Pozdravljeni! V mladosti sem prebolela hude akne, ki so za seboj pustile vidne brazgotine na obeh licih in predelu senc. Brazgotine so me vedno zelo motile, porabila sem ogromno pudra, da sem jih malo prikrila. Rada sem se sončila, ker sem imela občutek, da je osončena koža videti lepša, da so akne manj opazne, pozneje pa tudi, da brazgotine niso tako očitne. V zadnjih letih pa se mi na obrazu poleg teh brazgotin pojavljajo rjavo obarvane lise in gube, ki so najbolj očitne okoli ustnic ter po spodnjih delih lic in bradi. Obraz je razbrazdan. Videti sem starejša vsaj 10 let, kot sem dejansko. Poskusila sem že nešteto krem, pri kozmetičarkah zapravila veliko denarja za razne masaže, pilinge s sadnimi kislinami … brez uspeha. Lepo prosim, če mi lahko kakor koli pomagate? Kaj bi bil najučinkovitejši in zame najprimernejši način zdravljenja? |
ko sem razmišljala o tem, kaj naj vam svetujem, sem v mislih seštevala in premlevala vse metode, ki so nam na voljo v zadnjih letih. Glede na to, da je vaša koža razbrazdana od aken in zdaj tudi že zaradi staranja, mislim, da bi bilo najboljše, da zberete pogum in se odločite za klasični poseg glajenja kože s CO2-laserjem. Postopek je sicer zahteven, tako za operaterja kot tudi za vas, vendar pa se pričakovani rezultat ne more primerjati z nobeno drugo metodo. Ker je vaša koža ''kompaktna'' z veliko lojnicami, o čemer pričajo prebolele akne, pričakujem, da se bo lepo in učinkovito zacelila, tako da bo pooperativno celjenje hitro. V nadaljevanju bi vam želela postopek podrobneje predstaviti. Če se boste zanj odločili, je potreben pregled in natančen posvet z zdravnikom dermatologom, ki se ukvarja s takšnimi postopki. Priporočam vam, da to opravite čim prej, za poseg pa vam svetujem pozno jesen ali zimo. To je pomembno zato, ker bo koža po takšnem posegu nekaj mesecev bolj občutljiva in v tem obdobju bo nujno izogibanje UV-žarkom. Po mojih izkušnjah je najbolj primerno obdobje med drugo polovico oktobra in februarjem. Takrat so dnevi kratki, ultravijoličnega sevanja skorajda ni, tako da se vam ni treba preveč ukvarjati z zaščitnimi ukrepi.
Za glajenje kože imamo v zadnjih letih na voljo več metod, ki so bolj ali manj učinkovite. Na splošno velja, da so tiste, ki jih sicer opravimo kot ''vikend'' procedure, kar pomeni, da je po posegu okrevanje kratko (največ 3-4 dni), sicer učinkovite, vendar žal ne dosegajo učinkov zdaj že klasičnega postopka s CO2-laserjem, ki je v zadnjem obdobju prav zaradi tega spet doživel renesančno fazo. Takšne metode so: pomlajevanje kože oz. glajenje s frakcioniranim CO2-laserjem, frakcioniranim Er:YAG laserjem, nekateri aparati v kombinaciji z radiofrekvenčno energijo, luščenje kože s triklorocetno kislino, razni postopki mikrodermabrazije, kot so ''diamantni'' pilingi ...
Za najbolj učinkovito prenovo kože in odstranjevanje benignih kožnih rašč z ablacijo se uporabljajo CO2 in Erbij: YAG laserski sistemi ter klasična dermabrazija, ki pa je ob laserskih postopkih, ki so zelo precizni, izgubila svojo veljavo. Z ablacijo površinskih slojev kože in s tem vzbujeno reepitelizacijo ter toplotnim učinkom na kožni kolagen in s tem njegovo prenovo se izboljša tonus kože, omilijo rezidualne brazgotine ter gube in pigmentacije, nastale zlasti kot posledica dolgotrajnega izpostavljanja ultravijoličnim žarkom. Prednosti te tehnike pred klasičnimi metodami, kot sta dermoabrazija in kemični piling, sta preciznost in dobra kontrola samega postopka. Oba laserska sistema imata svoje prednosti in pomanjkljivosti.
CO2-laser se tradicionalno smatra kot vodilni za lasersko pomlajevanje. Čas celjenja kože je po takšnem posegu dolgotrajen (celo do 2 tedna). Erbij:YAG laser sicer omogoča hitrejše celjenje z manjšim tveganjem za nastanek neželenih spremljajočih pojavov in komplikacij, vendar pa njegov končni učinek ni tako izrazit, kot ga lahko dosežemo s CO2-laserjem.
Laserska prenova s CO2-laserjem kože je eden najbolj zahtevnih laserskih posegov. Opravlja se v lokalni anesteziji in zahteva posebno predoperativno pripravo in pooperativno nego. Z ablacijo (''luščenjem'' z lasersko svetlobo) določenih slojev kože in s tem vzbujeno reepitelizacijo ter toplotnim učinkom na kožni kolagen in s tem njegovo prenovo se izboljša tonus kože, omilijo brazgotine, ter gube in pigmentacije. Prednosti te tehnike pred klasičnimi metodami, kot sta dermoabrazija in kemični piling, sta preciznost in izjemno dobra kontrola postopka. Končni učinek je gladka in mladostna kožna površina, glajenje drobnih gubic, zmanjšanje brazgotin, odstranitev pigmentnih madežev.
Kako deluje CO2-laser?
CO2-laser omogoča dermatokirurgu, da opravi poseg glajenja kože in na ta način odpravi moteče globoke in izrazito poudarjene gube ali brazgotine, ki jih z drugimi postopki ne moremo odstraniti. To dosežemo z natančno kontroliranim odstranjevanjem plasti poškodovane kože in sočasno stimulacijo zdravih plasti kože k obnavljanju.
Najbolj pomemben napredek pri razvoju “ablativnih” laserjev je naslednji: ustvarjajo zelo kratke impulze laserske svetlobe (ultra kratke pulse), ki omogočajo odstranjevanje natančno določenih plasti in ob tem s toploto ne poškodujejo okoli ležečih struktur. Omogočajo tudi, da je v kratkih impulzih sproščena zelo velika energija, ki sega dovolj globoko, da popravi globlje ležeče brazgotine in gube. Na ta način lahko z laserjem dosežemo odlično glajenje kože ter izboljšanje njenega videza. Tako se lahko učinkovito upiramo procesom staranja.
Poseg lahko opravimo le na določenih predelih, na primer okoli ust ali okoli oči, lahko pa zgladimo kožo vsega obraza.
Za zmanjšanje bolečine se med samim posegom lahko poslužujemo določenih postopkov (lokalna anestezija, intravenozna sedoanalgezija …). O postopku, ki bo najbolj primeren v vašem primeru, se pred posegom pogovorite z dermatologom.
Kdo so najbolj primerni kandidati za poseg?
Koža se, podobno kot vsi organi v človekovem telesu, stara. V veliki meri je staranje odvisno od podedovanih lastnosti, pospešujejo pa ga številni dejavniki, v največji meri izpostavljanje ultravijoličnim žarkom, onesnaženo okolje, kajenje … Koža, v kateri je manj kolagenskih in elastičnih vlaken, se z leti dodatno povesi tudi zaradi gravitacije in mimike. Najbolj primerni kandidati za poseg s CO2-laserjem so posamezniki s precej izraženimi gubami. Prav tako pa lahko s CO2-laserjem lepo popravimo brazgotine, ki ostanejo na primer po prebolelih globokih aknah.
O tem, ali ste primeren kandidat za takšen poseg, se pogovorite z dermatologom, ki ima na področju laserskih posegov bogate izkušnje.
Kaj lahko pridobimo s posegom?
S preciznim odstranjevanjem poškodovanih kožnih plasti lahko s CO2-laserjem uspešno zmanjšamo videz motečih gub, ob tem “zavrtimo kazalce na uri nazaj” in dosežemo mladosten videz vaše kože. Prav tako pa lahko tudi zelo uspešno popravimo druge poškodbe kože, nastale zaradi sončenja, nekatere premaligne spremembe, brazgotine po aknah in številne benigne kožne rašče.
Je poseg varen?
Da. Če bo poseg opravil izkušen dermatolog, ki vam bo tudi posredoval natančna navodila glede postopanja po posegu in če jih boste seveda dosledno upoštevali, je poseg varen. Laserski žarek namreč zelo precizno odstranjuje plast za plastjo kože in tako na varen način omogoča želene učinke ob minimalnih možnostih nastanka neugodnih stranskih učinkov. Izkušen dermatolog vam bo pojasnil, katere komplikacije in stranski učinki lahko nastanejo zaradi posega z laserjem in kako se jim lahko med postopkom okrevanja po posegu izognemo.
Stranski učinki
Pri nekaterih posameznikih lahko pride po posegu z laserjem do nastanka neželenih stranskih učinkov. Pomembno je, da ste z njimi seznanjeni, preden se dokončno odločite za poseg. Običajno so to blagi stranski učinki, ki minejo v nekaj dneh. Stranski učinki, ki nastanejo pri vsakem, so: rdečina kože, oteklina na predelu posega, blag dražeč oziroma pekoč občutek, podoben tistemu ob blagih sončnih opeklinah.
V zelo redkih primerih lahko pride ob posegu do opeklin, brazgotinjenja in spremembe v pigmentaciji kože. Med razgovorom z dermatologom se pozanimajte o vsem, kar vas zanima v zvezi s samim posegom, pričakovanimi učinki in možnimi stranskimi učinki ali komplikacijami.
Tveganja in komplikacije
Glajenje kože s CO2-laserjem je v primerih, ko ga opravi dermatolog z bogatimi izkušnjami na področju laserske dermatokirurgije, načeloma varen postopek. Kljub temu pa se je treba zavedati, da, na srečo izjemno redko, lahko kot pri vsaki ranjeni kožni površini, pride do okužbe rane ali neobičajnega celjenja. Posamezniki, ki imajo težave s celjenjem manjših ran oz. pri katerih nastajajo že ob minimalnih poškodbah kože močno izražene brazgotine ali keloidi, za takšen poseg niso primerni.
Herpetični izpuščaj, aktivne akne in nekatere druge kožne bolezni lahko povečujejo tveganje za nastanek komplikacij po laserskem posegu, zato je pomembno, da se o tem pogovorite z dermatologom. Temneje pigmentirana koža oziroma hiperpigmentirane lise so tudi lahko estetsko neugodna posledica laserskega posega, zlasti pri temneje pigmentiranih posameznikih, zato je pri takšnih ljudeh potrebna posebna previdnost. Izjemno redko, pa vendar – pri nekaterih posameznikih je možno, da ostane koža po posegu s CO2-laserjem svetleje pigmentirana.
Hkrati pa je treba poudariti, da je CO2-laser danes edino sredstvo, s katerim dosežemo dejansko pomladitev kože obraza po enem samem posegu.
Čas okrevanja po posegu
Po posegu s CO2-laserjem se koža praviloma celi od 10 do 14 dni. Svetujemo, da planirate svojo odsotnost z dela za takšno obdobje. Trajanje celjenja je odvisno tudi od globine posega. V tem času se na površini tvori nežna mlada povrhnjica, ki je rožnato obarvana. Takšno rožnato obarvanost je mogoče opažati še nekaj tednov, pri nekaterih posameznikih tudi več mesecev po posegu. V tem obdobju, ko je koža prekrita s povrhnjico, je možno uporabljati prekrivno kozmetiko (puder).
Po posegu se bo potrebno vsaj 6 mesecev izogibati soncu in uporabljati redno sredstva za zaščito pred UV-žarki (SPF 50+).
Lep pozdrav, dermatologinja mag. Metka Adamič, dr. med.
Svoje vprašanje lahko dermatologinji mag. Metki Adamič zastavite v naši rubriki POPovi zdravniki.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV