Strije – kožne proge, ki nastanejo zaradi stanjšanja in izgube elastičnosti kože – lahko napadejo žensko ali moškega, starejšo gospo ali najstnika v puberteti, zagrizeno športnico ali nekoga, ki vse dneve preleži pred televizijo in ne skrbi za redno telesno aktivnost.
Strije med nosečnostjo dobi kar 75 odstotkov žensk
Še posebej med nosečnostjo, ko prsi in trebuh ženski hitro rastejo in ko se hormonsko ravnovesje v njenem telesu spremeni, so strije zelo pogoste. Nosečnostni hormoni namreč delujejo tudi na elastična in kolagenska vlakna ženskega telesa, ki sicer skrbijo za mehanično odpornost, čvrstost in elastičnost kože. Elastična vlakna pa se še dodatno spreminjajo tudi zaradi delovanja hormonov nadledvične. ''Tako koža na določenih predelih telesa – zlasti dojkah, trebuhu, stegnih – ni več kos raztezanju, ki je posledica nosečnosti. Po določenem času se elastična vlakna zamenjajo z manj kakovostnimi, spremenjenimi in tanjšimi vlakni, na koži pa navzven opazimo strije,'' pove sogovornica. Za nosečnica je zato še posebej pomembno, da kožo še pred rastjo trebuha in dojk redno negujejo in s tem zmanjšajo možnosti za nastanek strij.
Na voljo so številne kreme in tudi laserski tretmaji
Strije se najprej na koži kažejo kot rdečkasto obarvane in malce izbočene črte, ki so lahko široke nekje tja do 12 milimetrov. Sčasoma potem spremenijo barvo in postanejo modrikasto-rožnate. Pri ženskah se najpogosteje pojavljajo na prsih, trebuhu, stegnih in zadnjici, pri moških pa na ramenih in rokah. Če se boste spustili v boj s strinajmi, je dobro, da se jih lotite čim prej. Kajti v začetni fazi, ko so strije še bolj rdečkaste barve, hkrati ležijo v nekoliko višjih plasteh kože in jih je lažje popraviti ter prikriti. Posežete lahko po kateri od krem, ki so na voljo v lekarnah in specializiranih drogerijah, v zadnjih letih pa je na voljo tudi zdravljenje strij z laserji. Za ''novejše'', rdečkasto obarvane strije se uporabljajo drugačni laserji kot za strije, ki so že belo obarvane. ''V začetni ''pordeli fazi'' je strije možno do neke mere odpraviti z nekaterimi žilnimi laserji. Energija laserskega žarka se absorbira v rdečih žilicah v strijah – tako strije postanejo svetlejše in se ob tem tudi do neke mere skrčijo, zmanjšajo, postanejo manj moteče. Nekatere med njimi celo izginejo,'' razlaga dr. Adamič. ''Starejše, bele in zaradi izgube kolagena tudi vleknjene strije lahko omilimo z laserskimi aparati, ki proizvajajo visokoenergetske ultravijolične žarke. Ti povzročajo stimulacijo tvorbe kožnega pigmenta in ob tem obarvanje strij, tako da postanejo manj vpadljive in se ne ločijo od kože v okolici po svoji svetlejši barvi.''
Še posebej pomembna je preventivna skrb za kožo
Največ pa bomo za svojo kožo naredili, če jo bomo preventivno negovali in skrbeli za njeno elastičnost ter tako vsaj malo zmanjšali možnosti za nastanek strij. Za tiste, ki ste nagnjeni k nastajanju strij, dermatologi svetujejo redno prhanje ali kopanje z olji, ki vsebujejo nenasičene maščobne kisline in kožo vlažijo ter hkrati obnavljajo njeno zaščitno površinsko plast. ''Kopeli naj vedno sledi nanos negovalne kreme oziroma negovalnega mazila, svetujemo pa tudi redno – vsaj enkrat na dan – nežno masažo kože z enim izmed sredstev za preprečevanje nastajanja strij. Ta so na voljo v lekarnah in drogerijah, preden pa se odločite za nakup, natančno preberite priložena navodila,'' še svetuje mag. Metka Adamič.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV