Zvezdana zlahka prepozna nekoga, ki je imel lepotno operacijo ali je dobil injekcijo botoksa, zdi se ji, da ti postopki niso več skrivnost in niso več nekaj, kar bi morali prikrivati, sprašuje pa se, kdaj se to neha in kako daleč je treba iti, da obdržiš mladostni videz.
“Tragično je neskončno poželenje po mladosti, sama moram imeti močno voljo, da me modne zapovedi in pritisk javnosti ne potegnejo v to, da bi tudi sama kaj naredila. Kot igralka čutim ta pritisk in v kakšni temni noči tudi razmišljam o tem, kaj naj naredim in če bom kaj naredila, ali bom popustila in ali se bom predala temu močnemu pritisku.”
Je botoks varen?
Lepotna industrija je neizprosna, zahteve po lepih, gladkih, mladih obrazih vse več ljudi usmerjajo k uporabi botoksa. Botoks je ime za botulinom toksin tipa A. Gre za močan neurotoksin, ki blokira prenos živčnih impulzov v mišico in s tem preprečuje krčenje mišice. Koža pod njo postane mehka in gladka.
V plastični kirurgiji se botoks uporablja za oslabitev mimike mišic – zunanjih kotičkov oči, smejalne gube čela, gube na čelu, nosu, nad obrvmi, za dvig obrvi, gub na zgornji ustnici ter gub na vratu. Tretiranje izbranih mišic z botulinum toksinom je enostaven in varen postopek, ki je skorajda neboleč in zato ni potrebe po anesteziji. Z majhno iglico v izbrane obrazne mišice injicirajo zelo majhno količino botoksa.
Prav tako se lahko botoks vbrizga tudi v kožo pri zdravljenju znakov hudega znojenja pod pazduho, če zdravila ne delujejo dobro.
Na lepotni kliniki Fabjan pravijo, da botoksa ne smete dobiti, če imate kakšno obolenje mišic (npr. Miastenia gravis itd.), če ste noseči ali dojite, če ste imeli kakršne koli probleme z injiciranjem v mišice, vnetje ali oslabitev mišic, kamor bi vbrizgali botoks.
Estetski kirurg Marjan Fabjan: “Če ste imeli nasploh kakršen koli problem z mišicami oz. jemljete antibiotike ali zdravila za sprostitev mišic, če ste imeli operacijo v tem predelu mišic, če ste imeli kdaj vnetje v mišici, ki je planirana za injekcijo, če ste imeli kdaj težave s požiranjem in z dihanjem, če ste imeli kakršne koli težave z mišicami, če planirate operacijo v bližnji prihodnosti v tem predelu, morate opozoriti zdravnika.”
Tudi botoks ima lahko neželene učinke, kot so težave pri požiranju in govoru, ki lahko trajajo v prvih nekaj dneh po injekciji in trajajo največ dva tedna, po vbrizganju imate lahko bolečine na mestu vboda.
Marjan Fabjan, dr. med.: “V naši ambulanti smo v enem letu z botoksom tretirali 150 pacientov. Od vseh omenjenih komplikacij smo imeli eno pacientko z enodnevno drisko, ki pa je nismo vzročno opredelili (ni bila izključena oporečna prehrana) in eno pacientko z vnetjem očesne veznice, ki je bila posledica prehlada v mrzlem zimskem okolju, ker je po botoksu oko bolj odprto in je s tem večja možnost prehlada.”
Botoks je sicer izjemno učinkovit in gubice dobesedno izbriše z obraza. Izraz po posegu je sproščen in mladosten. Postopek traja le nekaj minut. Vzbrizga ga strokovnjak, pomembno je, da veste, kdo postopek izvaja. Največji učinek dosežejo pri ljudeh, ki so stari med 30 in 50 let, manj primerni so za starejše od 65 let. Postopek pa je treba ponoviti vsakih nekaj mesecev.
Slovenski strokovnjaki ne poročajo o hudih neželenih učinkih po vbrizganju botoksa, večina tistih, ki se odločijo za ta postopek, je zelo zadovoljnih.
Uporaba botoksa ni tako agresivna, kot so lepotni posegi in ne povzroča večjih sprememb obraza, mišice se pogladijo, obraz je videti mladostnejši in bolj napet ter svež. Številni prisegajo nanj, saj tako ohranjajo lep videz, brez večjih postopkov estetske kirurgije. Dobro pa je vedeti, kakšni so možni neželeni učinki in da postopek ni trajen.
Povsem druga zgodba pa je, kam drvi neskončen in močan odnos do lepega in mladega videza in kako daleč so ljudje pripravljeni iti, da bi bili videti mladi in lepi. Odgovor je osebna odločitev vsakega posameznika, je stanje duha in samopodobe. Odločili pa se boste tako in tako sami.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV