Vizita.si
Andrej Testen, estetski kirurg

Estetska medicina

Filerji – kaj vse morate vedeti o njih?

J.B.
25. 05. 2020 08.00
0

Sodobna estetska medicina vse bolj uporablja dermalna polnila. Vedno bolj priljubljena je hialuronska kislina, ki jo aplicirajo v točno določene dele obraza: od lic do ustnic. Vplivneži na Instagramu in Youtubu metode korekcije obraza nenehno promovirajo med mladimi in morda so ravno zato pri njih tako priljubljena. Slaba stran filerjev je predvsem, da mora, "če je stranki učinek všeč, priti po vnovično aplikacijo polnila". Kaj vse še morate vedeti o filerjih, preden se odločite za njih?

Filerji ali dermalna polnila so vedno bolj priljubljena med mladimi.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Odgovore smo iskali pri estetskem kirurgu Andreju Testenu.

Andrej Testen, estetski kirurg
Andrej Testen, estetski kirurgFOTO: osebni arhiv

Kaj so filerji? V čem se razlikujejo od botoksa?

Polnila, govorimo o hialuronski kislini, se uporabljajo za polnjenje gubic, ki so posledica staranja, izgube volumna in povešanja tkiv. Poleg tega se jih lahko uporabi za zakrivanje nepravilnosti, kot so kriv nos, grbica in povešenost nosa, dodajanje volumna upadlim ličnicam, poudarek premajhne brade in povečanje ustnic. Botoks pa se uporablja za tretiranje mimičnih gubic, torej je najprimernejši za zgornjo tretjino obraza.

Večinoma ljudje to mešajo in se večkrat sliši izraz, da ima katera "botoks v ustnicah", ali "je cela nabotoksirana" ...

Ali so res vedno bolj priljubljeni? Opažate tudi vi porast med mladimi?

Glede na hitrost življenja se ljudje vedno pogosteje odločajo za kratke, ambulantne posege, brez pretirane rehabilitacije. Posegi so preprostejši, mladi pa pogosteje posegajo po polnilih kot botoksu.

Kakšne vrste tkivnih polnil poznamo?

Hialuronsko kislino in kalcijev hidrokisapatit, ki se uporablja za druge stvari.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Je njihov učinek dolgotrajen? Če ne, kako dolgo traja?

Trajanje je odvisno od hitrosti razgradnje. Ta je odvisna predvsem od koncentracije encima, hialaze, ki polnila razgrajuje, od mesta aplikacije in ne nazadnje od vrste polnila. Seveda tudi od sposobnosti zaznave vsakega posameznika. Polnila se namreč začnejo postopno razgrajevati, tako da je po pol leta na mestu aplikacije morda le še polovica dodanega polnila. Nekatere stranke razlike, ki jo ustvari polovica izdelka, ne opazijo oziroma se jim zdi učinek premajhen.

Ali je – ko enkrat začnemo – sploh mogoče "odnehati"?

Preneha se lahko kadarkoli. Dobra stran polnila je, da je učinek minljiv. Če se ustvari videz, ki stranki ni všeč, se po nekem času videz povrne na začetno stanje – se obraz "zresetira". Kar pa je tudi slaba stran, saj mora, če je stranki učinek všeč, priti na vnovično aplikacijo polnila. Po navadi se dogaja zadnje.

Vsak resni injektor (oseba, ki dodaja polnila), ima vedno na zalogi hialazo, s katero se lahko polnilo popolnoma in takoj razgradi.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Kaj bi moral vedeti vsak, ki razmišlja o polnilih, preden se odloči za poseg?

Da gre za poseg, ki je namenjen pomlajevanju, korekciji manjših do srednjih nepravilnosti obraza in ni nadomestek kirurgije. Pomemben je dodatek, ki lahko zagotovi mladosten videz dalj časa. Prav tako je pomembno, da posege izvaja izšolan injektor, ki pozna lastnosti ter dobre in slabe strani polnila. Nekdo, ki bo znal rešiti komplikacije, če bodo nastale.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662