V iskanju mladosti iščemo sestavine, ki bi nam pomagale do popolnega videza, lepe kože in sijaja. V tem kontekstu se pogosto omenja kolagen, zato je prav, da mu posvetimo malo več pozornosti in razkrijemo, za kakšno sestavino pravzaprav gre in kako deluje.
O kolagenu
Kolagen je izjemno pomembna beljakovina, ki jo naše telo proizvaja samostojno in jo najdemo tako rekoč povsod, v naši koži, kosteh, zobeh, mišicah, med drugim celo v krvnih žilah, črevesju in roženicah. Predstavlja okoli 30 odstotkov vseh beljakovin v našem telesu, medtem ko je najbolje zastopan prav v naši koži, in sicer predstavlja kar 70 odstotkov njenega volumna.
Kolagen, ki daje naši koži oporo in obliko
Kolagen oziroma strukturno beljakovino proizvaja celica, imenovana fibroplast, v dermisu, ki se nahaja v srednjem sloju kože. Njena naloga je, da naši koži nudi vso potrebno oporo in strukturo. To je tudi eden od razlogov, zakaj zavira nastajanje ali poglabljanje gubic, saj spodbudno deluje na čvrstost kože.
Zakaj ga z leti izgubljamo?
Nekje po dvajsetem letu začne proizvodnja kolagena v našem telesu upadati, še toliko bolj, ker smo vsakodnevno izpostavljeni UV-sevanju in onesnaženju, sočasno pa k njegovi razgradnji pripomore tudi hiter življenjski tempo, zaradi katerega smo pogosto pod stresom in se neustrezno prehranjujemo. Upad kolagena je torej eden od razlogov za prezgodnje staranje kože.
Kakšni so znaki, ki kažejo, da nam primanjkuje kolagena?
Pomanjkanje kolagena lahko vpliva na to, da se okoli oči začnejo pojavljati gubice, ki se širijo tudi na druge predele obraza in postajajo vse bolj izrazite. Lasje postanejo bolj pusti in suhi, saj izgubljajo svoj lesk, čvrstost in strukturo, medtem ko enako velja tudi za nohte, ki so zaradi tega mehki in lomljivi. Upad kolagena je lahko povezan tudi z razvojem celulita in strij.
Ali lahko vplivamo na kolagen v našem telesu tudi sami?
Hočemo ali nočemo, naš življenjski slog vpliva tudi na količino kolagena v našem telesu, zato lahko s svojimi odločitvami prispevamo k ohranjanju kolagena. Začnemo lahko že pri naši prehrani, ki naj bo uravnotežena in bogata z vitamini ter drugimi antioksidanti. Najdemo ga predvsem v piščančjem mesu, ribah, jajcih, citrusih ... Po možnosti se tudi izogibajmo predelanim sladkorjem, alkoholu, kofeinu in kajenju. Prav tako si bomo naredili veliko uslugo, če bomo zaščitili svojo kožo pred neposrednimi UV-žarki, poskrbeli za dovolj spanja in nasploh zmanjšali stres v svojem življenju, na primer z gibanjem na svežem zraku, tehnikami sproščanja in podobno.
Na trgu obstajajo tudi prehranska dopolnila, ki vsebujejo kolagen in jih lahko vključimo v svojo rutino, a pri tem je dobro vedeti, da niso vsa enako učinkovita. Če se odločimo za prehranska dopolnila s kolagenom, je dobro, da smo pozorni na njihovo vsebino in ustrezne certifikate.
Kaj je hidroliziran kolagen in zakaj je bolj učinkovit?
Hidroliziran kolagen se pridobiva s pomočjo encimskega procesa oziroma posebnega postopka, s katerim se njegove molekule razbijejo na manjše delce, ki se prav zaradi tega tudi lažje absorbirajo v naše telo. Uživanje hidroliziranega kolagena je lahko do trikrat bolj učinkovito od vnosa s prehrano.
Kateri tip kolagena je najboljši za mladostno kožo?
Poznamo različne vrste in tipe kolagena z različnimi prednostmi, zato je izbor odvisen predvsem od tega, kaj želimo. Za mladostno kožo je najboljši kolagen tipa 1 ribjega izvora, medtem ko lahko uživamo tudi kolagen iz govedine.
Ali je pomembno, kdaj ga uživamo in koliko?
Učinki kolagena se ne spreminjajo glede na to, kdaj ga uživamo, torej zjutraj, opoldan ali zvečer, saj je bolj kot kdaj pomembneje, da ga uživamo redno in dalj časa, še posebej če hočemo dejansko opaziti kakšen učinek. Z njegovo količino vseeno ne smemo pretiravati, saj s tem ne bomo izboljšali rezultatov, ampak se je smiselno držati priporočil in navodil proizvajalcev.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV