''Lepota je pravilo zlatega reza. Lep nos je tisti, ki se ne vidi, ko pogledamo obraz. Tisti, ki prispeva k harmoniji obraza,'' pojasni lepotni kirurg Boris Onišak, ki je opravil že več kot 1.500 estetskih korekcij nosu. ''Svojim pacientom vedno povem, da se bo tudi po operativnem posegu svet vrtel enako naprej, vse bo enako. Pomembno je samo, da se bodo po posegu oni počutili bolje.'' Več o rinoplastiki si lahko preberete v nadaljevanju.
Kaj je rinoplastika?
Beseda rinoplastika izhaja iz besede rinos, ki pomeni nos, medtem ko beseda plastika pomeni oblikovanje. Torej govorimo o estetski korekciji oziroma o preoblikovanja zunanjosti nosu, natančneje nosne piramide – tistega vidnega dela nosu, ki je na sredini našega obraza.
Kakšne spremembe lahko dosežemo z rinoplastiko?
Z rinoplastiko lahko dosežemo vidno spremembo zunanjosti nosu. Najbolj pogoste so korekcije zaradi nepravilnosti, kot je npr. grbica hrbtišča nosu, zamaknjenost nosu levo ali desno, predolg, preširok ali prevelik nos in podobno. Nos lahko korigiramo zaradi prirojenih težav, na primer pri shizah (razcepitev zgornje ustnice in mehkega neba, kar vpliva na deformacijo nosu) ali tudi pri kakšnih drugih boleznih in poškodbah. V večini primerov estetsko korekcijo nosu kombiniramo s funkcionalno korekcijo nosu (septoplastiko).
Kako se pripravimo na operacijo in kako poteka sama operacija?
Korekcijo nosu izvajamo v splošni anesteziji, kar pomeni, da pacient spi. Celotni postopek od sprejema do odpusta iz klinike traja okoli šest ur. Pacienti dobijo natančna navodila, kako se naj pripravijo na samo operacijo, pri čemer je pomembno, da prenehajo jemati zdravila, ki vplivajo na strjevanje krvi. Na poseg pridejo na tešče, po posegu so odpuščeni v dnevno domačo oskrbo.
Kakšno je okrevanje po operaciji in koliko časa traja?
Po in že pred samo operacijo (14 dni prej in potem) se odsvetuje kajenje, ki moti celjenje. Del pooperativnega zdravljenja je tudi počitek, zato se je treba izogibati pretiranemu naprezanju. Odsvetuje se na primer dvigovanje težjih bremen, z glavo ne smemo biti dlje časa nagnjeni navzdol (na primer že zavezovanje vezalk na čevljih lahko sproži krvavitve iz nosu). Po posegu dobimo posebno opornico, ki je prilepljena na nosno piramido ter zagotavlja čvrstost in stabilnost nosnim kostem, da se lahko pravilno zacelijo. Opornico odstranimo približno deset dni po posegu in večina pacientov se po 14 dneh lahko vrne k svojim vsakodnevnim opravkom.
Kakšni so lahko stranski učinki?
Do pooperativnih zapletov pride v 10 do 12 odstotkih primerov. Pomembno je, da postopek opravlja čim bolj izkušen strokovnjak, zaradi katerega se možnost nezaželenih stranskih učinkov zmanjša. Poznamo hitre zaplete, na primer pooperativne krvavitve, lokalno vnetje in pozne zaplete, kot so hipertrofična brazgotina, ostanek grbice, asimetrija vršička nosu ali hrbtišča … Običajno se jih lahko korigira v lokalni anesteziji.
Kdo je primeren kandidat?
Za rinoplastiko se odločimo, ko je rast nosu zaključena, kar se praviloma zgodi okoli 18. leta (pri puncah prej kot pri fantih). Pomembno je, da se odločimo za operacijo iz pravih razlogov, torej zase in ne zaradi drugih.
Kakšne so alternativne možnosti?
Korekcija nosu je pri manjših nepravilnostih mogoča tudi s polnili na osnovi hialuronske kisline. Ta poseg se izvaja ambulantno. Pri samem postopku apliciramo hialuronsko kislino, rezultati pa so vidni takoj. Polnila se razgradijo približno v obdobju enega leta.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV