Vizita.si
Ravno tako upamo, da se niste sončili.

Koža

Kaj narediti po dnevu na plaži?

L. E.
20. 07. 2018 08.14
0

Upamo, da ste ta dan preživeli v senci in da ste bili zaščiteni z dovolj sončne kreme, poleg tega pa še s kakšnim pokrivalom in daljšimi rokavi. Ker so bili kljub temu vaša koža in lasje izpostavljeni ultravijoličnim žarkom, pa je, ko se spet vrnete med štiri stene, ki so vsaj trenutno vaš dom, prav, da nekaj več časa kot običajno posvetite negi.

Ravno tako upamo, da se niste sončili.
Ravno tako upamo, da se niste sončili.FOTO: Profimedia

Da koža ne bo izgubila sijaja

Nekaj ultravijoličnih žarkov sicer naša koža celo potrebuje. Sama namreč tvori vitamin D, ki ga naše telo potrebuje za zdrave kosti, zobe in mišice. Pomembno vlogo ta vitamin igra tudi pri delitvi celic, vse več dokazov je, da sodeluje pri delovanju imunskega sistema, pišejo na strani Nacionalnega inštituta za javno zdravje – NIJZ. A koliko sonca je dovolj, da naše telo dobi zaloge vitamina D, ki jih potrebuje? "Naše telo samo tvori dovolj vitamina D, če nekajkrat na teden po približno petnajst minut soncu izpostavimo obraz, roke in dekolte ali druge dele kože. Pomembno je, da smo neposredno izpostavljeni sončni svetlobi in da ne uporabljamo krem za sončenje. Po nekajminutnem sončenju uporabimo zaščitno kremo in oblačila ali se prestavimo v senco."

Več o vitaminu D si preberite tukaj.

Po obisku plaže si obilno nanesite kremo, ki naj vsebuje čim manj sestavin, ki lahko dodatno dražijo. Sem denimo spadajo parfumi in barvila.
Po obisku plaže si obilno nanesite kremo, ki naj vsebuje čim manj sestavin, ki lahko dodatno dražijo. Sem denimo spadajo parfumi in barvila. FOTO: Profimedia
Za petnajst minut pa dejansko kožo izpostavite soncu že, ko se odpravite do trgovine s hrano in nazaj. Zato posebno sončenje – vsaj poleti, da bi pridobili vitamin D, ni potrebno. Ne le da pretirano izpostavljanje ultravijoličnim žarkom povečuje tveganje za pojav kožnega raka. Za našo kožo je sončenje naporno, in če ne bomo pazili, bo hitro videti utrujena in izsušena, bolj bodo postale vidne vse gubice. Že na plaži jo zato obilno mažite s sončno kremo. Priporočljivo je, da se zaščitite tudi s kakšnimi lahkotnimi oblačili z dolgimi rokavi. Ko pridete domov, pa sperite s kože tako sončno kremo kot pesek in vse ostalo.

Uporabite gel za tuširanje, ki ni parfumiran in obarvan, saj te sestavine kožo dodatno dražijo. Nato se obilno namažite s kremo, ki hrani in pomirja. In tudi ta naj ne bo parfumirana in obarvana. Naj ne vsebuje niti kakšnih alkoholov. Ima naj sestavine, kot so dimetikon, glicerin, propilen glikol, urea, vazelin, lanolin, mineralno, sončnično, olivno, jojobino in kokosovo olje, karitejevo in kakavovo maslo ... Še posebej pa pomirjata naslednji dve sestavini: kamilica in aloe vera. Kremo namažite čim bolj na debelo in pustite, da se vpije.

Več o tem, kako izbrati pravo sončno kremo, si preberite tukaj. 

Trpijo tudi lasje

Pri laseh se pogosto škoda ne pokaže tako hitro kot pri koži. Vendar pa niti lasje v soncu, morju in pesku ne uživajo tako kot vi. Če je le mogoče, jih imejte na plaži in v vodi spete, nadenite si pokrivalo. Ko pridete domov oziroma, kjer trenutno domujete, pa si lase tako kot kožo obvezno umijte. Spet izberite šampon, ki je čim bolj nežen ter vsebuje čim manj sestavin, ki so v izdelku izključno zato, da bi ta lepše izgledal ter bolje dišal. Naj bo šampon res čim preprostejši. Vsebuje naj le sestavine, ki lase čistijo in negujejo. Dobri sestavini, ki čistita, sta denimo: sodium laureth sulfate in lauryl glucoside. Če šampon vsebuje tudi sestavine, ki negujejo, sta odlični: polyquaternium-7 or polyquaternium-10. Ti sta pogosto v šamponih, ker omogočita lažje razčesavanje.

Nato nanesite masko za lase, ki vsebuje čim več hranljivih sestavin ter seveda spet čim manj tistih, ki jih podjetja v izdelke vključujejo zaradi vas in ne zaradi vaših las. Sestavine so včasih zelo podobne tistim v kremah, denimo kokosovo, olivno, jojobino in palmino olje ali karitejevo maslo. Zelo dobra sestavina je tudi hidroliziran keratin. Silikoni, kot je dimetikon, pa ostanejo na površini las in so pomembni, ker ščitijo pred zunanjimi vplivi.

Pustite masko, da učinkuje več minut. Nato lase previdno razčešite ter na konice nanesite še balzam, ki se ne izpira. Še posebej pa bodite pri upoštevanju teh navodil dosledni, če si lase barvate, kajti to pomeni, da so še veliko manj trpežni in vzdržljivi.

Z nežnim šamponom nujno po obisku plaže tudi umijte lase ter jih obilno nahranite z masko.
Z nežnim šamponom nujno po obisku plaže tudi umijte lase ter jih obilno nahranite z masko.FOTO: Profimedia
Ne pozabite niti na zdravo hrano in pijačo

Pomagajte koži in lasem še z zdravo hrano in dovolj tekočine. Že na plaži se trudite spiti čim več vode ali nesladkanega čaja. Če vam to ni uspelo, pa spijte malo več, ko se spet vrnete med štiri stene. Poskušajte preprečiti, da bi postali dehidrirani, kajti to ne bo škodilo le koži in lasem, temveč celemu telesu. Izgubljeno tekočino lahko nadomestite tudi z veliko sadja in zelenjave. Pojejte solato iz čim več različne zelenjave, nato se posladkajte s sadjem. Še posebej v tem času prija lubenica, ki je tudi zelo zdrava.

Več o lubenici in njenih pozitivnih učinkih si preberite tukaj.

Po obisku plaže si privoščite skledo solate.
Po obisku plaže si privoščite skledo solate.FOTO: Profimedia

Bodite pozorni, da ne postanete dehidrirani.
Bodite pozorni, da ne postanete dehidrirani.FOTO: Profimedia

Vas zanima, kako zdravo živite? Izpolnite kviz:

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650