Kontaktni dermatitis je vnetna kožna bolezen oziroma gre za hipersenzitivno reakcijo našega imunskega sistema na določeno snov. Vnetje obsega lokalne in površinske dele kože, in sicer povrhnjico (epidermis) in usnjico (dermis). Občutljivi smo lahko na snovi, ki so praviloma nenevarne, a smo do njih vseeno razvili alergijsko reakcijo. Razdražena koža pa je samo odgovor našega telesa na prepoznani alergen, s katerim smo bili tako ali drugače v kontaktu.
Vzroki in postavljanje diagnoze
Za pojav kontaktnega ekcema so lahko v ozadju različni sprožilci, a med najpogostejšimi je zagotovo občutljivost na nikelj, ki ga večinoma najdemo v kovinskih predmetih, od prstanov, zapestnic do ur, in celo v določeni hrani.
Pretiran imunski odziv pa lahko povzročijo še nekatere druge snovi, ki se nahajajo v kozmetičnih preparatih, mehčalcih, dišavah, razkužilih, detergentih, konzervansih, gumah, tekstilu, barvah za lase, rastlinah in tako naprej.
Pri določanju alergenov se navadno uporablja epikutano testiranje, pri katerem aplicirajo alergenske pripravke na izbran predel kože, na primer na hrbet, roke ali stegna. Na podlagi končnih rezultatov pa lahko ugotovimo, katera je tista snov, ki nam povzroča alergijske reakcije.
Torej, na podlagi imunskega odziva našega telesa lahko dobimo diagnozo – alergijski kontaktni dermatitis.
Kakšni so simptomi?
Med najpogostejšimi simptomi kontaktnega dermatitisa so rdečkasti izpuščaji, neprijetna srbečica, izsušena in hrapava koža, otečenost, luščenje ali celo boleče razjede.
Pri akutnem kontaktnem dermatitisu se simptomi pojavijo dokaj hitro, na primer že v nekaj urah. To je videti kot takojšna reakcija v obliki rdečice in intenzivne srbečice. Na koži pa nastanejo drobne papule in mehurčki, ki lahko kasneje tudi popokajo, tako da nastanejo kraste.
Kako ga zdravimo?
Pri kontaktnem dermatitisu običajno zdravimo samo simptome, ki se pojavijo, kadar naše telo pride v stik z alergenom. Uporabljajo se lahko kreme s kortizonom, ki jih nanesemo na prizadet del kože ali pa se za omilitev srbenja predpiše raznorazna mazila – antihistaminike. Pomagamo si lahko tudi s hladnimi obkladki, ki umirjajo vnetje. Prav tako je priporočljivo, da ne uporabljamo agresivnih mil, detergentov in vročih kopeli, ki bi lahko še dodatno izsušile našo kožo.
Včasih lahko traja tudi več mesecev, da si naša koža v celoti opomore, še posebej, če smo v nenehnem stiku z alergeni. Še najbolje je, da se poskušamo čim bolj izogniti vsem dražečim snovem, zato je dobro vedeti, na kaj točno smo alergični.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV