''Botoks zamrzne obraz in preprečuje kakršnekoli pristne izraze''
Botoks deluje tako, da začasno sprosti mišice, ki povzročajo dinamične gube (gube, ki nastanejo pri obraznih izrazih, kot sta smeh ali jeza). Čeprav preprečuje prekomerno gibanje mišic, ki povzročajo izrazite gube, ne 'zamrzne' celotnega obraza. Pravilno in strokovno izveden tretma z botoksom omogoča subtilne izboljšave, ki ohranjajo naravno izražanje obraza, saj botoks prizadene le določene mišice, ne pa celotnega obraza. Ključno je, da botoks izvaja izkušen strokovnjak, ki zna postopoma in premišljeno odmerjati količino za naraven učinek.

''Botoks je strupen in nevaren za zdravje''
Botoks je prečiščen protein, ki izhaja iz bakterije Clostridium botulinum in se v medicini uporablja že več kot trideset let. Na začetku je bil uporabljen za zdravljenje različnih nevroloških stanj in je v takšnem odmerku popolnoma varen. Seveda lahko botoks v velikih odmerkih povzroči zastrupitev, vendar so kozmetični odmerki tako majhni, da ne predstavljajo tveganja za zdravje. Botoks je eden najpogosteje preizkušenih kozmetičnih posegov, ki ima z dokazi podprt varnostni profil, če ga izvaja usposobljen strokovnjak.

''Botoks je primeren samo za starejše in zrele gube''
Botoks je pravzaprav učinkovit tudi kot preventivni tretma, saj lahko pomaga preprečiti nastanek globokih gub, če se uporablja že v zgodnejših letih. Mlajši pacienti se vse pogosteje odločajo za botoks, da bi zmanjšali drobne linije in preprečili, da bi se gube sčasoma poglobile. Botoks torej ni zgolj sredstvo za zdravljenje obstoječih gub, ampak se lahko uporablja tudi kot preventiva, saj sprošča mišice, ki povzročajo dinamiko na določenih predelih obraza, kar preprečuje, da bi se drobne linije poglobile.

''Botoks povzroča odvisnost, zato ga morate vedno znova uporabljati''
Botoks ni zasvojljiv in ne povzroča fizične odvisnosti. Njegovi učinki so začasni in trajajo približno tri do šest mesecev, nato pa mišice počasi povrnejo svojo prvotno funkcijo. Ljudje se pogosto odločijo za nadaljnje tretmaje, ker so zadovoljni z rezultati, a njihova želja po ponovnem tretmaju ni posledica zasvojenosti, ampak preprosto želje po vzdrževanju gladke kože. Prekinitev tretmajev z botoksom ne povzroči večjih sprememb na koži ali poslabšanja stanja gub, ampak se obraz preprosto vrne v stanje, kot je bilo pred tretmajem.

''Botoks je primeren samo za zmanjšanje gub''
Botoks ima široko uporabnost, ki presega zmanjševanje gub. V medicini se uporablja za zdravljenje različnih nevroloških težav, kot so migrene, prekomerno potenje, mišični krči, celo bruksizem (škripanje z zobmi) in strabizem (škiljenje).

Pri migrenah na primer botoks deluje tako, da sprošča mišice in preprečuje določene živčne signale, kar zmanjšuje pogostost in intenzivnost glavobolov. V estetiki pa se poleg gub botoks uporablja tudi za dvig obrvi, preoblikovanje obraza in zmanjšanje videza širjenja nosnic. Torej ima botoks številne funkcionalne in kozmetične prednosti, ki segajo daleč onkraj zgolj odpravljanja gub.

Botoks je pogosto napačno razumljen in povezan z mnogimi stereotipi. Mit o tem, da bo 'zamrznil' obraz, ga naredil umetnega ali celo povzročil zasvojenost, je daleč od resnice. Če se uporablja pravilno in odgovorno, botoks omogoča svež, naraven videz ter izboljšanje težav, ki presegajo kozmetične cilje.

Najpomembneje je, da se odločate za tretmaje pri usposobljenih in izkušenih strokovnjakih, ki bodo prilagodili odmerek vašim potrebam. Tako boste lahko z botoksom dosegli subtilne in pozitivne rezultate, ne da bi se bali, da bi vaše obrazne mišice ostale brez izraza.
Vsekakor pa ni namenjen za vse. Najboljše je, da se pogovorite s kakšnim znanim in priznanim estetskim kirurgom, ki vam bo znal še dodatno razložiti vse, kar želite vedeti, hkrati pa vam bo znal svetovati, kateri poseg ali tretma je bolj primeren za vas in vašo kožo.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV