Pomlajevanje obraza z botoksom velja za najpogostejši poseg v plastični kirurgiji, s katerim lahko omilimo ali celo preprečimo določene gubice. Več o tem in kakšne rezultate lahko dosežemo na področju pomlajevanja obraza, pa si lahko preberete v pogovoru z lepotnim kirurgom, dr. Novakom.
Kaj vse je danes na voljo za pomlajevanje obraza?
Za pomlajevanje obraza ter ohranjanje mladostnega videza so dandanes na voljo različne metode nekirurških liftingov, ki jih izvajamo s pomočjo visokoenergijskih naprav, ki kot vir energije uporabljajo radiofrekvenco ali ultrazvok. Gre za različno intenzivne metode, s katerimi preprečujemo in odpravljamo znake staranja, ki se kot posledica gravitacije kažejo kot upadla, odvečna koža, ki se nabira zlasti na spodnjem delu obraza ter podbradku.
Če želimo hitre rezultate ... Kaj priporočate?
Za najbolj hitro vidne učinke glajenja zlasti mimičnih gubic se še vedno uporablja botoks, za nadomeščanje izgubljenega volumna ter poudarjanje potez obraza pa dermalna polnila na osnovi hialuronske kisline, s katerimi, kot že samo ime pove, zapolnimo obstoječe gubice ter polnimo obraz. Zlasti se uporabljajo za polnjenje in oblikovanje ustnic, oblikovanje spodnje čeljusti in brade, polnjenje lic, odpravljanje podočnjakov ter korekcijo nosne grbice.
Kateri poseg je najbolj primeren za glajenje gub in zakaj?
Za glajenje mimičnih gubic je najbolj varna ter učinkovita metoda aplikacija botoksa. Botoks se uporablja predvsem na zgornjem delu obraza – najpogosteje za glajenje gubic med obrvmi, preprečevanje mrščenja cela in glajenje oziroma preprečevanje gubic okoli oči, ter ob nosnem korenu. Prav tako ga uporabljamo tudi za dvig povešenih ustnih kotičkov ter za preprečevanje škrtanja z zobmi.
Količina materiala, ki se uporabi, je individualno prilagojena in jo na podlagi temeljitega pogovora s pacientom predlaga zdravnik ob posvetu.
Kakšen je postopek in za koga vse je primeren?
Tako za ženske kot tudi za moške z že vidnimi izraznimi (mimičnimi) gubicami, pa tudi tiste, ki želijo preprečiti njihov nastanek, je najbolj primerna aplikacija botoksa.
In najpogostejši razlogi zanj?
Najpogostejši razlogi, zaradi katerih se stranke odločajo za aplikacijo botoksa, so zlasti navpične gube med obrvmi ter vodoravne gube na čelu in smejalne gubice okoli oči, saj si želijo svežega in spočitega videza. Zaradi omenjenih gubic namreč pogosto delujemo utrujeni, nejevoljni, žalostni, čeprav se tako ne počutimo.
Kakšne rezultate lahko dosežemo in ali je potrebno tudi okrevanje?
Učinek botoksa se začne kazati v nekaj dneh po posegu, tretma pa je neboleč in ga lahko opravite v času kosila. Odveč je skrb, da bo vaš obraz po terapiji z botoksom zamrznjen in brezizrazen, saj, kot omenjeno, količino individualno prilagodimo. Gre za enega najpogosteje in najdlje izvajanih neinvazivnih estetskih posegov, prav tako pa ste v rokah izkušenih zdravnikov lahko popolnoma varni in sproščeni.
Učinek, ki ga lahko pričakujete, ko botoks začne delovati, je svež in spočit videz. Večinoma okolica opazi le, da ste videti bolje, bolj sveže in spočito.
Rezultati so vidni kar nekaj časa ... Ampak kdaj je treba postopek ponoviti?
Učinek botoksa postopoma izzveni v štirih do šestih mesecih. Na obnovitev lahko pridete, ko učinek popolnoma popusti, lahko pa tudi že prej, ko vas začnejo morebitno mrščenje in gubice znova motiti.
Kakšni so lahko stranski učinki oziroma na kaj je treba paziti?
Bistveno je, da se kakršen koli poseg, tako aplikacija botoksa kot tudi polnil, izvede v medicinskem centru oziroma na kliniki z ustreznimi dovoljenji in opremo ter da poseg izvede izkušen strokovnjak, zdravnik specialist, z licenco za delo v Sloveniji.
Pri uporabi botoksa so zapleti izjemno redki oziroma jih praktično ni. V kolikor nam učinek ne odgovarja, moramo le počakati, da izzveni. Najpogostejši stranski učinek pri uporabi dermalnih polnil je možnost pojava podplutbe in otekline, kar je kratkotrajno. V primeru, da bi polnilo aplicirala neizkušena oseba, brez ustrezne izobrazbe, pa so zapleti lahko resnejši in zahtevajo zdravniško pomoč.
Torej za volumen in poudarjanje potez obraza pa uporabljamo dermalna polnila?
Z uporabo dermalnih polnil ali filerjev na osnovi hialuronske kisline koži na naraven, učinkovit in varen način povrnemo volumen, elastičnost in mladosten videz.
Primerna so tako za ženske kot moške, ki želijo:
- omilitev statičnih gub (najbolj moteče so običajno nazolabialne, glabelarne, marionetne gube, horizontalne gube načelu ter ob očesnih kotičkih);
- oblikovanje ali povečanje ustnic;
- oblikovanje ali povečanje lic;
- povečanje brade;
- poudarjanje spodnje čeljusti;
- oblikovanje nosu (korekcija nosne grbe, kriv nosni hrbet);
- zapolnitev nepravilnosti obraza, prirojenih ali nastalih kot posledica staranja (npr. povešenje kože, atrofija mehkih tkiv ipd.).
Poseg traja v povprečju 15 do 30 minut. Po ustrezni pripravi nato s sterilno tehniko izvedemo injiciranje polnila v dele obraza, kjer si želimo korekcije. Po posegu hladite področje, kjer je bilo vbrizgano polnilo. S tem se zmanjša možnost nastanka oteklin in podplutb.
Na voljo imamo tudi polnilo, ki stilmuilra sintezo lastnega kolagena ter polnilo za biorevitalizacijo kože ter tako imenovane SkinBoosterje.
Kašen je vaš recept za ohranjanje mladostnega videza?
Za ohranjanje mladostnega videza je bistvena celostna ter konstantna obravnava, kar sicer ne pomeni, da se moramo neprestano posluževati vseh navedenih posegov, temveč da svoji koži in telesu privoščimo kvalitetno obravnavo ter da se zavedamo pomembnosti pravočasnega ukrepanja. Pomemben je tudi zdrav način življenja, ki naj vključuje redno telesno vadbo, vnos kvalitetnih hranil ter gibanje na svežem zraku. Odsvetujemo pretirano izpostavljanje sončnim žarkom ter stresu in škodljivim zunanjim dejavnikom, kot je kajenje.
Skrb zase okolica marsikdaj obravnava kot nečimrnost, sami pa želimo vsem posameznikom, ki se želijo v svoji koži počutiti dobro ter si želijo, da njihov videz izraža njihovo počutje, ponuditi le najboljše terapije ter obravnavo.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV