Bradavice so lahko izjemno trdovratne in vztrajne tudi pri povsem zdravih ljudeh. Še posebej na rokah in nogah, ki se pogosto potijo. Vlaga in toplota je idelno okolje za razrast HPV virusov, zaradi česar se lahko bradavice hitro namnožijo. Čeprav bradavice niso nevarne, so estetsko neprijetne in lahko boleče, če so na predelih, kjer večkrat pritisnemo nanje. Kljub vemu gre večinoma za estetski problem, ki pa se ga lahko znebimo s tremi skupinami ukrepov:
- Z metoda, ki uničujejo tkivo bradavice (kot je salicilna kislina ali krioterapija);
- z imunoterapijo, ki sproži uničujoči odziv imunskega sistema;
- in z zdravili, ki vplivajo na celično proliferacijo - razmnoževanje in rast celic (citotoksična zdravila).
Salicilno kislino, ki jo predpiše osebni zdravnik, vsak dan nanašamo na bradavico, nanašamo jo lahko tudi vsak drugi dan, če preko nje prelepimo poseben trak. Če salicilno kislino nanašamo pravilno, je možnost ozdravitve kar 80 odstotna, kažejo raziskave. A možni stranski učinki so lokalna iritacija kože. Sicer pa je postopek relativno neboleč in ga je vredno preizkušati nekaj mesecev. Bolj učinkovita, a tudi bolj boleča je krioterapija, kjer tkivo zamrznejo s tekočim dušikom. Metoda je bolj agresivna in jo navadno izvaja osebni zdravnik ali dermatolog. Ponovimo jo lahko na vsake dva do tri tedne, šestkrat zapored in je celo bolj učinkovita kot zdravljenje s salicilno kislino. Prav tako ima zelo malo stranskih učinkov.
Še eno možno zdravljenje je imunoterapija, ki je še posebej uporabna možnost zdravljenja na bolj oddaljenih predelih telesa, kot je peta. Imunoterapijo izvajajo dermatologi, zdravljenje pa vključuje nanašanje kemikalij na majhno površino kože, denimo na podlaket, ki spodbudi alergijski odziv na kemikalijo - običajno dinitrocilorobenzene, ki je močan sprožilec alergijskega odziva. Dva tedna kasneje dermatolog nanese isti alergen na bradavico z namenom, da bi sprožil močan alergijski odziv in uničil tkivo. Običajno se tkivo uniči v nekaj tednih. Pri tem je običajno potrebnih več zdravljenj, kjer dermatolog povečuje koncentracijo kemikalije, odziv telesa pa je rdečica, srbečica in pojav mehurjev.
Tretja vresta zdravljenja je s citotoksičnimi zdravili, ki lahko vključujejo kemoterapijsko sredstvo, kot je fluorouracil, ki se ga na kožo nanese topično. Študije kažejo, da je zdravljenje učinkovito, a ga uporabljamo redko, zaradi možnih stranskih učinkov, kot je pojav razjed. Prav zato se ga uporablja samo v ekstremnih primerih.
Sicer pa popolnega zdravila za odstranjevanje bradavic ni. Noben izdelek namreč ne uniči virusa, ne da bi hkrati uničil celice, ki so okužene z virusom. Da bi se znebili bradavic, moramo spodbuditi imunski sistem, da napade virus. Najpomembnejša sta vztrajnost in potrepljenje. Včasih bradavice kljub dolgotrajnem zdravljenju ne izginejo ali se po uspešnem zdravljenju znova pojavijo. Če se odločite za samozdravljenje z zdravili, ki jih lahko kupite v lekarni, se zavedajte, da so vsi izdelki za odstranjevanje bradavic izjemno dražeči za kožo, zato natančno upoštevajte navodila za uporabo. Nikar pa ne odstranjujte bradavice, če niste prepričani, da gre res za bradavico. V tem primeru se raje posvetujte z zdravnikom.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV