Vizita.si
Sladkor lahko povzroči mnoge nevšečnosti na koži, med njimi tudi akne.

Koža

Razlogi za nastanek aken v odrasli dobi

Vizita.si
27. 08. 2023 05.00
0

Akne niso le težava najstnikov, temveč se lahko pojavijo tudi v odrasli dobi. Nastanek aken pri odraslih je lahko frustrirajoč in neprijeten, saj vpliva na samozavest in kakovost življenja posameznika. Zakaj se pojavijo in kako jih zdravimo?

Notranji razlogi za nastanek aken v odrasli dobi

Hormonsko neravnovesje

Eden od glavnih notranjih dejavnikov, ki lahko povzročijo nastanek aken pri odraslih, je hormonsko neravnovesje. Hormonske spremembe, kot so tiste med menstruacijo, nosečnostjo, menopavzo ali zaradi hormonskih motenj, lahko vplivajo na delovanje lojnic v koži. Povečana proizvodnja olja v koži lahko povzroči zamašitev pore in nastanek aken.

Akne na hrbtu
Akne na hrbtuFOTO: Dreamstime

Stres

Stres je še en notranji dejavnik, ki je povezan z nastankom aken pri odraslih. Stres lahko poslabša obstoječe akne ali celo povzroči njihov nastanek. Ko smo pod stresom, naše telo proizvaja več kortizola, hormona, ki lahko spodbudi proizvodnjo olja v koži. Poleg tega lahko stres vpliva tudi na imunski sistem, kar lahko poslabša vnetje aken.

Lahko preprečiš brazgotine od aken?
Preberi še
Lahko preprečiš brazgotine od aken?

Prehrana

Prehrana je pomemben notranji dejavnik, ki vpliva na zdravje kože. Določena živila, kot so mlečni izdelki, visokoglikemična hrana (npr. sladkor, bela moka) in maščobna hrana, so bila povezana z nastankom aken pri odraslih. Težave lahko povzroča tudi pomanjkanje določenih hranil, kot so vitamini A, C, D in cink, ki so ključni za zdravo kožo.

Kajenje in alkohol

Kajenje in uživanje alkohola lahko vplivata na krvni obtok v koži ter povzročita draženje in povečano tveganja za nastanek aken.

Brazgotine od aken
Brazgotine od akenFOTO: Dreamstime

Genetika

Nagnjenost k aknam se lahko deduje. Če imajo vaši starši ali drugi družinski člani težave z aknami, je verjetnost, da jih boste tudi vi imeli, večja.

Zunanji razlogi za nastanek aken v odrasli dobi

Nepravilna nega kože

Nepravilna nega kože je eden zunanjih dejavnikov, ki lahko prispevajo k nastanku aken pri odraslih. Uporaba agresivnih čistil, pretirano izpostavljanje soncu, neprimerna uporaba ličil ali uporaba neprimernih izdelkov za nego kože lahko povzročijo draženje kože in zamašitev por.

Akne
AkneFOTO: Dreamstime

Onesnaženje zraka

Onesnaženje zraka, kot so izpušni plini, industrijski dim, prah in umazanija, lahko prav tako poslabša akne pri odraslih. Ti delci onesnaženja se lahko zamašijo v porah in povzročijo vnetje ter poslabšajo stanje kože.

Fizično drgnjenje kože

Pogosto drgnjenje ali zgolj dotikanje kože, na primer zaradi nošenja pretesnih oblačil, lahko povzroči draženje in poslabšanje aken na teh področjih.

Kontakt s kemikalijami

Stik s kemikalijami, kot so olja, topila ali drugi dražeči dejavniki, lahko povzroči nastanek aken, še posebej, če so pore nepravilno zaščitene.

Akne
AkneFOTO: Dreamstime

Izpostavljenost soncu

Pretirana izpostavljenost soncu lahko posuši kožo in povzroči zgostitev zgornje plasti kože, kar lahko poslabša zamašitev por.

Kako zdravimo akne? 

Zdravila

Za blage do zmerno hude akne so na voljo različna zdravila, kot so kreme, losjoni in geli, ki vsebujejo sestavine, kot so salicilna kislina, benzoil peroksid in retinoidi. Ta zdravila pomagajo odstraniti odvečno olje, zmanjšati vnetje in preprečiti zamašitev por.

Peroralna zdravila

V nekaterih primerih lahko zdravnik predpiše peroralna zdravila, kot so antibiotiki, kontracepcijske tablete in podobno. Ta zdravila so namenjena zdravljenju hujših oblik aken ali aken, ki niso odzivne na prej omenjene oblike zdravljenja.

Akne
AkneFOTO: Dreamstime

Kozmetični postopki

Za zdravljenje aken se pogosto uporabljajo tudi različni kozmetični postopki, kot so kemični pilingi, dermoabrazija, lasersko zdravljenje in fototerapija. Ti postopki pomagajo očistiti pore, zmanjšati vnetje in izboljšati videz kože.

Preventiva in nasveti za zdravljenje aken

Skrb za kožo

Redno umivanje obraza s hladno vodo in nežnim čistilom za obraz je ključnega pomena za odstranjevanje odvečnega olja in umazanije ter preprečevanje zamašitve por.

Kako lahko sami preprečimo ali omilimo akne?
Preberi še
Kako lahko sami preprečimo ali omilimo akne?

Izogibanje stiskanju ali praskanju mozoljev

Stiskanje ali praskanje mozoljev lahko povzroči širjenje bakterij in vnetje kože. Namesto tega uporabite zdravila za zdravljenje aken.

Pravilna prehrana

Uravnotežena prehrana, bogata z vitamini, minerali in antioksidanti, lahko pomaga pri ohranjanju zdrave kože in zmanjšanju tveganja za nastanek aken. Izogibajte se prekomernemu uživanju maščobnih in procesiranih živil ter poskrbite za zadosten vnos sadja, zelenjave in polnozrnatih živil.

Akne
AkneFOTO: Profimedia

Izogibanje ličilom na oljni osnovi

Ličila na oljni osnovi lahko povečajo izločanje olja in zamašijo pore. Izberite ličila na vodni osnovi, ki imajo oznako, da so brez olja.

Pogosto menjavanje brisač in posteljnine

Brisače in posteljnina lahko absorbirajo odvečno olje in bakterije, zato jih je priporočljivo redno menjavati in prati. To bo zmanjšalo tveganje za nečisto kožo.

Izogibanje sončnim opeklinam

Sončne opekline lahko povzročijo vnetje kože in poslabšajo akne. Vedno uporabljajte zaščitno kremo z visokim faktorjem za zaščito pred sončnimi žarki.

Akne
AkneFOTO: Adobe Stock

Zmanjšanje stresa

Stres lahko poslabša stanje aken. Poskusite najti načine za sprostitev in obvladovanje stresa, kot so joga, meditacija, globoko dihanje ali pogovor s terapevtom.

Redno čiščenje ličilnih čopičev

Na ličilnih čopičih se lahko nabirajo bakterije, ki lahko povzročijo zamašitev por. Redno čiščenje čopičev z blagim šamponom ali posebnim čistilom za čopiče je ključno za ohranjanje čiste kože.

Akne so pogosta težava, s katero se sooča veliko ljudi. Razumevanje vzrokov aken, različnih metod zdravljenja in preventivnih ukrepov je ključnega pomena za obvladovanje težave. Upoštevanje zdravega življenjskega sloga, pravilne nege kože in uporabe ustreznih zdravil lahko pomaga zmanjšati izpuščaje, izboljšati videz kože in povečati samozavest. Sledite nasvetom in se posvetujte z dermatologom, če imate hude ali vztrajne težave z aknami.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662