Vizita.si
Liposukcija

Estetska medicina

Dr. Miha Brenčič: Liposukcija ne more biti nadomestilo za hujšanje

V.H.
11. 07. 2022 05.00
0

Želja po lepem telesu se običajno še okrepi v toplejših mesecih, ko pokažemo več gole kože, zato ni presenetljivo, da bijemo večne bitke z odvečnimi kilogrami, maščobnimi oblogami ali celulitom. A včasih smo pri tem neuspešni in se ne glede na ves vložen trud, od diet, intenzivne telovadbe do čudežnih krem, ne moremo znebiti odvečne maščobe na določenih mestih. In takrat mogoče celo pomislimo na liposukcijo, ki nam lahko pomaga pri izgubi trdovratnih oblog, ki nam grenijo vsakdan. O liposukciji, vseh njenih učinkih in o tem, kaj je danes na voljo, smo se pogovarjali tudi s specialistom splošne kirurgije.

Nekoč nedosegljivim sanjam in idealom se lahko danes približamo tudi z določenimi posegi, ki so v zadnjih letih vse bolj priljubljeni. Med njimi je tudi liposukcija. Miha Brenčič, dr. med., specialist splošne kirurgije: "V zadnjih 30 letih je liposukcija postala vse bolj priljubljen postopek. Liposukcija je zelo pogost operativni poseg. Je varna, preprosta in učinkovita metoda oblikovanja telesa. Zanesljiv poseg za odstranitev odvečne maščobe, ki je s telesno vadbo in urejeno prehrano ne morete izgubiti."  Več o tem pa si lahko preberete v nadaljevanju. 

Kdaj se običajno odločimo zanjo in kdo je primeren pacient? 

Sodoben način življenja sili ljudi v relativno nezdravo življenje z nezdravo prehrano. Posledica tega so odvečne maščobne zaloge na nekaterih delih telesa, ki jih običajno ne uspemo odstraniti niti z rednim treningom niti z dietami ali s kasnejšimi poskusi zdravega načina življenja. S kirurškimi posegi lahko pomagamo in zmanjšamo te zaloge.

Torej, liposukcija? 

To najlažje storimo z liposukcijo. Še vedno je najuspešnejši poseg klasična mehanska liposukcija, pri kateri s posebnimi kanilami skozi majhne odprtine v koži posesamo in tako odstranimo odvečno maščevje. Liposukcija ne more biti nadomestilo za hujšanje. Najboljši uspehi pri liposukciji so tam, kjer odstranimo maščevje na tistih delih in to ne v prevelikih količinah, kjer sicer ne gre. To imenujemo oblikovanje telesa. Anglosaksonci to imenujejo liposculpturing. Med klasično in lasersko (lasersko asistirano) liposukcijo je nekaj razlik.

Kakšna je razlika med kirurško in lasersko liposukcijo?

Anestezija: tradicionalna liposukcija pogosto zahteva splošno anestezijo, lasersko asistirano je mogoče izvesti z lokalno anestezijo in sedacijo.

Rezi: ker se maščobne celice topijo z lasersko energijo, jih je nato lažje odstraniti, so ranice lahko manjše, posledično so tudi brazgotine manj vidne.

Čas postopka: laserska liposukcija je lahko izvedena v krajšem času kot klasična.

Obdobje okrevanja: manj po operativne otekline ter običajno krajše obdobje okrevanja.

Kako poteka sam poseg?

