Ptoza ali povešena veka pomeni, da se veka povesi nad oko. To lahko poslabša vid in povzroči druge zaplete, piše my.clevelandclinic. Stanje je lahko prisotno ob rojstvu (prirojeno) ali pridobljeno pozneje v življenju, na voljo pa so tudi možnosti zdravljenja. Če vas prizadene ptoza, obiščite svojega očesnega specialista, da se pogovorite o razpoložljivih možnostih.

Kaj je ptoza?
Običajno do ptoze pride, ker vaša mišica dvigalka, mišica, ki dvigne veko, ne deluje, kot bi morala. Stanje lahko omeji vaš vid ali ga popolnoma blokira, odvisno od tega, koliko se vaša veka povesi. Ptoza veke lahko prizadene eno ali obe zgornji veki. Lahko je tudi slabše na enem očesu kot na drugem. Druga imena za stanje vključujejo blefaroptozo, ptozo zgornje veke ali povešeno veko.

Vrste ptoze
Ptoza lahko prizadene tako otroke kot odrasle.
Prirojena ptoza: Prirojena ptoza pomeni, da se je vaš otrok rodil s tem stanjem. Težave z razvojem mišice dvigalke povzročajo prirojeno ptozo.
Pridobljena ptoza: Ta vrsta ptoze prizadene odrasle pozneje v življenju. Pojavi se, ko mišica dvigalka oslabi ali se loči od veke.
Kakšni so simptomi ptoze?
Običajno lahko ugotovite, ali imate vi ali vaš otrok ptozo po videzu veke. Lahko pokrije le zgornji del očesa ali celotno zenico. Drugi simptomi ptoze lahko vključujejo:
– Prekomerno drgnjenje oči.
– Povečano solzenje.
– Zmanjšan ali oslabljen vid.
– Utrujenost in bolečina okoli oči.
– Otroci lahko nagnejo glavo nazaj, da bi videli.

Kaj povzroča ptozo?
Vzroki ptoze so odvisni od vrste. Nekateri dojenčki se rodijo s ptozo ene ali obeh vek (prirojena ptoza). Ptoza se lahko pojavi pozneje v življenju (pridobljena ptoza), če so mišice ali vezi, ki običajno dvignejo vašo veko, oslabljene zaradi poškodbe ali bolezni. Včasih je povešenost posledica poškodbe živcev, ki nadzorujejo mišice vek.
Večina ptoze se zgodi s staranjem. S staranjem se koža in mišice vek raztegnejo in oslabijo. Včasih prejšnja operacija oči pospeši to spremembo, ker lahko instrumenti, ki se uporabljajo za ohranjanje odprtega očesa med operacijo, raztegnejo vašo veko.

Kaj se zgodi, če ptoze ne zdravimo?
Če ima vaš otrok prirojeno ptozo, prej ko jo začnete zdraviti, tem bolje. Če se ne zdravi, lahko vpliva na razvoj vida in povzroči druge težave. Blaga pridobljena ptoza manj verjetno povzroči težave z vidom, zato vam morda ne bo treba poiskati zdravljenja. Toda huda ptoza lahko povzroči resne zaplete, če je ne zdravite. Zapleti ptoze lahko vključujejo:
Astigmatizem: Ko vaša veka pritiska na sprednji del očesa, lahko spremeni obliko očesa. To lahko povzroči popačenje vida (vid je lahko raztegnjen ali valovit).
Ambliopija: Astigmatizem in druge refrakcijske napake (težave pri ostrenju zaradi potrebe po očalih) lahko povzročijo ambliopijo ali leno oko.
Položaj z brado navzgor: Ko mora vaš otrok nagniti brado navzgor, da bi lahko videl dlje od spuščenih vek, lahko to povzroči težave z vratom, zategnjene čelne mišice in zamude pri razvoju.

Kako popravite ptozo?
Zdravljenje ptoze je običajno odvisno od tega, kako dobro delujejo mišice vek. Če stanje ne vpliva na vaš vid in vas videz ne moti, zdravljenja morda sploh ne potrebujete. Če ptoza povzroča težave z vidom, videzom ali obojim, vam lahko očesni specialist priporoči zdravljenje. Vrsta zdravljenja je odvisna od tega, ali je ptozo povzročila bolezen ali staranje. Zdravljenje ptoze, ki jo povzroča staranje, običajno vključuje operacijo.
Operacija ptoze
Operacija ptoze se izvaja v lokalni anesteziji s sedacijo (budni ste, vendar ne čutite posega). Vaš kirurg naredi rez v koži vaše zgornje veke. Tako lahko kirurg najde majhno mišico, ki dvigne vašo veko. Kirurg namesti šive, da zategne to mišico in dvigne vašo veko. Rez v koži vaše veke se nato zapre z več šivi.

Kirurg lahko izvede celotno operacijo izpod vaše veke. V tem primeru vam kirurg obrne veko in napne mišico od spodaj. Za ta pristop ni potreben noben rez kože. Po operaciji vam bo kirurg pojasnil, kako skrbeti za vaše oko. Pomembno je, da se po operaciji vrnete k svojemu zdravniku, da lahko preveri vaše rezultate. Termini so običajno načrtovani od nekaj dni do enega tedna po operaciji.
Zapleti zdravljenja
Po operaciji ptoze se lahko pojavijo zapleti. Takoj po operaciji sta lahko višina in oblika veke asimetrični. Vaš kirurg je morda tudi premalo ali preveč popravil vaše stanje, kar bi moralo sčasoma izzveneti. Drugi zapleti operacije ptoze vključujejo:
– Krvavitev iz rane.
– Okužba mesta kirurškega posega.
– Poškodba vaše roženice.
– Nepopolno ali nenormalno zaprtje vek.
– Ponavljajoča (povratna) ptoza.

Kapljice za oko za ptozo
Na voljo so kapljice za oči na recept za odrasle z nekaterimi oblikami pridobljene ptoze. Zdravilo se imenuje oksimetazolin in deluje na mišico dvigalko. Po uporabi kapljic so nekateri opazili, da se jim veke bolj odprejo. Če želite nadaljevati z delovanjem, morate kapljice uporabljati vsak dan. Kapljice ne delujejo pri vseh oblikah ptoze, zato se posvetujte s svojim oftalmologom, da vidite, ali bodo delovale za vas.

Ali je ptozo mogoče preprečiti?
Prirojene ptoze ne morete preprečiti, saj je prisotna ob rojstvu (vaš otrok se rodi z njo). Večino vzrokov za pridobljeno ptozo je tudi težko preprečiti. Obeti (prognoza) za ptozo so odvisni od vrste in resnosti stanja. Če potrebujete operacijo, so obeti na splošno dobri. Večina operacij za odpravo povešenih vek je zelo uspešnih.
Vizita e-novice
Vir: my.clevelandclinic
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV