Najpomembnejšo vlogo pri tem igrajo geni. Če so imeli vaši starši trdne nohte, jih boste imeli najverjetneje tudi vi, vendar pa dermatologi zelo dobro vedo, da na kakovost nohta močno vplivajo tudi naša vsakdanja opravila, zunanji dejavniki in skrb za nego. Najpogostejše težave z nohti predstavljata cepljenje in lomljivost, ki pa ju je mogoče odpraviti, če odkrijemo vzrok za njun pojav.
Noht se običajno prelomi zaradi pomanjkanja vlage, torej izsušenosti. Krhki in lomljivi nohti so običajno neelastični in trdi na otip. Večina ljudi opaža, da se težave z lomljivostjo nohtov okrepijo, ko upade temperatura zraka, saj takrat upade tudi količina vlage v zraku.
Lomljivost in krhkost pa sta izjemno pogosti težavi tudi pri osebah, ki imajo roke v konstantnem stiku z vodo – na primer čistilci/-ke, natakarji/-ce … Kreme, ki vsebujejo lanolin in vitamin E, so dokaj uspešne pri vlaženju nohtov, zato jih večkrat dnevno nežno vtrite v nohte in obnohtno kožico takoj po kopanju oziroma močenju rok. Med čiščenjem in opravljanjem 'umazanih' del (na primer ko drgnete kakšne umazano površino, kopljete, vrtnarite …), vedno nosite rokavice. Vlago v določeni meri zadržuje tudi lak za nohte, a se izogibajte tistim lakom, ki se hitro sušijo, ti namreč še bolj izsušijo celice. Dermatologi poleg tega priporočajo tudi uživanje 2,5 miligrama vitamina biotina na dan, a sprememb nikar ne pričakujte čez noč. Da si nohti popolnoma opomorejo in zrastejo, namreč potrebujejo približno šest mesecev.
Nohti, ki se upogibajo
Povprečen noht je debel približno 0,5 milimetra, vendar pa imajo nekateri ljudje tudi tanjše nohte. Če so vaši nohti tanki in se upogibajo, so vaše celice slabo razporejene ali jih je manj, keratinska vlakna pa redkejša. Omislite si utrjevalec za nohte, ki vsebuje formaldehid. Ta namreč spodbuja keratinske celice, da proizvajajo več vlaken, ko se ta med seboj povežejo pa noht postane trdnejši. Vendar pa tovrstnih utrjevalcev nikakor ne smete uporabljati v nedogled, največ nekaj tednov, saj lahko nohti postanejo premočni in se začnejo zaradi tega umikati in dvigovati iz posteljice.
Razcepljeni nohti
Nohti se začnejo cepiti zaradi nenehnega močenja in sušenja rok. Poleti se lahko tako začnejo cepiti celo otroški nohti, zaradi neprestanega skakanja in čofotanja v vodi ter sušenja. Cepljenje je lahko tudi posledica agresivnega delovanja čistil, le redko pa pomanjkanja vitaminov. Če želite, da si vaši nohti opomorejo, med čiščenjem nosite rokavice, nohte zaščitite s kakovostnim lakom za nohte in nohte strizite na kratko, s čimer boste zmanjšali možnost, da bi se zlomili in razcepili.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV