maščobnih oblog in korekcije nosa. V zadnjem času izrazito naraščajo tudi korekcije intimnih predelov, saj so prevelike sramne ustnice pogost problem, ki pa ga lahko učinkovito rešimo, rezultat je trajen, okrevanje pa kratko. Zadovoljstvo pa dolgo.
Napredek in moderna tehnologija ... Kaj se je spremenilo na tem področju?
Medicina je ena najhitreje razvijajočih se panog. Vsakodnevno na trg prihajajo novi, izboljšani materiali, nove aparature, ki obljubljajo boljše rezultate, hitrejše okrevanje in manj možnosti za komplikacije. Prav zato je nujno redno izobraževanje na kongresih, delavnicah, seminarjih in predavanjih. Kar nekaj tednov na leto posvetimo spremljanju novosti in učenju od najboljših mojstrov stroke. Temu so velikokrat namenjeni čas dopusta, vikendi in prosti čas. Kirurgija oz. verjetno medicina nasploh je način življenja in ne le kratek tečaj, nato pa eksperimentiranje na pacientih. Tako toplo priporočam vsem, ki razmišljajo o kakršnem koli estetskem posegu, da se dobro pozanimajo, h komu gredo in kakšno izobrazbo, znanje ter izkušnje ima ta oseba, saj bodo le tako lahko dobili tudi najboljši možen rezultat posega.
Kdaj je povpraševanje po posegih večje, na primer pred poletjem ali pozimi?
Zanimivo je, da je nekako sezona za estetske popravke kar vse leto. Spomladi se prebuja narava in si želimo tudi sami spremembe in poživitve, pred poletjem se moramo olepšati za dopust in počitnice, poleti imajo nekateri čas dopusta rezerviran za popravke, saj nočejo, da bi kdo v službi vedel zanje ali pa si lahko zgolj takrat vzamejo nekaj tednov za okrevanje. Jeseni je primeren čas za operacije, saj je okrevanje v hladnejših mesecih povezano z manj vnetnimi zapleti, pred novim letom pa je znova priložnost, da se polepšamo pred prazniki. Vsako obdobje ima določene značilnosti glede povpraševanja, glede na potrebno okrevanje pa tudi sam pacientom svetujem, kateri čas je najbolj primeren za določen poseg. V končni fazi je najbolj pomembno to, da je opravljen takrat, ko pride primeren čas.
Ali kakšne paciente tudi zavrnete in v katerih primerih?
Proces odločanj za poseg ni le odločitev pacienta, da bo imel določen poseg, pač pa tudi odločitev kirurga, da je tak poseg koristen za pacienta in ga bo izvedel. Izhodiščno anatomsko oz. fiziološko stanje, zdravstveno stanje, sposobnost sodelovanja pri okrevanju in razumevanje morebitnih zapletov so faktorji, ki vplivajo na kirurgovo odločitev glede posega.
In realna pričakovanja?
Pomembna je tudi realna samopodoba, saj so podobe lepote, ki nam jih prikazujejo socialna omrežja, velikokrat popolnoma izkrivljene s skrbno izbiro idealne slike ali pa retuširanjem s pomočjo računalniških programov. Zavedanje okvirjev možnosti in normalnost sta osnovna presoja, ki je potrebna za kirurgovo odločitev glede posega. Prvo pravilo medicine je primum non nocere ali najprej ne škodi. In izpolnjevanje pretiranih in izkrivljenih želja, ki so nastale pod vplivom spletnih medijev, vsekakor ni koristno oz. po mojem mnenju pomeni povzročati škodo pacientu. Je pa na srečo v praksi takih primerov relativno malo, saj lahko ljudje marsikje dobijo kvalitetne informacije o posegih in običajno je pogovor v ambulanti tako bolj osredotočen na najprimernejšo rešitev in podrobnosti posega, odločitev glede operacije pa je tako pri pacientu kot kirurgu lažja.
Kako sami gledate na sodobne lepotne ideale?
Že od nekdaj je veljalo, da narava nagrajuje lepe ljudi – v družbi so bolj zaželeni, dobijo boljše službe, imajo večji izbor pri iskanju partnerja. Narava pa nagrajuje tudi iznajdljive – in estetski posegi lahko k srečnejšemu življenju izredno veliko pripomorejo. Če so skrbno načrtovani in tudi izvedeni z mislijo na prihodnost. Sodobni lepotni ideali so namreč mnogokrat začasni produkt posameznikov, ki kreirajo javno mnenje (na primer znane osebnosti, ki propagirajo velike zadnjice ali pretirano velike ustnice, mačje oči in podobno). Taki instant ideali niso nekaj, kar bi bilo treba posnemati, saj so zelo minljivi, posledice posegov za dosego takih idealov pa trajne.
Obstajajo pa objektivni ideali z znanimi proporci, simetrijo ter harmonijo telesa in obraza, ki so z nami že stoletja. In pri odločanju glede dolgoročne smiselnosti posega je treba upoštevati ta načela. Pa tudi to, da je nenazadnje mladostna lepota kljub napredku medicine minljiva. Vrednote skrbnosti, pridnosti, delavnosti, poštenosti pa univerzalne in večne.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV