Vizita.si
Botoks

Estetska medicina

Kakšna je razlika med botoksom in dermalnimi polnili?

N.R.A.
16. 02. 2024 04.49
1

Pogosto potekajo razprave o botoksu in dermalnih polnilih. Kaj izbrati, kakšne so razlike?

Botoks in dermalna polnila so danes postali splošno sprejeta izbira za zdravljenje gub v skoraj vseh starostnih skupinah. Skupna značilnost obeh je, da se oba aplicirata z injekcijo v določeno telesno tkivo. Ni polnila in botoksa, ki bi ga lahko nanesli s kremo ali kako drugo kozmetično metodo.

Preden pojasnimo razlike med tema dvema produktoma, moramo zagotovo povedati nekaj več o glavnem vzroku za nastanek gub.

Stara koža?

Ne, koža ni tkivo, ki je odgovorno za nastanek gub, vsaj ne glavno pri tem procesu. Gube so namreč posledica tega, kar se dogaja spodaj. Koža je naš največji in najlepši organ, vsebuje pa več plasti, ki v globino vključujejo druga tkiva. Največja razlika med botoksom in polnili je tako v tem, da je treba vsako od teh sredstev nanašati na drugo plast, torej v drugo tkivo.

Botoks
Botoks FOTO: AdobeStock

Botoks

Sam botoks sprošča mišice, narejen pa je iz bakterij. Na trgu je že več kot dve desetletji in se uporablja za zdravljenje nevroloških motenj, ki povzročajo šibkost mišic. Uporablja se tudi za zdravljenje migrene in drugih zdravstvenih stanj.

Za zdravljenje gub se botoks uporablja predvsem za zdravljenje dinamičnih gub. Te gube se naravno pojavljajo okoli oči in ust, pa tudi med obrvmi. S starostjo postanejo bolj izrazite. Injekcije botoksa sprostijo mišice v bližini teh gub. Preprečevanje premikanja mišic zmanjša videz dinamičnih gub. Botoks se ne uporablja za drobne gubice, ki nastanejo zaradi razgradnje kolagena. Sam postopek injiciranja traja le nekaj minut z opaznimi rezultati v dveh tednih.

Dermalna polnila
Dermalna polnilaFOTO: Adobe Stock

Dermalna polnila

Dermalna polnila zdravijo tudi gube na obrazu. Uporabljajo se predvsem za nego gub nasmeha, čeprav se lahko polnila uporabljajo tudi za polnjenje ustnic ali lic. Včasih se uporabljajo za zdravljenje rok ali za zmanjšanje videza brazgotin. Dermalna polnila pa niso odobrena za polnjenje drugih delov telesa, na primer prsi.

Dermalna polnila so v različnih oblikah in se tako kot botoks lahko injicirajo. Nekatera so začasna in se uporabljajo predvsem za mehka tkiva na obrazu vzdolž nasmeha. 

Vir: healthline

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 713