Postopek liposukcije je videti tako, da področje, ki ga želimo remodelirati oziroma iz katerega želimo odstraniti maščevje, najprej napolnimo s posebno tekočino, ki se imenuje tumescentna tekočina. Ta tekočina ima tri funkcije. Prva je, da področje zatrdi, da tako lažje odstranjujemo podkožno maščevje. Deluje tudi anestetično, kar pomeni, da s tem postopkom področje omrtvimo. Tretja naloga tumescentne tekočine pa je, da skrči drobne krvne žile, ki se pri samem posegu lahko oziroma se poškodujejo. S tem zmanjšamo izgubo krvi. Sama izguba krvi pri liposukciji ni večji problem, kadar gre za zmerne liposukcije in za liposukcije na manjših področjih, je pa lahko težava pri več liposukcijah, kadar iz človeškega telesa odstranimo več kot pet do šest litrov maščevja. Nato naredimo na koži manjše do 1 cm velike reze, skozi njih vstavimo sonde in s podtlakom posesamo odvečno podkožno maščevje.

Kakšne rezultate lahko dosežemo in od česa so odvisni? 

Seveda gre tukaj za kirurški poseg, ki je podvržen oziroma za katerega veljajo enaka pravila kot za ostale kirurške posege. Končni rezultati liposukcij so vidni po treh do štirih mesecih. Seveda je v tem obdobju potrebno, da tudi posameznik nekaj naredi, da bo končni rezultat čim boljši.

Treba je masirati področja liposukcije in to vsaj enkrat dnevno 20 minut do pol ure v vse smeri. Večkrat je dobrodošla tudi limfna drenaža, tako da s skupnimi močmi na koncu pridemo do želenega estetskega rezultata, da tako dosežemo zadovoljstvo posameznika. Če je z rezultatom zadovoljen posameznik, je zadovoljen tudi kirurg.

Končni rezultati liposukcij so vidni po treh do štirih mesecih.
Končni rezultati liposukcij so vidni po treh do štirih mesecih.FOTO: AdobeStock

Na kaj moramo paziti po posegu?

Po posegu je treba nekaj dni mirovati, se pravi fizične aktivnosti omejiti le na tiste za osebne potrebe. Treba je imeti kompresijsko oblačilo, ki je izdelano iz posebnega močnega elastičnega materiala. Funkcija kompresijskega oblačila v začetnem pooperativnem obdobju je ta, da stisne področja, kjer smo odstranili podkožno maščevje. S tem zagotovimo, da se prazni prostori, ki so nastali na mestih odstranjenega podkožnega maščevja, stisnejo in zlepijo. Sočasno preprečuje nastanek večje otekline ali izliva večje količine krvi v podkožje. Prve dneve je treba kompresijsko oblačilo imeti nameščeno kontinuirano, torej tudi čez noč. Po nekaj dneh se lahko prične tuširati področje liposukcije z mlačno vodo. Kar se tiče nege telesa, ni posebnih omejitev. Po treh do štirih dneh se lahko prične stopnjevati fizične aktivnosti, vendar še vedno previdno. Po 14 dneh ni večjih omejitev glede fizičnih aktivnosti. Po tem času se lahko v večini primerov posameznik postopno aktivira do polne aktivnosti.

In možni stranski učinki ... 

Neželeni učinki liposukcije so enaki kot pri vseh kirurških posegih. Gre predvsem za krvavitev ali okužbo, ki pa sta ob pravilni predpripravi redki. Ob dobrem načrtovanju in tehnični izvedbi so asimetrije, neenakomerno odstranjeno maščevje in neravnine redek zaplet. Nevaren zaplet je lahko poškodba notranjih organov, ki je k sreči zelo redek. Opisani so tudi življenjsko ogrožajoči cirkulatorni zapleti ob odstranitvah nadpovprečno velikih količin maščobe (maščobna embolija).

Kakšne so še alternative liposukciji in v kakšnih primerih?

Alternativa v zahtevnih primerih, kjer gre za kombinacijo odvečne kože in tudi preostale maščobe po uspešnem hujšanju, je abderoplastika. Lahko jo kombiniramo tudi z liposukcijo, da dosežemo želen estetski videz.

Druga alternativa je lipoliza. Pri lipolizi gre za topljenje moteče maščobe na problematičnih predelih in v manjšem obsegu kot pri liposukciji.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587