Jemanje kombinirane hormonske kontracepcije
Odlična iznajdba, ki je spremenila naša življenja, ima številne prednosti, vključno z uravnavanjem menstruacije, preprečevanjem izbruha aken in zaščito pred nekaterimi vrstami raka. Hormoni v kontracepciji pa lahko sprožijo stanje, imenovano melazma, ki zajema kronično težavo s kožo, ki povzroča rjavkaste in lisaste pigmentacije na obrazu.
Zdi se, da ti hormoni prispevajo k povečanju proizvodnje melanina, pigmenta, ki potemni kožo. Hormoni v kontracepciji pa lahko sprožijo stanje, imenovano melazma. Na žalost sta oba hormona v kontracepciji, estrogen in progesteron, povezana s tem in po navadi stanje vztraja, dokler jemljete kontracepcijo. Po prenehanju jemanja lahko traja nekaj let, da se stanje popolnoma odpravi.
Nosečnost
Hormoni se z nosečnostjo spreminjajo in večina žensk občuti spremembo v polti in koži. Kožne lise se lahko prvič pojavijo tudi okoli vratu, pazduh in dimelj. Ker se krvni obtok med nosečnostjo poveča, lahko na koži nastanejo zelo majhne krvne žile, ki so videti kot rdeče lise.
Akne in z njimi povezane povnetne temnejše pigmentne spremembe se lahko sprva poslabšajo in nato izboljšajo, ko napredujete. V koži se lahko razvijejo tudi zelo majhne krvne žile, ki so videti kot rdeče lise.
Pretiravanje z uživanjem alkohola
Učinki alkohola na kožo so široki, od njegovih takojšnjih učinkov, kot je povečanje vidnosti krvnih žil na koži (na primer zaradi rozacee), do sprememb, ki kažejo na kronično poškodbo notranjih organov od alkohola do kožnega raka.
Zaradi učinkov na naša jetra lahko kronično pitje, ki presega priporočeno količino, poveča število pajkastih krvnih žil (imenovanih pajkasti angiom), predvsem okoli zgornjega dela našega telesa. Lahko povzroči, da naše dlani postanejo rdeče, potemni kožo okoli oči, ust in nog.
Prav tako nam lahko primanjkuje vitaminov in hranil, kar povzroči suho kožo in izrazite lasne mešičke na koži, ki so lahko videti temnejši in grobi. Vitamin A, B, C in cink so ključni za ohranjanje zdravega videza kože in če naša prebava in jetra ne delujejo pravilno, jih morda ne bomo pravilno absorbirali.
Pogosto sončenje in obiski solarija
Ogroženi so predvsem naši obrazi, ki se lahko starajo hitreje, kot bi se smeli. To je znano kot fotostaranje in je posledica poškodb zaradi treh vrst sončnega sevanja – UVA, UVB in infrardečega A.
Ne samo, da povzroča drobne linije in gube, povzroča tudi povečan pigment v koži, ker postanejo celice za porjavitev (melanociti) v koži preveč aktivne. To povzroči pege, lentigo (starostne pege), rjave bradavičaste lezije (seboreična keratoza) in svetlejše lise, znane kot hipomelanoza (ko so celice poškodovane).
Jemanje določenih zdravil
Protivnetna zdravila, kot je ibuprofen, so s svojimi številnimi koristmi pri bolečinah, zvišani telesni temperaturi in vnetju, ena najpogostejših zdravil, ki povzročajo neželene učinke na koži.
Lokalni pripravki lahko povzročijo vnetje in med celjenjem se pigment spremeni, ko je koža, na katero smo jih nanesli, izpostavljena soncu. Če ga jemljemo peroralno, lahko povzroči tudi razširjen izpuščaj, koprivnico, fotoobčutljivost kože in alergije, če naštejemo le nekatere.
Tudi druga zdravila, vključno z antimalariki, antiepileptiki in antipsihotiki, lahko prispevajo k povečani pigmentaciji na delih kože. Te spremembe so pogosto neškodljive in običajno izginejo čez čas, ko prenehate jemati zdravila. Če ste zaskrbljeni zaradi katerega koli zdravila, ki prispeva k temu, se je vredno o tem pogovoriti s svojim zdravnikom, preden prenehate jemati zdravilo.
Izpostavljenost toksinom iz okolja
Tako kot sonce prispeva k prezgodnjemu staranju, raziskave kažejo, da tudi onesnaženost zraka vpliva na staranje kože. Delci v smogu, dimu in onesnaženem zraku naj bi povzročili enako reakcijo na koži kot ultravijolično sevanje sonca. Ko pridejo na kožo, je končni rezultat pospešeno staranje kože z gubami in pigmentnimi spremembami na koži.
Jeste veliko nezdrave hrane
Nekatera hrana in rastline imajo v sebi določene snovi, ki lahko, ko se jih dotaknemo in se nato izpostavimo soncu, povzročijo kožno reakcijo in vnetje, znano kot fitofotodermatitis hiperpigmentacije. To se običajno pojavi le na prizadeti koži. Območje se lahko občuti kot sončna opeklina in nato sčasoma porjavi.
Kaj konkretno je pigmentacija?
Vse o pigmentaciji si lahko preberete na ZADOVOLJNA.SI in v spodnjem članku:
Vizita e-novice
Vir: healthista
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV