Vizita.si
Pozimi koži pogosto primanjkuje vlage, postaja suha in razdražena. Zato potrebuje posebno nego.

Lepota

Kako pozimi poskrbeti za obraz?

Eva Trček
13. 01. 2010 09.08
0

Zimski meseci so za kožo zelo neugodni. Zunaj so temperature nizke, vlažnost pa visoka, medtem ko so v notranjih prostorih temperature visoke in zrak suh. Koži tako pogosto primanjkuje vlage, postaja suha in razdražena.

Pozimi koži pogosto primanjkuje vlage, postaja suha in razdražena. Zato potrebuje posebno nego.
Pozimi koži pogosto primanjkuje vlage, postaja suha in razdražena. Zato potrebuje posebno nego.FOTO: iStockphoto
Zaradi velikih temperaturnih sprememb in sprememb v vlažnosti zraka koža pozimi potrebuje več hranljivih snovi in nege kot sicer. Ker v zimskih mesecih večino časa preživimo v notranjih prostorih, ki so po navadi močno ogrevani in v katerih je zrak pogosto suh, naši koži primanjkuje vlage. Zato je izredno pomembno, da poskušamo s pravilno nego v koži zadržati čim več vlage in jo, po potrebi, še dodatno navlažiti ter nahraniti s hranljivimi maskami ali kremami. Če koži ne bomo posvetili dovolj pozornosti, se nam namreč lahko kaj hitro zgodi, da se bo začela sušiti in celo luščiti, obraz nas bo srbel in dobili bomo občutek, kot da nam kožo obraza zateguje.

Če pa bomo v teh zimskih dneh, ko pogosto prehajamo iz ogrevanih notranjih prostorov na prosto in obratno, za kožo primerno poskrbeli, se bomo nevšečnostim izognili. Slediti moramo le nekaj preprostim nasvetom:

Obraz si namilite z nežnim milom, nato pa ga splahnete z mlačno in ne vročo vodo.
Obraz si namilite z nežnim milom, nato pa ga splahnete z mlačno in ne vročo vodo. FOTO: iStockphoto

- Vsak dan obraz namilite z nežnim milom, ki je namenjen negi obraza in je dermatološko testiran. Nato obraz splahnite z mlačno in ne vročo vodo, kajti vroča voda s kože spere naravna olja, ki jih proizvajajo oljne žleze obraza, kar lahko povzroči suho in srbečo kožo.

- Če čutite, da je vaša koža suha in da vam zateguje obraz, jo poskušajte navlažiti z doma pripravljeno hranilno masko. Lahko na primer olupite in spasirate avokado ter mu primešate eno ali dve čajni žlički olja pšeničnih kalčkov. Masko nanesite na obraz in jo pustite učinkovati od 20 do 30 minut, nato pa obraz sperite z mlačno vodo in po potrebi še dodatno navlažite z vlažilno kremo. Ali pa si na obraz nanesite rumenjak, zmešan z dvema žličkama mandljevega ali rožnega olja.

- Če pa je kljub vsemu vaša koža pozimi bolj mastna kot suha, morda kakšnih posebnih vlažilnih mask in sredstev sploh ne potrebujete. Tudi pri ljudeh z mastno kožo se lahko zgodi, da imajo takoj po umivanju obraza občutek, kot da jim kožo na obrazu zateguje. A to je povsem običajno, zato je treba počakati vsaj 20 minut, da se stanje normalizira. Lahko pa, če se pokaže potreba po tem, vendarle uporabite kakšno hranilno obrazno masko, da nahranite kožo. A za vas so primerne drugačne obrazne maske kot za tiste s suho kožo – takšne, ki vsebujejo limono. Zmešajte eno ali dve čajni žlički mletih mandljev ali še bolje, mandljevih otrobov, z nekaj kapljicami limoninega soka in beljakom ter si masko za nekaj minut nanesite na obraz. A to masko za mastno in svetlečo kožo ne nanašajte na obraz več kot enkrat tedensko, da si ne boste kože preveč izsušili.

Privoščite si tudi kakšno naravno masko za obraz, ki bo kožo oskrbela s hranilnimi snovmi.
Privoščite si tudi kakšno naravno masko za obraz, ki bo kožo oskrbela s hranilnimi snovmi. FOTO: iStockphoto

- Še posebej morate biti pazljivi tisti, ki v boju proti gubam uporabljate tako imenovane anti hidroksi kisline. Te namreč luščijo zgornjo plast kože in odstranjujejo mrtve celice, kar je sicer dobro za suho kožo, a ne v zimskih mesecih. Tista spodnja plast kože, ki s pilingom z anti hidroksi kislinami pride na površje, je namreč bolj občutljiva in nezaščitena, zato je po takšnem tretmaju potrebna še dodatna zaščita kože.
Nikar ne pozabite, da ste tudi pozimi kljub mrazu in pogosti oblačnosti izpostavljeni nevarnim ultravijoličnim žarkom. Zato če se le da vsaj takrat, ko odidete na sneg, uporabite kremo z visokim zaščitnim faktorjem – vsaj 15 ali več.

- Ne pozabite pa niti na zaščito ustnic, ki so pozimi pogosto razpokane. Razlogov je več – izpostavljenost izredno visokim ali nizkim temperaturam, vetru, hladnemu in suhemu zraku ali soncu, dihanje skozi usta, oblizovanje ustnic. Za zaščito ustnic je najbolj priporočljiva uporaba mastnih mazil za ustnice in vazelinov, ki nudijo zaščito pred UV-sončnimi žarki in jih lahko kupite v lekarni. Lahko pa poškodovane ustnice nahranite in obnovite tudi z maslom, mlekom, medom, gelom aloje vere ali pa olivnim oljem.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587